​FOTO Am fost la inaugurarea noului Stadion Steaua. Câteva impresii și ce probleme am găsit

de Victor Cozmei     HotNews.ro
Joi, 8 iulie 2021, 10:45 Sport | Fotbal


Stadionul Steaua, noaptea
Foto: Hotnews
Inaugurarea stadionului Steaua, „noul Templu al fotbalului Românesc”, cum l-au numit organizatorii evenimentului, a fost un prilej de sărbătoare nu doar pentru mulțimea de suporteri steliști care și-au văzut echipa nu doar jucând în ligile inferioare, ci și prin „te miri ce fel de coclauri” (referință la unul dintre bannerele afișate de galerie) în ultimii ani, dar și pentru acei bucureșteni dornici să vadă noua arenă modernă ce întregește peisajul din Capitală. Stadion nou, modern, frumos, dar, fără a încerca prea mult să caut nod în papură, unele probleme au existat...

Design frumos și cochet, chiar impresionant noaptea


Arena nu este una foarte mare și asta se vede chiar și de la exterior unde clădirea stadionului nu este sufocant de mare, ci are mai degrabă un design reținut, subtil, curat, prin acele coloane și suprafețe albe, punctat ici-colo de zone roș-albastre.

Noaptea, în schimb, fațada stadionului prinde viață și totul e mult mai dinamic, mai colorat, luminos. Jocurile de lumini pe exterior, pe stâlpi și sub acoperiș acompaniază perfect benzile led de pe fațada stadionului pe care pot fi afișate (schițate) imagini și mesaje.

În interior arena are un design simetric și un aer intim, chiar și pentru circa 30.000 de locuri. Acustica este foarte bună, iar aranjamentul mozaicat al scaunelor a ajutat să mascheze oarecum că stadionul era doar pe jumătate plin.

Am apreciat că nu a fost dificil la controlul de securitate și totul s-a făcut rapid, iar toate porțile au marcate vizibil și ușor de înțeles sectoarele aferente.








---

Îndemnuri la purtarea măștii pe stadion / Fără săpun sau dezinfectant în băi


La meci au putut participa cei care s-au vaccinat, au trecut prin boală și pot atesta acest lucru sau cei care prezentau un test negativ. De la stația de amplificare toți suporterii au fost îndemnați în mod repetat să poarte mască pe stadion și să păstreze distanța.

Cu toate acestea, la nicio baie la care am fost nu am găsit săpun sau vreun fel de dezinfectant. O omisiune cam mare în contextul organizării unui astfel de eveniment și cu astfel de cerințe pe timp de pandemie.

Numărul standurilor unde se vindeau băuturi și mâncare mi s-a părut suficient, nu erau deschise toate dar nici cozi foarte mari nu s-au format. O sticlă de apă era 7 lei, o bere (fără alcool) era 8 lei, un sandviș era 15 lei.


---

Apa și băuturile răcoritoare erau deschise de față cu cumpărătorii și erau înmânate sticlele deschise fără dopuri, pentru ca, doamne ferește, să nu folosească cineva vreo sticlă plină drept proiectil. Ok, de înțeles.

Totuși, cu toată grija pentru siguranță, printre rândurile tribunei am găsit nu o dată rămășite ale șantierului - șuruburi, cuie sau alte materiale - care putea fi lejer aruncate spre oriunde. O mai mare și atentă curățenie a tribunelor înainte de inaugurare nu ar fi stricat.

Și dacă tot vorbim de curățenie....

Senzația de neterminat și nefinisat


Stadionul deși e gata oficial din noiembrie anul trecut, și acum lasă impresia de șantier în lucru pe alocuri.

Încă de la început partea din față a stadionului, dinspre tramvaiul 41, era separată de zona „liberă” cu un gard de șantier urât, iar în multe alte locuri încă era murdărie și senzația de work-in-progress.

Până și scaunele, aproape toate din cele din zona sectorului unde am avut bilete, erau murdare de praf și ciment.




---

Probleme la porțile de acces


Din start de la poarta pe la care trebuia să intrăm am fost redirecționați la alta învecinată. De ce, dacă acolo scria numărul sectorului nostru? „Nu sunt inscripționate corect, sunt greșite. Mergeți dincolo, pe acolo intrați”, ne-a spus unul dintre băieții din staff cu vestă portocalie. Ghinion, că pe dincolo nu ne-a lăsat, mergeți înapoi.

La oricare din cele trei porți la care am încercat, cititoarele de coduri de la turnichet nu ne permiteau să intrăm, inclusiv cele de la „poarta noastră”. „Eroare. Poartă greșită”, returna aparatul. Și nu eram doar noi în cazul de față, ci mulți alții cărora biletele cu codurile de bară nu le erau recunoscute la porți.

