Brazilia a reușit doar o remiză (1-1) în ultimul meci al grupei B de la Copa America. Echipa selecționerului Tite a câștigat totuși grupa, echipa sa fiind calificată deja în sferturi înaintea acestui meci.

Copa America 2020Foto: copaamerica.com

Meciul s-a desfășurat duminică la Goiania, fără spectatori. Brazilia a marcat prin Militao ('37), în timp ce Mena ('53) a egalat pentru ecuadorieni.

La acest meci, selecţionerul Tite a odihnit mai multe vedete, inclusiv pe Neymar, ţinând cont că echipa lui era deja calificată în sferturi.

Cu această remiză, Brazilia a pus capăt unei serii de zece meciuri câştigate la rând. Recorul de succese consecutive, 14, este deţinut de echipa condusă de Mario Zagallo, în 1997.

Într-un alt meci din Grupa B, Peru a învins, la Brasilia, cu 1-0 (0-0), echipa Venezuelei (Carrillo '48).

Clasamentul final al grupei B:

1. Brazilia - 10 puncte (10:2)

2. Peru - 7 (5:7)

3. Columbia - 4 (3:4)

4. Ecuador - 3 (5:6)

5. Venezuela - 2 (2-6).

Primele patru echipe s-au calificat în sferurile de finală. Adversarele lor vor fi cunoscute după ultimele jocuri din Grupa A, Uruguay - Paraguay şi Bolivia - Argentina, care vor avea loc luni.