Spania s-a calificat în semifinale la Euro 2020, după ce a învins Elveția, scor 3-1, la loviturile de departajare (după 120 de minute, scorul a fost 1-1). Chiar dacă Sommer a reușit să își țină echipa în viață intervenind de mai multe ori, Unai Simon a apărat două penaltiuri și a obținut calificarea pentru reprezentativa lui Luis Enrique.

Elvetia vs Spania, la Euro 2020Foto: Stanislav Krasilnikov / TASS / Profimedia Images

Spania a deschis scorul prin autogolul lui Zakaria ('8), în timp ce pentru Elveţia a egalat prin Shaqiri ('68).

Din minutul 78, Elveţia a evoluat cu un jucător mai puţin, după eliminarea lui Freuler.

La loviturile de departajare, pentru Spania au transformat Olmo, Moreno şi Oyarzabal şi au ratat Busquets şi Rodri. De cealaltă parte, Gavranovic a fost singurul care a marcat pentru Elveția, în timp ce Schaar, Akanji şi Vargas au ratat.

În semifinale, Spania va evolua, marţi, în compania învingătoarei din meciul dintre Belgia şi Italia (se dispută de la ora 22:00).

Au evoluat echipele:

Spania: Simon - Azpilicueta, Laporte, P. Torres (Alcantara '112), Alba - Koke (Llorente '90), Busquets, Pedri (Rodri '119)- F. Torres (Oyarzabal '91), Morata (Moreno '55), Sarabia (Olmo '46). Selecţioner: Luis Enrique

Elveţia: Sommer - Elvedi, Akanji, Rodriguez, Freuler, Zakaria (Schaar '102) - Widmer (Mbabu '101), Shaqiri (Sow '82), Zuber (Fassnacht '90)- Embolo (Vargas '23), Seferovic (Gavranovic '82). Sélecţioner: Vladimir Petkovic.

Confruntarea a fost arbitrată de englezul Michael Oliver, ajutat de conaţionalii săi Stuart Burt şi Simon Bennett. Arbitru de rezervă a fost Ovidiu Haţegan.

Desfășurarea partidei dintre Spania și Elveția:

Oyarzabal trage pe jos, dar Sommer nu mai ghicește colțul și Spania merge în semifinale (3-1 la loviturile de departajare).

Vargas șutează peste poartă. Spania, aproape de semifinale (2-1).

Gerard Moreno se descurcă mult mai bine decât în timpul partidei, trage aproape de vinclu (2-1 pentru Spania).

Akanji face un pas mare înaintea șutului, trage pe jos și Unai Simon apără al doilea penalty consecutiv (1-1).

Rodri, intrat pe teren în prelungiri, trage slab, aproape de centrul porții, și Sommer apără fără probleme (1-1).

Schar execută slab, Unai Simon sare bine și apără (1-1).

Dani Olmo trage perfect, la vinclu (1-1).

Gavranovic trage în dreapta lui Unai Simon, portarul a sărit în partea opusă (1-0 pentru Elveția).

Busquets execută primul, dar lovește bara.

Finalul celor 120 de minute: Elveția vs Spania 1-1 / Vom avea lovituri de departajare.

'116 Busquets deviază cu capul la colțul scurt, dar Sommer nu are nicio problemă.

'103 Oyarzabal șutează cu efect la colțul lung, dar Sommer are din nou un plonjon superb.

'101 Mingea ajunge cu noroc la Gerard Moreno, acesta șutează din prima, dar Sommer intervine incredibil și respinge.

'96 Jordi Alba șutează foarte puternic, sub bară, dar Sommer respinge în corner.

'92 Jordi Alba centrează perfect în fața porții, dar Gerard Moreno ratează înexplicabil (a tras pe lângă poartă).

Finalul celor 90 de minute: Elveția vs Spania 1-1 / Vom avea prelungiri la Sankt Petersburg.

'77 Freuler intră cu ambele picioare în față, îl faultează pe Gerard Moreno și este eliminat direct.

'68 Laporte și Pau Lopez se încurcă în careu, mingea ajunge la Freuler și acesta pasează decisiv pentru Shaqiri: Elveția vs Spania 1-1.

'64 Vargas strecoară mingea în fața porții, Zuber șutează la colțul scurt, dar Unai Simon respinge în corner.

'56 Zakaria trimite foarte periculos cu capul, Unai Simon rămâne pe mijlocul porții, dar mingea se scurge pe lângă poartă.

'23 Embolo nu mai poate continua partida (s-a accidentat) și este înlocuit cu Vargas.

'22 Widmer trimite o pasă pe culoar, dar Seferovic nu ajunge la timp la minge și Unai Simon intervine.

'17 Koke trage puțin peste poartă din lovitură liberă.

'8 Jordi Alba trage de la marginea careului, iar Zakaria deviază nefericit în propria poartă: Elveția vs Spania 0-1.