Situația s-a rezolvat doar după ce o doamnă din partea organizatorilor a venit cu o cartelă de siguranță și a început manual să valideze intrările fiecărui dintre cei cu biletele-problemă.

Sistem audio bun în tribune, fără ecou, inteligibil. Sonorizare execrabilă la eveniment


N-am auzit aproape nimic din discursul lui Lăcătuș. Nimic din prezentarea făcută de „gazdă” și nu s-a auzit niciun nume al marcatorilor. Sistemul de sonorizare de la eveniment a fost de toată jena. Efectiv după 2-3 cuvinte la microfon, totul se oprea și nu se mai auzea nimic.

O seară în care tehnica nu a fost de partea organizatorilor.

Am apreciat însă că în tribune anunțurile se aud bine, inteligibil, spre deosebire de Arena Națională unde sunt zone întregi cu ecouri puternice unde nu înțelegi nimic din ce se spune la stația de amplificare.

Fără reluări pe tabelă


Era prea mult dacă ne așteptam la imagini din stadion puse pe cele două tabele? Sau măcar la reluări pe cele două tabele nu? Măcar la goluri? N-a fost să fie.

Oricum, pe tabele înafară de scor și de minutul de joc alte mari detalii nu mai apar. Nu vezi marcatorii și minutele de gol, nu vezi prelungirile și nimic altceva în plus.


---

Cele mai „bune” scaune de la Tribuna 2 sunt fie pe scări, fie în spatele unor garduri care strică vizibilitatea


Te-ai aștepta ca atunci când vorbești de „best seats in the house” (nu vorbim de galerie sau de oficială, ci de „cetățeni”, evident) acelea să fie cele mai de pe mijloc, cele care îți oferă o priveliște simetrică spre acțiunea de pe teren.

Ei bine, la Tribuna 2 pe inelul de jos cele mai centrale locuri sunt pe scările de acces. În loc ca pe mijlocul tribunei să fie un sector de scaune - cel mai „vânat” sector, la T2 avem scările care separă două sectoare de-a stânga și de-a dreapta a liniei centrale de pe teren.

Mai sus cu un etaj, la inelul 2, există un sector central, dar cele „mai bune locuri”, de pe primele rânduri au o priveliște mutilată de un gard de protecție. Tot sectorul central de la T2 începe de pe o platformă mai ridicată decât restul tribunei a II-a și practic are acest gard de protecție pe toată lungimea lui, iar cei cu bilete pe primele 2-3 rânduri vor trebui să se uite la meci de după „gratii”.






---

Peluza Sud e cea mai mare acum / Peluza Nord a fost împărțită să aibă loc și galeria oaspete


În trecut, pe vechiul Ghencea, Peluza Nord era cea mai numeroasă, în timp ce Peluza Sud era mai mică, dar mai hard-core. Dar și prin împărțirea tribunelor la Peluza Sud era efectiv mai puțin loc, în condițiile în care o treime a peluzei spre Tribuna 1 era rezervată de obicei pentru galeria adversă.

Acum, pe Noul Ghencea, Peluza Sud e cea mai numeroasă, în timp ce Peluza Nord a fost împărțită în două cu garduri, probabil una dintre aceste zone fiind locul unde vor sta viitoarele galerii vizitatoare.

La meciul de miercuri seara cei câțiva fani ai echipei OFK Belgrad au stat într-una din astfel de zone de la Peluza Nord.

Foto: Peluza Nord, divizată cu garduri.


Foto: Unii suporteri care nu au stat în Peluza Sud, au stat pe colț la Tribuna 2

---







Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















20046 vizualizari

  • -22 (36 voturi)    
    acum demolati (Joi, 8 iulie 2021, 10:51)

    TrickyWicky [utilizator]

    Arena Nationala . o mizerie care toaca bani publici si faceti un parc
    • +4 (12 voturi)    
      NOROC (Joi, 8 iulie 2021, 12:47)

      sipu [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      ca NU doare .............
    • +1 (11 voturi)    
      hei (Joi, 8 iulie 2021, 14:11)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui TrickyWicky

      Un parc care sa fie populat cu ursi, nu?
  • +12 (34 voturi)    
    E bine ca se fac stadioane (Joi, 8 iulie 2021, 10:55)

    EuInsumi [utilizator]

    Dar nu mi se pare corect ca, pe el, sa joace doar o echipa care apartine de statul roman si care se afla in liga 2. Stadionul trebuie sa produca nu sa inghita bani de la buget!
    • -3 (15 voturi)    
      Mai este un teren de joacă (Joi, 8 iulie 2021, 13:57)

