Roxana Mărăcineanu consideră în continuare că remarca lui Sebastian Colțescu de la PSG vs Başakşehir a fost una rasistă

de Red. Sport     HotNews.ro
Luni, 28 iunie 2021, 18:20 Sport | Fotbal


Roxana Maracineanu
Foto: Captura YouTube
​Ministrul Sportului din Franţa, Roxana Mărăcineanu, a declarat, luni, într-o conferinţă de presă susţinută la Bucureşti, că nu şi-a schimbat părerea în cazul arbitrului român Sebastian Colţescu, acuzat că a proferat un termen rasist în timpul meciului din Liga Campionilor dintre Paris Saint-Germain şi Istanbul Başakşehir FK (8 decembrie), ea precizând că nu este normal să te adresezi cuiva spunând "negrul acela de pe bancă", informează Agerpres.

"Îmi menţin aceeaşi declaraţie şi acum pentru că nu se poate să te adresezi cuiva spunând 'negrul acela de pe bancă'... poţi spune 'persoana care este îmbrăcată în roşu' de exemplu. Da, UEFA a decis că nu este (n.r. - rasism), dar UEFA decide multe lucruri cu care nu suntem de acord", a afirmat Mărăcineanu, prezentă la Bucureşti cu ocazia meciului Franţa - Elveţia, programat în această seară, pe Arena Naţională în optimile de finală ale EURO 2020.

În luna decembrie a anului trecut, imediat după incidentul de la Paris, ministrul Sportului din Franţa, Roxana Mărăcineanu, a catalogat exprimarea arbitrului român Sebastian Colţescu drept rasistă.

"În această seară sportivii au luat o decizie istorică, în faţa unei atitudini pe care au considerat-o inacceptabilă. O expresie a rasismului obişnuit. Aşteptăm rezultatele anchetei, dar nu pot decât să salut simbolul puternic al gestului şi solidarităţii lor", a scris la momentul respectiv ministrul Roxana Mărăcineanu, născută în România, pe contul său de Twitter.

Arbitrul Sebastian Colţescu, acuzat că a proferat un termen rasist în timpul meciului din Liga Campionilor dintre Paris Saint-Germain şi Istanbul Başakşehir FK, întrerupt pe 8 decembrie, a fost suspendat la 8 martie de UEFA până la finalul sezonului, în timp ce Octavian Şovre, care a oficiat la aceaşi partidă, a primit un avertisment.

UEFA a decis că Sebastian Colţescu şi Octavian Şovre au încălcat la acel meci "obligaţia de a se comporta într-o manieră adecvată", însă nu se fac vinovaţi de rasism.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















2783 vizualizari

  • +36 (48 voturi)    
    woke brainwashed (Luni, 28 iunie 2021, 18:26)

    Mendebilul [utilizator]

    iată cum arată politicienii spălați pe creier de woke culture. Civilizația europeană este în curs de descompunere. Poate vom mai rezista una - două generații dar apoi vom dispărea, autodistruși. Interesant e ce va veni în loc...
  • +29 (33 voturi)    
    Sa nu exageram (Luni, 28 iunie 2021, 18:33)

    D.M.A.Gogu [utilizator]

    Coltescu a actionat neprofesionist vorbind in romana, a fost neinspirat in alegerea cuvintelor, insa rasist chiar nu a fost. Daca de ex. Webo purta un fes rosu putea spune "cel cu fes rosu", era aceeasi incarcatura peiorativa. Ma mir insa ca d-na ministru, care banuiesc ca nu a uitat limba romana, insista in a-l acuza pe arbitru de rasism.

    Daca in locul lui Webo era o femeie (desi e mai putin probabil ca o femeie sa se manifeste la fel de agresiv ca si Webo inainte sa "intre in scena" Coltescu) d-na ministru ar fi considerat o remarca de genul "femeia aceea" drept sexista si discriminatorie?
    • +7 (11 voturi)    
      nu e de mirare (Luni, 28 iunie 2021, 22:59)

      an_drei [utilizator] i-a raspuns lui D.M.A.Gogu

      Zona de sport, in special cea de fotbal a fost prima care a fost "woke". De multa vreme veneau mesaje clare in sensul acesta, in special ca ultrasii aveau tendinta de a scanda diferite slogane. Cand esti "woke" nu e datoria ta sa fi fair, ci este sa accentuezi acea parte care nu e ok. Pentru ea nu conteaza ca acel arbitru a fost acuzat pe nedrept, ci conteaza sa puncteze ca nu e ok sa spui asta.. chiar daca e o greseala nevinovata..
  • +13 (15 voturi)    
    What? (Luni, 28 iunie 2021, 18:35)

    unTaran [utilizator]

