CSU Craiova (câștigătoarea Cupei) a câștigat în premieră Supercupa României la fotbal, după ce a învins cu scorul de 4-2 la loviturile de departajare (0-0 după 90 de minute, nu s-au jucat prelungiri) pe CFR Cluj (campioana României), într-o partidă disputată pe Arena Națională din București.

Au marcat de la 11 metri: Gustavo, Găman, Cicâldău, Markovic / Rodriguez, Costache;

Au ratat: Păun și Omrani (ambele șuturi au fost apărate de Pigliacelli).

CFR Cluj rămâne cu patru Supercupe în palmares: ardelenii s-au impus în 2009, 2010, 2018 și 2020.

Au evoluat echipele:

CFR Cluj: Arlauskis - Manea, Bouhenna, Graovac, Camora - Rodriguez, Sigurjonsson (Păun '46)- Chipciu (Costache '70), Deac, Petrila - Debeljuh (Omrani '46). Antrenor: Marius Șumudică;

CSU Craiova: Pigliacelli - Conte (Vlădoiu '83), M. Constantin, Bălașa, Vătăjelu - Nistor, Mateiu (Gustavo '90+2) - Cîmpanu (Screciu '72), Cicâldău, Ivan (Găman '90+2) - Koljic (Markovic '90+2). Antrenor: Marinos Ouzounidis.

Cele mai importante momente ale Supercupei României:

Omrani trage pe jos, dar Pigliacelli apără: CSU Craiova se impune cu 4-2 la loviturile de departajare și câștigă Supercupa României.

Markovic își ia un elan scurt, Arlauskis blochează șutul, dar nu prinde mingea și aceasta sare în poartă (4-2 pentru CSU Craiova).

Costache reduce din diferență (3-2 pentru CSU Craiova).

Cicâldău îl învinge pe Arlauskis, chiar dacă acesta a ghicit colțul (3-1 pentru CSU Craiova).

Păun face cu ochiul cuiva, dar șutează slab și Pigliacelli apără (2-1 pentru CSU Craiova).

Găman șutează pe centrul porții, Arlauskis își alesese deja partea (2-1 pentru CSU Craiova).

Jonathan Rodriguez înscrie cu un șut pe centrul porții (1-1).

Gustavo înscrie, Arlauskis nu a ghicit colțul (1-0 pentru CSU Craiova).

Finalul celor 90 de minute. Vom avea lovituri de departajare.

'72 Camora centrează, Costache se infiltrează în spatele apărării adverse, dar ratează lovitura de cap.

Pauză pe Arena Națională: CFR Cluj vs CSU Craiova 0-0.

'41 Deac centrează din lovitură liberă, dar lovitura de cap a lui Debeljuh nu prinde cadrul porții.

'21 Deac centrează periculos din flancul drept, dar Debeljuh nu ajunge la timp pentru a lovi mingea cu capul.

'13 Sigurjonsson trage din întoarcere de la marginea careului, dar șutul său trece puțin pe lângă poartă.