      JustinCase [utilizator] i-a raspuns lui EuInsumi

      Mai este un teren de joacă, la stână.
    • -5 (7 voturi)    
      Gigi fugi de aici! (Sâmbătă, 10 iulie 2021, 1:23)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui EuInsumi

      Nu a facut armata stadion pentru gigi, la Voluntari cu voi oilor!
      • +6 (8 voturi)    
        Doar ca nu armata a facut stadionul (Sâmbătă, 10 iulie 2021, 9:17)

        Iomen [utilizator] i-a raspuns lui john-doe

        E din banii mei si ai tuturor si nu ne-a intrebat numeni daca vrem sa-i ridicam templu lu’ Talpan si sa subventionam echipe din ligi inferioare.
  • +10 (28 voturi)    
    Casa frumoasa chiriasi de mana a doua (Joi, 8 iulie 2021, 11:24)

    cititor hotnews [utilizator]

    Este adevarat ca este un stadion frumos dar mai bine ar fi sa fie detinut de o echipa care sa faca performanta si nu sa traiasca doar din amintiri.
    • +1 (1 vot)    
      chiriasi ar fi bine, dar sunt doar popotari pomana (Sâmbătă, 10 iulie 2021, 21:29)

      Antenistontel [utilizator] i-a raspuns lui cititor hotnews

      .
  • +3 (25 voturi)    
    Clone, niciodata! (Joi, 8 iulie 2021, 11:24)

    crisab [utilizator]

    Cat de modest sa fii, incat sa proiectezi balustrada aia cu obturarea vederii a 2-3 randuri?! Asteptam cu interes debutul Stelei pe noul stadion, daca pana si U Craiova a reusit in final sa ajunga acasa atunci va reusi si adevarata si unica Steaua chiar daca astazi se numeste FCSB. Pana la urma sustinem de decenii o echipa nu doar un nume, oricum schimbat de mai multe ori in decursul timpului!
    • +4 (26 voturi)    
      mergi frumos (Joi, 8 iulie 2021, 12:11)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui crisab

      si sustine fîcîsîbî pe unde vrei si cand vrei! Steaua adevarata si unica nu e aia de pe PS2 unde ai gasit-o tu. E greu ca in 2021 sa explici cuiva ce inseamna Steaua daca nu a trait fotbalul in Ghencea si in deplasari. E greu sa-i explici unuia care crede ca jiji a salvat Steaua
      (tampenia nr.1 a sportului romanesc din ultimii 30 de ani) ce inseamna Steaua.

      Aveti tot ce va trebuie la fîcîsîbî:
      - rezultate, patronache manelist si borfas ex-puscarias, lider de galerie interlop, arena-mall, bani, coca-cola! TOT ce va trebuie, mergeti si sustineti fîcîsîbî si lasati Steaua in pace.
    • -6 (8 voturi)    
      Ia cu minus Gigi! (Sâmbătă, 10 iulie 2021, 1:25)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui crisab

      Asteptam cu interes meciurile la Voluntari!
  • +11 (23 voturi)    
    Meci amical (Joi, 8 iulie 2021, 11:51)

    Nissan [utilizator]

    I-au batut mar pe saracii invitati. La 5-0 OFK a avut faza de penalty, macar pentru un gol de onoare, dar arbitrul local i-a refuzat. Urata primire. Nu se face sa-ti iei invitatul la bataie incat sa ajunga sa plece in salvare. Prost o fi ala care o mai veni la un asemenea “amical”.
  • -3 (21 voturi)    
    Curios (Joi, 8 iulie 2021, 12:01)

    Altiro [utilizator]

    Niciun progresist oripilat ca se cheltuie sute de milioane de euro dar nu pt scoli si spitale..
  • +7 (19 voturi)    
    realizare frumoasa. (Joi, 8 iulie 2021, 12:09)

    mos ion roata [utilizator]

    dar putea sa fie undeva inafara Bucurestiului si sa fie administrata de autoritatea locala.Daca ramane la armata o sa vedem in curand cativa generali pe pe diverse posturi- de la acces pana la purtatori de cuvant-o sa vedem o multime de sotii (fete,sau ,ma rog...)angajate pe posturi unde nu se face nimic dar se iau bani grei iar stadionul o sa arate precum unitatile militare,-neingrijite-dezolante.
    • +4 (12 voturi)    
      armata unei țări membre NATO are echipă de fotbal (Joi, 8 iulie 2021, 15:27)

      di livio [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      se întîmplă în România, cam asta ar fi problema...și va fi taman așa cum zici
    • -4 (6 voturi)    
      Asta sa o spui la militieni! (Sâmbătă, 10 iulie 2021, 1:26)

      john-doe [utilizator] i-a raspuns lui mos ion roata

      Care au stadionul in buricul targului, nu despre Ghencea!
  • +12 (16 voturi)    
    Santiere niciodata terminate (Joi, 8 iulie 2021, 12:31)

