Cei trei jucători englezi care au ratat penaltiuri în finala Euro 2020, victime ale rasismului pe rețelele de socializare

de L.V.A.     HotNews.ro
Luni, 12 iulie 2021, 10:39 Sport | Fotbal


Italia vs Anglia
Foto: LaPresse / ddp USA / Profimedia
Marcus Rashford, Jadon Sancho şi Bukayo Saka, cei trei jucători care au ratat la loviturile de departajare pentru Anglia în timpul finalei Euro-2020 contra Italiei, au fost victime ale unor comentarii rasiste pe rețelele de socializare. Poliţia metropolitană a deschis o anchetă în acest sens.

Rashford, Sancho şi Saka, toți intrați pe parcursul meciului, au ratat penaltiurile Angliei în fața Italiei, astfel că titlul Euro 2020 merge la Roma.

Pe rețelele de socializare, cei trei fotbaliști au fost ținta unor insulte rasiste ca urmare a ratărilor lor. Poliţia metropolitană a deschis o anchetă în acest caz şi a afirmat că nu va tolera astfel de atacuri.

Federaţia Engleză de Fotbal (FA) a reacționat și ea printr-un comunicat.

Comunicatul FA


"Subliniem cu claritate că oricine se află în spatele unui comportament atât de dezgustător nu este binevenit să urmărească echipa. Vom face tot ce putem pentru a-i sprijini pe jucătorii afectaţi, în timp ce solicităm pedepsele cele mai dure posibile pentru oricine este responsabil.

Vom continua să facem tot ce putem pentru a elimina discriminarea din fotbal, dar implorăm guvernul să acţioneze rapid şi să adopte legislaţia corespunzătoare, astfel încât acest abuz să aibă consecinţe reale.

Companiile de social media trebuie să intensifice controalele, să-şi asume răspunderea şi să acţioneze pentru a interzice agresorii de pe platformele lor, să adune dovezi care pot duce la urmărire penală şi să sprijine eliberarea platformelor lor de acest tip de abuz abject", a precizat FA, într-un comunicat, potrivit BBC.

De știut:

Italia a câștigat Euro 2020, după ce a învins Anglia la loviturile de departajare, scor 3-2. Englezii au deschis scorul cu cel mai rapid gol din istoria finalelor de Campionat European (Shaw, după un minut și 57 de secunde), dar italienii au preluat controlul partidei și au egalat prin Leonardo Bonucci în minutul 67 (cel mai în vârstă marcator într-o finală de Euro, 34 de ani și 71 de zile).

Cele două echipe nu au mai înscris și câștigătoarea a fost decisă la penaltiuri: chiar dacă au condus cu 2-1, britanicii au fost învinși după ce trei dintre jucătorii trimiși în teren de Gareth Southgate (Rashford, Sancho și Saka) au ratat de la punctul cu var.









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















3367 vizualizari

  • +8 (18 voturi)    
    au fost mancati.. (Luni, 12 iulie 2021, 10:47)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. de africani naturalizati. la fel ca francejii.
  • -4 (14 voturi)    
    Marea britanie este adevarata victima. (Luni, 12 iulie 2021, 10:59)

    Lok [utilizator]

    Cum sa pierzi asa? E patetic. Un imperiu a fost pus pe genunchi.
    • +2 (6 voturi)    
      Este jalnic (nu patetic)... (Luni, 12 iulie 2021, 11:27)

      Ritzi Pitzi [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      UK nu mai e decat umbra unui imperiu. Canada, Noua Zeelanda si Australia sunt doar cu numele in Imperiu.

      Mai au niste teritorii minuscule, raspandite prin oceane.
    • +3 (11 voturi)    
      tocmai imperiul a fost problema.. (Luni, 12 iulie 2021, 11:28)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      ... englejii nativi si-au facut treaba, africanii i-au ingropat :)
      • +1 (3 voturi)    
        Ce africani visezi? (Luni, 12 iulie 2021, 22:23)

        Ioan.Toma [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Manchester, Camberwell, Ealing sunt in Anglia - aceste trei orase sunt, in ordine, locurile in care s-au nascut cei trei fotbalisti mentionati. Asadar sunt englezi nativi.

