JO 2020: Mirel Rădoi, mulțumit de jucătorii săi după ce România a ratat calificarea în sferturi la Tokyo

de L.V.A.     HotNews.ro
Miercuri, 28 iulie 2021, 14:42 Sport | Fotbal


Mirel Radoi la JO 2020
Foto: ASANO IKKO / AFP / Profimedia
Naționala de fotbal U23 a României a terminat la egalitate (0-0) în ultimul meci din grupe contra Noii Zeelande și a ratat calificarea în sferturile turneului de fotbal de la Tokyo 2020. După partidă, selecționerul Mirel Rădoi s-a arătat mulțumit de proprii jucători, invocând lipsa de noroc în ceea ce privește ratarea accederii în fazele eliminatorii.

Naționala de fotbal U23 a României părăsește turneul de fotbal de la JO Tokyo 2020 după un egal alb în fața Noii Zeelande. Tricolorii aveau nevoie de victorie pentru calificarea în sferturile competiției.

Mirel Rădoi, tehnicianul tricolorilor, a declarat după partidă că a fost vorba și de șansă, iar aceasta nu a ținut cu elevii săi miercuri.


Mirel Rădoi - ”Nu am avut dramul de noroc”



"Sunt fericit pentru băieţi, pentru că, după un rezultat aşa cum a fost cel din meciul cu Coreea de Sud, în care am suferit cea mai drastică înfrângere de până acum, am reuşit să ne montăm, să ne ridicăm, când poate puţini se aşteptau. Din păcate nu am avut dramul de noroc pe care puteam să-l avem în seara aceasta. E vorba şi de şansă, când vorbim de un meci între două echipe echilibrate, dar şansa nu poate să ţină mereu numai cu noi.

Va trebui să vedem ce pot extrage jucătorii după această experienţă, pentru că e uşor în momentul de faţă să acuzăm pe cineva. Nu ştie nimeni ceea ce se întâmplă aici, munca şi sacrificiile pe care le fac, nu ştie nimeni că, de când am venit, nimeni nu poate să doarmă mai mult de patru ore, ies la antrenament, săracii, cu ochii cât două cepe, mâncarea nu a fost aşa cum ne-am fi aşteptat în primele zile, drumurile sunt foarte lungi.

Practic, am reuşit să ne montăm între noi, să ne strângem printr-o comunicare foarte bună, prin şedinţe, prin anumite lucruri pe care să le facem între noi, să socializăm mai mult. Chiar şi aşa, am reuşit după acel rezultat ruşinos, să ne ridicăm la nivelul aşteptărilor", a declarat Mirel Rădoi, la microfonul TVR1.

Deși au terminat cu același număr de puncte cu Noua Zeelandă, tricolorii nu s-au calificat din grupă pentru că la Jocurile Olimpice golaverajul este luat în calcul înaintea rezultatelor directe.

În celălalt meci din grupa B, Coreea de Sud a zdrobit Honduras, scor 6-0, și s-a calificat de pe primul loc. Coreeni și neo-zeelandezii vor înfrunta locul 1 sau 2 din grupa A, unde se află Japonia, Africa de Sud, Mexic și Franța.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3268 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    lol (Miercuri, 28 iulie 2021, 14:49)

    sentenced [utilizator]

    Cum poti sa spui ca esti multumit? Nu ati marcat niciun gol, singurul marcator al nationalei noastre fiind un jucator al Hondurasului.
    Pardon, il avem pe Marin marcator, in proprie poarta.
    Hai las-o dreq ca ati avut niste prestatii parca deprinse din filmele cu prosti.
    • +8 (10 voturi)    
      RADOI daca avea un gram de onoare demisiona (Miercuri, 28 iulie 2021, 16:04)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui sentenced

      dar el a aratat si la alte competii pe care le-a pierdut cu Nationala ca NU are onoare. omul traieste intr-o realitate paralela.