    Ai naibii ruși au fost românii.
  • +25 (29 voturi)    
    domna ministru (Luni, 28 iunie 2021, 18:45)

    Popescu80 [utilizator]

    Daca spunea cel imbracat in rosu, pe banca erau si altii in rosu, asa negru era doar el si l-a identificat asa.
    Doamna Maracineanu isi vede interesele personale si ca sa ramai in pozitii inalte in lumea de azi trebuie sa fii sclavul perfect.Daca esti si alb esti si mai bun de a fi scalv.
    • +17 (21 voturi)    
      bine macar (Luni, 28 iunie 2021, 19:40)

      Mistrelutz [utilizator] i-a raspuns lui Popescu80

      ca e in franta . Asta 'alba si grasa' ne mai lipsea pe aici..
  • +19 (25 voturi)    
    i-auzi! (Luni, 28 iunie 2021, 19:09)

    atc [utilizator]

    1. "....nu se poate să te adresezi cuiva spunând 'negrul acela de pe bancă'... " Dar, "caraghioasa aia de dadu interviul ", putem spune?
    2."... poţi spune 'persoana care este îmbrăcată în roşu..."
    Pai, de ce nu l-ati imbracat mai intai in rosu, mai, dna. ministru! Ca tare va mai place culoarea asta voua, "frantzujilor"!
  • +16 (20 voturi)    
    ok (Luni, 28 iunie 2021, 19:24)

    costinescu [utilizator]

    atunci sa propuna ea alt nume pentru culoarea respectiva. alb inchis? a, nu, ca face aluzie la faptul ca persoanele alea sunt in inchisori. intuneric? nici asta nu e bun, ca nu e frumos sa jignim persoanele ca roxana maracineanu, care nu au nimic in cap.
  • +11 (15 voturi)    
    Dar ziaristul care a intrebat-o? (Luni, 28 iunie 2021, 19:26)

    minos [utilizator]

    De ce mai rascoleste rahatul?
  • +12 (14 voturi)    
    Un comentariu (Luni, 28 iunie 2021, 19:28)

    soringusar [utilizator]

    Un comentariu pt competenta dnei ministru francez Maracineanu :
    Merde !!!
  • +15 (19 voturi)    
    ehe... (Luni, 28 iunie 2021, 20:10)

    notnow [utilizator]

    Oare ce parere are musulmanul Pogba despre femei in general si despre o femeie care face cariera in politica (precum dna ministru) in particular? Oare pune genunchiul jos si pt emanciparea femeilor?... Ce ciorba dizgratioasa a devenit Europa asta...
  • +11 (13 voturi)    
    Nu stiu cine e panarama asta ? (Luni, 28 iunie 2021, 21:39)

    Koczka [utilizator]

    Fereasca-ne D-zeu de romănii deromănizati ! Asta si-a uitat și limba și neamu'.
  • +9 (9 voturi)    
    negrul ăla vs. ăla negru (Marţi, 29 iunie 2021, 8:20)

    dan.c [utilizator]

    Doamnă, să vă fie rușine că dezinformați, mai ales cunoscând limba româna.
    Ce să ne mai așteptăm de la cei care nu o cunosc?
    “Ăla negru” e o expresie perfect neutră. La fel cum ai zice ăla înalt, ăla blond, ăla chel, ăla cu geacă verde.
    Cât despre “negrul ăla”, da, e puțin de discutat, dar nu a zis așa!
  • +3 (3 voturi)    
    Pot sa spun si eu (Marţi, 29 iunie 2021, 12:03)

    BuzzBuzzard [utilizator]

    Ca asa cum arata doamna din imagine nu pare a fi femeie ? Am dreptul asta pe reteaua de socializare ?
  • +4 (4 voturi)    
    Inteleg sa sustina asta unul care nu stie boaba de (Marţi, 29 iunie 2021, 16:56)

    AliKimiku [utilizator]

    romana si deci confuzie de termeni.
    Dar madama Roxana stie limba romana si stie conotatiile cuvintelor negru, cioara, tigan, baragladina etc.
    Madama a stat cam mult pe malurile Senei si nu i-a priit la caracter.