Spania a început cu stângul optimea cu Croația după ce portarul Unai Simon a reușit un autogol de cascadorii râsului. A urmat însă un meci fantastic, cu răsturnări de scor și cu reveniri incredibile. S-a încheiat 5-3 pentru iberici, la capătul unui duel care a avut nevoie de 120 de minute pentru a putea fi stabilită o învingătoare. Trupa lui Luis Enrique este în sferturi la Euro 2020.

Jucatorii Spaniei si bucuria goluluiFoto: Bagu Blanco/Pressinphoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

În minutul 21, Pedri i-a trimis o pasă înapoi portarului Unai Simon, dar acesta a ratat preluarea și mingea a ajuns în poarta ibericilor.

Spania a reușit mai apoi trei goluri prin Sarabia (`37), Azpilicueta (`57) și Ferran Torres (`77).

Croația a revenit în meci prin Orsic în minutul 85 și Pasalic (90+2), iar meciul a fost decis la prelungiri.

În prelungiri, Spania și-a demonstrat superioritatea și a punctat prin Morata (`100) și Oyarzabal (`103).

În sferturi, Spania va da piept cu învingătoarea meciului Franța - Elveția care se dispută pe Arena Națională.

Desfășurarea partidei dintre Spania și Croația:

Spania se califică în sferturi după ce învinge în prelungiri Croația.

`120 Olmo trimite în bară după un șut bine plasat.

`115 Morata scapă singur cu Livakovic dar trage în plasa laterală.

`114 Ivanusec i-a luat locul lui Modric.

`106 Budimir este la câțitva centimetri de 5-4 după un șut pe jos.

Spania a început ultima repriză de prelungiri.

Pauză din nou pe Parken. Spania este la 15 minute sferturi.

Un minut de prelungire.

`103 Oyarzabal, înconjurat de doi adversari, găsește drumul spre poarta lui Livakovic și înscrie.

`103 Kramaric prinde o minge în poziție bună dar șutează slab

`102 Sergio Busquets este înlocuit de Rodri.

`101 Morata preia perfect în careu și șutează în plasa porții apărate de Livakovic.

`97 Olmo șutează dintr-o poziție ideală dar Vida are o intervenție salvatoare.

`96 Unai Simon salvează incredibil mingea trimisă de Kramaric.

`92 Orsic trimite puțin peste poartă de la marginea careului.

Croația a avut lovitura de începere.

Meciul merge în prelungiri după ce ibericii au condus cu 3-1.

`90+3 Pasalic marchează cu capul pentru o egalare incredibilă.

Se anunță șase minute de prelungire.

`87 Ferran Torres i-a făcut loc lui Oyarzabal.

`85 Croații trag o serie de șuturi în careul Spaniei, iar Orsic reușește să înscrie până la urmă. Arbitrul a folosit tehnologia Real Life, un ceas care i-a comunicat antrenorului că mingea a trecut cu toată circumferința în poartă.

`84 Olmo a încercat un lob împotriva lui Livakovic dar portarul croat nu s-a lăsat păcălit.

`79 Dublă schimbare la croați: Budimir și Pasalic intră în locul lui Kovacic și Vlasic.

`78 Iese Koke și intră Fabian Ruiz.

`77 Ferran Torres primește o pasă lungă și marchează după ce trece de Gvardiol.

`74 A ieșit Juranovic la croați, intrând Brekalo.

`73 Brozovic primește galben pentru proteste.

`72 Gol anulat lui Morata pe motiv de ofsaid.

`71 Ies Sarabia și Garcia, intrând Torres și Olmo.

`67 Unai Simon prinde o minge trasă de Gvardiol din interiorul careului.

`67 Iese Rebic și intră Orsic.

`66 Rebic șutează foarte slab dintr-o poziție bună puțin în afara careului.

`57 Azpilicueta reia perfect cu capul de lângă Gvardiol și marchează primul său gol pentru naționala Spaniei.

`52 Fază de construcție frumoasă a Spaniei, finalizată cu o recentrare ratată a lui Sarabia.

`46 A intrat Kramaric și a ieșit Petkovic la croați.

Pauză pe Parken. Spania și Croația se află la egalitate, după un autogol al lui Unai Simon și un gol al lui Sarabia.

`43 Koke șutează puțin pe lângă poartă din afara careului.

`38 Sarabia egalează pentru Spania după mai multe șuturi date de iberici în aceeași fază.

`37 Șutul lui Gaya este deviat de Azpilicueta, care nu reușește să trimită pe poartă.

`26 Kovacic șutează puțin peste poartă din afara careului.

`25 Vlasicpătrunde în careu, dar șutează în plasa laterală.

`21 Gafa uriașă a Spaniei. Pedri trimite înapoi la Unai Simon, dar acesta scapă mingea în proprie poartă.

`19 Morata reia cu capul în mâna unul adversar. Se cere penalty dar arbitrul decide că nu este nevoie să verifice faza.

`16 Koke ratează o ocazie uriașă. Scăpat singur cu Livakovic, portarul reușește să respingă mingea trimisă de iberic.

`13 Sarabia primește o pasă bună de la Pedri, dar șutul tras se duce în plasa laterală.

`8 Azpilicueta trimite cu capul pe mijlocul porții, mingea nu pune probleme goalkeeper-ului croat.