Ultimul meci găzduit de Arena Națională la Campionatul European de fotbal a fost și cel mai spectaculos. Elveția a oferit surpriza turneului eliminând Franța, campioana mondială, după o partidă cu o desfășurare demnă de filmele hollywoodiene. Reprezentativa pregătită de Vladimir Petkovic a fost condusă cu 3-1, dar a trimis partida în prelungiri după ce a înscris în minutele 81 și 90 (3-3). După 30 de minute în care nu s-a mai marcat, Kylian Mbappe a fost singurul care nu a reușit să transforme la loviturile de departajare (5-4 pentru elvețieni).

Kylian Mbappe rateaza penaltiul decisiv de pe Arena NationalaFoto: Paul Greenwood/BPI / Shutterstock Editorial / Profimedia

Pentru Franţa au marcat Benzema ('57, '59) şi Pogba ('75), iar pentru Elveţia au înscris Seferovic ('15 şi '81) şi Gavranovic ('90).

În minutul 55, Lloris a apărat penaltiul executat de Ricardo Rodriguez.

Loviturile de departajare (5-4 pentru Elveția):

• Elveţia: Gavranovic, Schar, Akanji, Vargas și Mehmedi au marcat.
  • Franța: Pogba, Giroud, Thuram și Kimpembe au marcat / Mbappe a ratat.

• În prelungirile partidei, cei aproximativ 25.000 de spectatorii prezenți pe Arena Națională au făcut spectacol în tribune prin valuri mexicane şi au scandat ''România! România!''.
  • La meciul de pe Arena Naţională au fost prezenţi şi preşedintele UEFA, Aleksander Ceferin, dar şi ministrul delegat al Sportului în Franţa, Roxana Mărăcineanu.
  • În sferturile de finală, Elveţia va juca împotriva Spaniei pe 2 iulie, de la ora 19:00, la Sankt Petersburg.

Au evoluat următoarele echipe:

Franţa: Lloris - Varane, Lenglet (Coman '46 /Thuram '111), Kimpembe - Pavard, Pogba, Kanté, Rabiot - Griezmann (Sissoko '87) - Benzema (Giroud '93), Mbappé. Selecţioner: Didier Deschamps

Elveţia: Sommer - Elvedi, Akanji, R. Rodriguez (Mehmedi '87)- Widmer (Mbabu '74), Freuler, Xhaka, Zuber (Fassnacht '80) - Shaqiri (Gavranovic '74), Embolo (Vargas '80) - Seferovic (Schar '97). Selecţioner: Vladimir Petkovic

Arbitru a fost argentinianul Fernando Andres Rapallini, ajutat de conaţionalii săi Juan Pablo Belatti şi Diego Yamil Bonfa. Rezervă a fost polonezul Bartosz Frankowski.Arbitri pentru sistemul VAR au fost spaniolii Juan Martínez Munuera, Alejandro Hernández şi Iñigo Prieto şi italianul Massimiliano Irrati.

Bucuria elvețienilor:

Desfășurarea partidei dintre Elveția și Franța (Arena Națională):

Momente incredibile pe Arena Națională: Sommer apără șutul slab al lui Mbappe: Elveția merge în sferturi (5-4 vs Franța).

Mehmedi își păstrează calmul și înscrie cu un șut la firul iterbii: Franța vs Elveția 4-5.

Kimpembe trage la vinclu, plonjonul lui Sommer a fost inutil: Franța vs Elveția 4-4.

Vargas șutează puternic, pe centru, Lloris atinge mingea dar nu o poate opri: Franța vs Elveția 3-4.

Thuram trage plasat, Sommer sare bine, dar nu ajunge la minge: Franța vs Elveția 3-3.

Akanji face un pas mare înaintea execuției și îl păcălește pe Lloris: Franța vs Elveția 2-3.

Giroud trage bine, Sommer nu ghicește colțul: Franța vs Elveția 2-2.

Schar așteaptă plonjonul lui Lloris și trage în direcția opusă: Franța vs Elveția 1-2.

Pogba egalează cu o execuție puternică, în vinclu: Franța vs Elveția 1-1.

Gavranovic execută prima lovitură de departajare și înscrie (Lloris nu a ghicit colțul): Franța vs Elveția 0-1.

Vom avea lovituri de departajare pe Arena Națională.

Finalul celor 120 de minute: Franța vs Elveția 3-3.

'121 Xhaka trage peste poartă din lovitură liberă.

'119 Kimpembe pasează peste apărarea elvețienilor, dar Sommer plonjează și prinde lovitura de cap a lui Giroud.