    Martinezu [utilizator]

    E o traditie. Practic nimic nu se inaugureaza cand totul este terminat, finisat.
    Si de fapt niciodata nu e gata santierul, "noul" arata ca neterminat iar dupa un an doi arata deja ca o ruina. Orice proiect de la noi.
  • +10 (20 voturi)    
    ! (Joi, 8 iulie 2021, 13:43)

    tudorr [utilizator]

    Bani irositi pentru sportul cu besica rotunda!
  • +11 (13 voturi)    
    Scaune rabatabile nu (Joi, 8 iulie 2021, 16:58)

    gio13 [utilizator]

    Noi in 2021 inca n-am descoperit scaune rabatabile, cand de vreo 20 de ani aproape doar cu rabatabile se fac in Europa. Plus distanta mare in spatele portii datoria rugbyului, desi nu stiu ce rugby o sa gazduiasca.
  • +5 (11 voturi)    
    Am fost acolo! (Joi, 8 iulie 2021, 18:19)

    Ciprian1979c [utilizator]

    Nu stiu pe unde ai intrat tu, dar pe unde am intrat noi, nici dracu' nu a intrebat pe nimeni de vaccin sau de test! Idiotii de amici nevaccinati isi dadeau cu tesla'n ....ca dadusera banii pe teste! Iar indemnul la purtatul mastii, era ca o placa stricata, nu purta absolut nimeni, cel putin unde am stat eu! Nu critic, dimpotriva, asa trebuie am facut covid (doar nas infundat) si m am si vaccinat - acum, cand vaccinul e pt toata lumea, nu mi mai pasa deloc, the best way out is through, sunt convins de asta! Fiindca nu am avut lockdown toata iarna, spre deosebire de altii, avem atat de putine cazuri acum!
  • -3 (9 voturi)    
    Ah, (Joi, 8 iulie 2021, 18:23)

    Ciprian1979c [utilizator]

    acum m am prins de ce v-au verificat pe voi la intrare de covid, ca erati la ziaristi!
    • +2 (2 voturi)    
      T2 vs Masa presei (Joi, 8 iulie 2021, 21:33)

      Victor.Cozmei [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

      Masa presei e la Tribuna 1, inelul 2, deasupra oficialei. Bănuiescă că tot pe acolo se și intră. Deci nu, nu eram „la ziariști” :)

      Am intrat pe la intrarea dinspre Tribuna 2 (lângă poarta de intrare în complexul Steaua), iar la momentul intrării stewarzii, înainte de controlul corporal, verificau pe lângă bilete și adeverințele de vaccinare / certificatele digitale / testele.
      • +2 (6 voturi)    
        Eu am fost la Tribuna 2, inel 2 (Joi, 8 iulie 2021, 21:44)

        Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Victor.Cozmei

        Si-ti dau cuvantul meu de onoare ca nu a intrebat nimeni pe nimeni, nimic, in legatura cu COVID-ul! :) (repet, eu nu vad asta ca pe ceva negativ, neaparat). Am presupus doar ca ai stat acolo si ca poate au fost mai ''atenti'' acolo, c'est tout :)
  • +2 (2 voturi)    
    Inaugurare stadion Steaua (Vineri, 9 iulie 2021, 8:43)

    truiad [utilizator]

    Foarte bune observatiile ziaristului Victor Cozmei, ar trebui trimise administratorului stadionului pentru remedieri.
  • +6 (6 voturi)    
    câte școli din România (Sâmbătă, 10 iulie 2021, 6:39)

    eu@eu [utilizator]

    ar fi fost posibil a se echipa cu containere-toaletă cu apă caldă și fosă septică etanșă cu capac sigur?
    Dacă există cătune fără curent electric trebuie să existe și școli fără curent electric.
    Câte școli se pot echipa cu wifi gratis din costurile unui asemenea stadion?
    Oare un spital regional nu ar fi fost mai de folos?
  • +1 (1 vot)    
    inaugurare de stadion de 100 milioane de euro (Sâmbătă, 10 iulie 2021, 21:28)

    Antenistontel [utilizator]

    cu o echipa de liga a treia si una abia promovata din liga a treia!