      pe Radoi daca il dai afara de la Nationala nu mai are loc de munca, il tin astia acolo doar ca sa vanda jucatorii FCSB
  • +10 (12 voturi)    
    Comentariu sters de utilizator (Miercuri, 28 iulie 2021, 14:55)

    [anonim]

  • +12 (14 voturi)    
    Nu am avut dramul de noroc? (Miercuri, 28 iulie 2021, 14:59)

    IoPaNet [utilizator]

    Nu am dat nici un gol in trei meciuri, Mirele!!! Cu Honduras am castigat dintr-un autogol!
  • +8 (10 voturi)    
    E bine.... (Miercuri, 28 iulie 2021, 14:59)

    CptPopa [utilizator]

    Printr-o carte de psihiatrie cu siguranta exista o denumire pentru boala de care sufera omul asta.
    Romania a "dat" un gol cu Honduras care a fost de fapt autogol, in rest e praf si pulbere.
  • +7 (9 voturi)    
    Norocul (Miercuri, 28 iulie 2021, 15:05)

    VARCIOROVA [utilizator]

    ti-l faci! Ori, din ceea ce am vazut eu, au facut mult prea putin.
  • +7 (9 voturi)    
    Intr-o tara civilizata (Miercuri, 28 iulie 2021, 15:18)

    JohnyM [utilizator]

    antrenorul echipei nationale era cel mai premiat antrenor.La noi e sufient sa conduci echipa nasului,fratelui fara performanta ca sa ajungi "selectioner".De ce ne mai miram ca nu facem performanta cand nu avem antrenori capabili? In sport nu exista ghinion ori esti bun ori nu.Americanii sunt prosti ca fura cei mai buni antrenori ca sa construiesca echipe competitive?
  • +9 (11 voturi)    
    Am impresia (Miercuri, 28 iulie 2021, 15:41)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    Ca baiatul acesta ori nu este sanatos ori ne ia de prosti ! In ambele cazuri are nevoie de consult medical.
  • +4 (4 voturi)    
    Da-i inainte cu tupeu (Miercuri, 28 iulie 2021, 17:52)

    gigilu [utilizator]

    Oamenii astia nu au nici simtul masurii nici al ridcolului. Cine nu are habar de rezultate si de calitatea (!) jocului in general si s-ar lua dupa declaratiile lui Radoi ar zice ca echipa Romaniei a ajuns in finala nu ca a fost eliminata.Dar baietii isi iau banul indiferent de rezultate.
    • +2 (2 voturi)    
      acest Radoi nu-si are nașul ??? (Miercuri, 28 iulie 2021, 21:01)

      ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator] i-a raspuns lui gigilu

      Acelasi tupeu care l-a aratat si dupa pierderea atator merciuri cu Georgia, Armenia, etc. Isi permite pentru ca nu pateste nimic. M-am saturat sa il pomenesc pe Tepes Voda, dar asa mi-ar fi placut sa existe pentru uni. S-a plimbat baiatul la Tokyo, s-a plimbat. Acum isi lauda cu tupeu nationala care in trei meciuri nu a inscris nici un gol, doar a dat pase inapoi si fugea de adversar. Sa-l vedeti si pe Burleanu care va iesi si il va lauda pe Radoi si nationala daca nu ii va premia pentru sacrificiul deplasarii in tara Soarelui Rasare. Este aceiasi partitura de prea multi ani
  • +4 (4 voturi)    
    Freze si Fitze.. (Miercuri, 28 iulie 2021, 18:36)

    mike123 [utilizator]

    Asta este nationala Romaniei, in frunte cu Radoi!
    Nu au fost in stare sa dea doua pase consecutive si singurul gol pe care l-au dat a fost in propria poarta!
    Dar delirul mediatec continua!!!!
  • +5 (5 voturi)    
    Multumit ? (Miercuri, 28 iulie 2021, 18:58)

    danmarian [utilizator]

    Oi fi TU multumit - Noi nu suntem si te poftim AFARA ! Da-ti demisia sau vei fi demis pentru RAH ATUL pe care l-ai facut !