'110 Pogba găsește o pasă perfectă pentru Mbappe, dar atacantul PSG-ului ratează șutul din colțul careului mic.

Încă o pauză pe Arena Națională: Franța vs Elveția 3-3.

Valuri pe Arena Națională. Chiar dacă tricolorii nu s-au calificat la Campionatul European, din tribune se aude: "România!"

'98 Coman trage în plasa laterală dintr-o poziție dificilă.

'95 Pavard preia în careu și trage periculos, dar Sommer are o intervenție superbă și respinge în corner.

'94 Benzema, marcator a două goluri, este înlocuit cu Giroud.

'93 Lloris este atent și prinde șutul lui Mehmedi.

'91 Pavard primește cartonaș galben și va lipsi la partida din sferturi (dacă Franța se va califica).

A început prima repriză de prelungiri.

Vom avea prelungiri pe Arena Națională.

Finalul celor 90 de minute: Franța vs Elveția 3-3.

'90+4 Coman preia pe piept în careu și șutează, dar mingea lovește bara transversală.

'90+4 Mehmedi primește o pasă extraordinară de la Xhaka, peste apărarea fnracezilor, dar ratează preluarea și Lloris intervine.

'90 Momente incredibile pe Arena Națională! Gavranovic primește o pasă la marginea careului, îl driblează pe Kimpembe și înscrie cu un șut lângă bară. Franța vs Elveția 3-3.

'85 Rodriguez șutează din afara careului, mingea ajunge la Gavranovic și acesta o împinge în poartă, dar reușita nu este validată din cauza unei poziții de ofsaid.

'81 Mbabu centrează perfect și Seferovic face dubla cu o lovitură de cap. Franța vs Elveția 3-2.

'75 Pogba trage în vinclu de la mare distanță, plonjonul lui Sommer a fost inutil. Franța vs Elveția 3-1.

'69 Am fost aproape de încă un autogol incredibil la Euro 2020: Elvedi pasează cu capul portar, dar Sommer se afla în altă parte a careului. Elvețienii au avut noroc, mingea a ocolit poarta.

'59 Mbappe pasează cu călcâiul pentru Griezmann, lobul acestuia este deviat de Sommer, dar mingea ajunge la Benzema și jucătorul Realului face dubla cu o lovitură de cap din apropierea porții. Franța vs Elveția 2-1.

'57 Francezii combină frumos, Mbappe pasează în careu pentru Benzema, acesta preia cu probleme, dar își păstrează calmul și înscrie. Franța vs Elveția 1-1.

'56 Pogba controlează mingea cu mult calm, pasează pentru Mbappe, dar șutul acestuia la colțul lung trece pe lângă poartă.

'54 Ricardo Rodriguez își asumă responsabilitatea, trage în dreapta lui Lloris, dar portarul francez plonjează perfect și campioana mondială rămâne în joc.

'52 Zuber trece pe lângă Pavard, francezul încearcă să ia mingea prin tackling, dar faultează (arbitrul a acordat penalty după ce a consultat sistemul VAR).

'50 Ratare incredibilă a elvețienilor: Embolo rămâne cu noroc în posesie, acesta pasează în fața porții, dar Seferovic dă pe lângă minge.

'47 Griezmann își încearcă norocul de la mare distanță, dar șutul său nu prinde cadrul porții.

Repriza secundă a început.

Pauză pe Arena Națională: Franța vs Elveția 0-1.

'45+2 Embolo rămâne întins pe gazon după ce s-a izbit de Rabiot. Elvețianul s-a ridicat după ce a intervenit echipa medicală.

'42 Elveția atacă în continuare: Akanji urmărește bine o minge centrată din corner, dar trimite peste poartă cu capul.

'30 Varane faultează dur și primește cartonaș galben.

'26 Mbappe trage în zid din lovitură liberă, mingea revine la el, dar al doilea șut este și mai slab.

'15 Zuber centrează din extrema stângă, iar Seferovic (scăpat din marcaj prea ușor) se înalță și înscrie cu capul - nimic de făcut pentru Lloris. Franța - Elveția 0-1.

Se joacă pe contre, meci cu un ritm bun pe Arena Națională.

Franța a mai avut o ocazie importantă de gol: Benzema nu a găsit inspirația necesară pentru a deschide scorul.

În minutul 2, Varane trimite cu capul după un corner executat de Griezmann, dar mingea se duce peste poartă. Prima ocazie a partidei de pe Arena Națională.

Secunda 51: Mbappe forțează o pătrundere, dar este blocat până la urmă de defensiva elvețienilor.