CFR Cluj a câștigat în deplasare cu Lincoln Red Imps, scor 2-1, prima mansă a turului al doilea preliminar al Ligii Campionilor. Conduși, ardelenii au revenit prin dubla lui Debeljuh.

Ardelenii au început slab meciul și nu au avut ocazii în prima repriză. În minutul 45, Rosa a deschis scorul pentru Lincoln iar ardelenii au intrat la cabine fiind conduși.

Debeljuh a adus victoria pentru oaspeți, printr-o dublă ('52 și '59).

Returul de la Cluj este programat pentru 28 iulie, de la 20:30.

Dacă va trece de Lincoln, campioana României se va duela în turul 3 cu învingătoarea din duelul Slovan Bratislava (Slovacia) - Young Boys (Elveția).

Au evoluat echipele:

Lincoln: Goldwin - Wiseman, Bernando Lopes, Chipolina, Toscano - Ronan ('59 Casciaro), Yahaya, Rosa - Walker ('83 Torrila), Kike Gomez ('69 Carralero) - Britto ('69 Ocran)

CFR Cluj: Arlaukis - Susic (Manea '74), Bouhenna, Graovac, Latovlevici - J. Rodriguez, Sigurjonsson ('90+2 Fofana) - V. Costache (Chipciu '46), C. Deac ('81 Tahiri), A. Păun ('81 Petrila) - Debeljuh.

Desfășurarea partidei:

Fără alte mari ocazii de ambele părți, meciul se termină 2-1 pentru CFR Cluj în prima manșă a turului al doilea al preliminariilor Ligii Campionilor.

'59 Debeljuh primește un cadou de la defensiva lui Lincoln și profită. Campioana României trece în avantaj.

'52 Debeljuh egalează cu capul pentru CFR Cluj după o centrare a lui Sigurjonsson.

'50 Britto șutează pe lângă poartă din afara careului.

'46 Iese Costache și intră Chipciu, cel care a marcat golul decisiv în runda precentă cu Banja Luka.

A început a doua repriză.

'45 Lincoln Red Imps deschide scorul la finalul unei acțiuni frumoase. Rosa a marcat.

'30 CFR începe să se apropie de careul lui Lincoln. Deac primește o pasă bună la marginea careului dar șutează slab cu pământul.

'16 Walker șutează din afara careului foarte periculos, dar Arlaukis evită golul.

'1 Lincoln cere penalty după un duel în careu. Arbitrul nu acordă nimic.

CFR Cluj a avut lovitura de începere.

CFR Cluj joacă în deplasare cu Lincoln Red Imps în Gibraltar. Meciul reprezintă prima manșă din turul al doilea preliminar al Ligii Campionilor și va fi până la urmă transmis și în România.

Drepturile de televiziune pentru partidă au fost obținute de Look Sport+ și Digisport 1 cu mai puțin de o oră înaintea partidei din Gibraltar.