Italia s-a calificat în finala Euro 2020, după ce a învins Spania la loviturile de departajare, scor 4-2. Alvaro Morata, cel care a trimis partida în prelungiri egalând în minutul 80 (1-1), a ratat ultimul penalty al ibericilor. Tehnicul Jorginho a fost mult mai calm și a trimis reprezentativa lui Roberto Mancini în ultimul act al competiției cu o execuție marcă înregistrată.

Italia, in finala Euro 2020Foto: Kieran McManus/BPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

Pentru Italia a marcat Federico Chiesa ('60), iar pentru Spania a înscris Alvaro Morata ('80).

Loviturile de departajare:

• Italia: Belotti, Bonucci, Bernardeschi şi Jorginho au transformat / Locatelli a ratat;
  • Spania: Moreno şi Alcantara au transformat / Olmo şi Morata au ratat.

În finală, Italia va întâlni învingătoarea partidei dintre Anglia şi Danemarca. A doua semifinală de la Euro 2020 se va juca miercuri, de la ora 22:00, la Londra.

Au evoluat următoarele echipe:

Italia: Donnarumma - Di Lorenzo, Bonucci, Chiellini, Emerson (Toloi '74) - Barella (Locatelli '85), Jorginho, Verratti (Pessina '74)- Chiesa (Bernardeschi '106), Immobile (Berardi '61), Insigne (Belotti '85). Selecţioner: Roberto Mancini

Spania: Simón - Azpilicueta (M.Llorente '85), Garcia (P.Torres '109), Laporte, Alba - Koke (Rodri '70), Busquets (Alcantara '106), Pedri - F.Torres (Morata '62), Oyarzabal (G. Moreno '70), Olmo. Selecţioner: Luis Enrique

Meciul a fost arbitrat de germanul Felix Brych, ajutat de conaţionalii săi Mark Borsch şi Stefan Lupp, arbitri asistenţi, iar rezervă a fost rusul Serghei Karasev. Ca arbitri VAR au fost delegaţi germanii Marco Fritz, Christian Dingert, Christian Gittelmann şi Bastian Dankert.

Desfășurarea partidei dintre Italia și Spania:

Jorginho își ia elanul specific și îl învinge pe Unai Simon: Italia se califică în finala Euro 2020 (4-2 la loviturile de departajare vs Spania).

Morata, cel care a trimis partida în prelungiri, șutează slab și Donnarumma apără.

Bernardeschi înscrie cu un șut în vinclu (3-2 pentru Italia).

Foarte elegant, Thiago Alcantara face un pas mare înaintea șutului și înscrie (2-2).

Cu multă siguranță, Bonucci transformă (2-1 pentru Italia).

Donnarumma ghicește colțul în care trage Gerard Moreno, dar nu poate interveni (1-1).

Belotti trage perfect, Unai Simon se întinde, dar nu mai ajunge la minge (1-0 pentru Italia).

Dani Olmo trage mult peste poartă. Scorul rămâne 0-0.

Locatelli trage pe jos, în dreapta lui Unai Simon, dar acesta ghicește colțul și apără.

Chiellini glumește cu Jordi Alba înaintea loviturilor de departajare, ibericul nu prea are chef de glume.

Finalul celor 120 de minute: Italia vs Spania 1-1 / Vom avea lovituri de departajare.

'110 Chiellini pasează pentru Berardi, acesta înscrie, dar se afla în poziție de ofsaid și reușita nu este validată.

Ibericii au dominat prima repriză a prelungirilor, dar nu au reușit să înscrie.

'98 Morata șutează cu exteriorul, dar careul este foarte aglomerat și mingea nu ajunge până la poartă.

Finalul celor 90 de minute: Italia vs Spania 1-1 / Vom avea prelungiri pe Wembley.

'90 Chiellini cade cu mâna pe minge în propriul careu, dar Felix Brych lasă jocul să continue.

'81 Contestat de fanii iberici, Alvaro Morata scapă singur cu Donnarumma după o combinație cu Dani Olmo și înscrie cu un șut la colțul scurt: Italia vs Spania 1-1.

'80 Italienii recuperează o minge în apropierea careului advers, dar șutul lui Berardi nu are suficientă putere și Unai Simon reține.

'77 Morata ajunge într-o poziție bună, dar se blochează și Chiellini intervine.

'68 Chiesa pasează perfect pentru Berardi, acesta rămâne singur cu portarul, dar șutul său la colțul scurt este respins cu piciorul de Unai Simon.

'67 Olmo șutează cu exteriorul de la marginea careului, dar mingea prinde prea mult efect și trece pe lângă poartă.

'65 Koke ridică mingea peste apărarea italienilor, dar Oyarzabal ratează complet lovitura de cap din apropierea porții.

'60 Laporte respinge din fața lui Immobile, mingea ajunge la Chiesa și acesta înscrie cu un șut superb la colțul lung: Italia vs Spania 1-0.

'58 Oyarzabal trage de la mare distanță, dar nu-i pune probleme lui Donnarumma.

'53 Chiesa trage printre picioarele lui Jordi Alba, dar Unai Simon reține cu siguranță.

'52 Oyarzabal duce mingea până în careu, pasează pentru Busquets, dar acesta trage puțin peste bara transversală cu un șut fără preluare.

A început repriza a doua.

Pauză pe Wembley: Italia vs Spania 0-0.

'33 Dani Olmo trage peste poartă de la marginea careului.

'25 Dani Olmo trage într-un adversar, mingea sare tot la el, dar al doilea șut este respins de Donnarumma.

'15 Ferran Torres driblează superb la marginea careului, dar șutul său trece pe lângă poartă.

'13 Pedri pasează perfect pentru Oyarzabal, dar acesta ratează preluarea și mingea rămâne în urmă.

'3 Barella primește o pasă într-o poziție suspectă de ofsaid, faza este lăsată să continue, italianul lovește bara, dar nu ar fi contat oricum (chiar se afla în ofsaid).

Meciul de pe Wembley a început.

Sunt intonate cele două imnuri. Italienii, ca de obicei, pun în scenă un adevărat spectacol.

Italia vs Spania, semifinala Euro 2020:

*Sursă foto:

Bagu Blanco/Pressinphoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Nick Potts / PA Images / Profimedia

De știut înaintea partidei:

• Cu o serie incredibilă de 32 de meciuri fără înfrângere, Italia va întâlni o echipă întinerită a Spaniei pe Wembley.
  • În vârful ei de formă din 2012, Spania învingea cu 4-0 Italia în finala Euro. La turneul final al Campionatului European din 2016 însă Italia trecea de Spania, scor 2-0, în optimile competiției.
  • În grupele Euro 2020, Italia a învins pe rând Turcia (3-0), Elveția (3-0) și Țara Galilor (1-0). Trupa lui Mancini a trecut mult mai greu de Austria, în optimi, după 120 de minute de joc. În sferturi, Squadra Azzura a eliminat Belgia cu 2-1.

• Spania, pe de altă parte, a început anevoios ediția actuală a Euro. Ibericii au remizat cu același scor, 1-1, în fața Poloniei și Suediei. În ultima partidă din faza grupelor, elevii lui Luis Enrique s-au distrat cu Slovacia, scor 5-0. În optimi, Spania a eliminat Croația, cu 5-3 după prelungiri, iar în sferturi a răpus Elveția la loviturile de departajare.