        In plus, unul singur, Saka, are ascendenti nigerieni. Ceilalti doi se trag din St. Kitts, respectiv Trinidad Tobago, tari aflate in Marea Caraibelor, asadar la mii de kilometri de Africa.
    • +9 (9 voturi)    
      si-au facut-o cu mana lor (Luni, 12 iulie 2021, 11:34)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Asha patesti cand incerci sa joci catenaccio impotriva celor care l-au inventat. S-au pus pe 3 linii in fata careului si au sperat ca nu vor lua gol timp de 90 de minute.
    • +3 (5 voturi)    
      Corectare (Luni, 12 iulie 2021, 12:12)

      war4peace [utilizator] i-a raspuns lui Lok

      Jalnic, nu patetic.
  • +1 (5 voturi)    
    ... (Luni, 12 iulie 2021, 11:32)

    mahnit [utilizator]

    S-a facut dreptate!
  • +7 (7 voturi)    
    văleu, păi să dea meleoanele 'napoi, (Luni, 12 iulie 2021, 11:32)

    eu@eu [utilizator]

    cu dobândă! Păi așa se face bre? Fotbaliști e plătiți să dea goaluri nu să se laude s'ara la tembelizor.
    Eu nu înțeleg de ce nu se popularizează asemenea concursuri pentru meseriași. ”Realizările” meseriașilor adevărați durează sute de ani în cazul zidarilor sau măcar zeci de ani în cazul instalatorilor și electricienilor dar dacă pică unul de pe schelă nu-i demn de amintit, pică un baschetbalist cu elicopterul pentru că nu-i încăpeau ouăle în nici o limuzină plâng unii mai ceva ca în Corea de Nord când i se dezleagă ăluia șireturile.
    Face un profesor infarct de la tineretul ultradigital și multinesimțit nu-i bai, pică un forbalist de bine ce-i merge se păstrează o săptămână de reculegere.
    Din puctul meu de vedere mi-e mai drag cel ce mătură strada și tunde iarba în parc decât cei care doar strică iarba în stadion și se dau mari în ce își parchează organul (mașini,țoale,pițipoance,elicoptere, s.a.m.d.)
  • +7 (11 voturi)    
    Competițiile inter-țări au ajuns o rușine (Luni, 12 iulie 2021, 11:38)

    Tescovin [utilizator]

    Desigur, nimic nu poate scuza ieșirile rasiste ale unor suporteri.
    Dar, ca fan al fotbalului care urmăresc meciuri internaționale de prin anii 70 (cu sau fără România... mai mult fără...), nu pot să nu fiu dezgustat de practica, ce a luat o amploare indecentă în ultimii ani, de a „naturaliza” jucători și a-i băga în națională. Bineînțeles că țări precum Germania, Franța, Anglia, au mai multe argumente decât România sau Polonia pentru a convinge fotbaliști valoroși de prin Africa sau America de Sud să accepte cetățenia țării respective. Și atunci care mai e diferența dintre competițiile inter-țări și cele inter-cluburi, unde cluburile iau ce jucători au chef, de câți bani au în vistierie ?!
    Să ne înțelegem - ideea asta mă enervează din principiu, nu pentru că ar fi vorba de jucători de culoare. Aseară, Anglia avea pe unul perfect alb, care de fapt era irlandez. Elveția are o întreagă cohortă de albanezi, kosovari și bosniaci, albi și ei. De ce se mai numește Elveția, și nu Balcania ?
    A, și dacă e cineva rasist în toată povestea asta, e FIFA, UEFA și „națiunile majore” din fotbalul european. Pentru că le neagă africanilor posibilitatea de a avea și ei naționale competitive, pe care zic eu că le-ar merita, judecând pe baza calităților pe care atât de mulți jucători originari din Africa le au.
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Luni, 12 iulie 2021, 11:48)

    mahnit [utilizator]

    asta-i ,,cauza,,englezeasca pentru infrangere!
  • +14 (20 voturi)    
    well (Luni, 12 iulie 2021, 11:52)

    srpc [utilizator]

    După toată isteria cu îngenuncheatul pentru BLM, oficialii englezi sunt acum "ofensaţi" că bravii corifei "brito-africani" care au ratat loviturile de departajare sunt atacaţi online pe motive rasiste!
    Păi, bros, dacă îi lăsau să fie naibii doar cetăţeni englezi, nu cetăţeni englezi negri, puţin probabil să fi apărut avalanșa de remarci cu substrat rasist împotriva lor.
    E cam greu să scoţi doar beneficii de pe urma invocării unui specific rasial, fără a risca să vezi și reversul medaliei - de argint ��
    • +9 (11 voturi)    
      belemistii.. (Luni, 12 iulie 2021, 15:57)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      .. sunt ca feministele alea fara logica la ele. cica vor drepturi egale, doar cand vor ei. in rest sa se bucure de privilegii fara indatoriri.
  • +13 (13 voturi)    
    dar (Luni, 12 iulie 2021, 16:09)

    liviu_ [utilizator]

    sa furi 11m cu VARu nu e rusinos?!
    sa bagi lasere in ochii portarului nu e rusinos?!
    sa fluieri inul celorlalte tari nu e rusinos?!
    intreb si eu...

    au fost injurati exact de suporterii lor.... nu de ailalti. toata europa se bucura ca a pierdut anglia, nu are timp de rasism :P