Brazilia s-a calificat în semifinale la Copa America, după ce a învins la limită Chile, scor 1-0. Pentru un loc în marea finală, Selecao se va confrunta cu Peru (victorie la loviturile de departajare în fața Paraguayului).

La Rio de Janeiro, unicul gol al partidei dintre Brazilia și Chile a fost înscris de Paqueta, în minutul 46.

În minutul 48, brazilianul Gabriel Jesus a primit cartonaș roșu după ce l-a lovit cu piciorul în cap pe Mena.

Rezumatul partidei dintre Brazilia și Chile:

La Goiania, Peru și Paraguay au oferit un adevărat spectacol, scor 3-3 după 90 de minute.

Gustavo Gomez a fost omul primei reprize: a înscris pentru Paraguay ('11), a marcat în propria poartă ('21) și a fost eliminat chiar înainte de pauză ('45+3), după ce a primit al doilea cartonaș galben.

Pentru Peru au mai marcat Lapadula ('40) și Yotun ('80), în timp ce Alonso ('54) și Avalos ('90) au punctat pentru Paraguay.

În minutul 85, peruvianul Carrillo a fost eliminat după ce a văzut al doilea cartonaș galben.

La loviturile de departajare, Peru s-a impus cu 4-3 (au marcat: Lapadula, Yotun, Tapia, Trauco, respectiv Romero, Alonso, Piris / au ratat Ormeno, Cueva, respectiv Martinez, Samudio, Espinola).