Danemarca a trecut la scor (4-0) de Țara Galilor în optimile Euro 2020, în urma unui meci controlat în totalitate de nordici. Trupa lui Hjulmand merge la Baku pentru a înfrunta Olanda sau Cehia în sferturile competiției.

Tara Galilor vs DanemarcaFoto: Koen van Weel / AFP / Profimedia

Dolberg cu o dublă (`27 `48), Maehle (`88) și Braithwaite (`90+6) au adus victoria zdrobitoare a nordicilor în fața galezilor.

Bale și compania au jucat sub așteptări, trăgând un singur șut pe poartă. În cealaltă tabără, danezii și-au impus jocul și nu le-au permis galezilor să-și creeze ocazii.

În urma victoriei, Danemarca va juca contra Olandei sau Cehiei, pe 3 iulie, la Baku.

Desfășurarea partidei:

`90+6 Gol Braithwaite! Danemarca desființează Țara Galilor.

Se anunță cinci minute de prelungire.

`90 Wilson ia cartonaș roșu după o intrare dură.

`88 3-0 pentru Danemarca! Maehle driblează perfect în careu și plasează un șut imparabil.

`86 Dublă ratare pentru Danemarca. Jucătorii lui Hjulmand trec în două rânduri pe lângă majorarea scorului după o defensivă inexistentă a galezilor.

`83 Maehle finalizează o centrare puțin pe lângă poartă. Mingea este totuși deviată în corner.

`81 Braithwaite trage slab din lovitura liberă rezultată.

`80 Cornelius obține o lovitură liberă dintr-o poziție bună între patru adversari. Brooks primește galben pentru fault.

`78 Intră Roberts și Brooks la galezi și ies Moore și James.

`77 Dublă schimbare la nordici. Ies Larsen și Kjaer și intră Boilesen, respectiv Andresen.

`69 Marcatorul Dolberg iese, făcându-i loc lui Cornelius.

`65 Noul intrat Jensen trece puțin pe lângă gol cu un șut-centrare.

`60 O nouă schimbare la Danemarca. Iese Damsgaard și intră Norgaard.

`59 Intră Wilson și iese Morrell la galezi, iar la nordici intră Jensen și iese Delaney.

`48 Dolberg reușește dubla după o pasă direct la adversar a lui Williams.

Danemarca a avut lovitura de începere. Nu au fost făcute schimbări de către cei doi tehnicieni.

Pauză la Amsterdam. Danemarca este la conducere, după o primă repriză foarte bună cu ocazii mari de partea acestora.

`45 Maehle preia singur cu portarul dar trage în plasa laterală.

`41 Williams îl înlocuiește pe Roberts care nu mai poate continua partida.

`40 Moore este sancționat cu cartonașul galben după o intrare cu cotul.

`32 Dolberg reia cu călcâiul o centrare ideală, dar Ward salvează incredibil.

`27 Dolberg înscrie la primul șut pe poartă al danezilor. Execuția, plasată perfect din afara careului.

`26 Rodon primește cartonaș galben

`18 James șutează pe centrul porții dar nu îi pune probleme lui Schmeichel.

`12 Roberts încearcă un șut pe jos din afara careului. Mingea trece pe lângă bara porții.

`10 Bale trece pe lângă gol cu un șut bine plasat din afara careului.

`8 Dolberg trimite primul șut al întâlnirii, dar acesta trece mult peste poarta lui Ward.

Țara Galilor a avut lovitura de începere.

Se intonează cele două imnuri.

Primul meci din optimile de finală ale Euro 2020 le aduce față în fața pe Țara Galilor și Danemarca la Amsterdam. Partida este LiveBlog pe Hotnews și Live pe Pro TV.

Cele două echipe nu au avut un traseu simplu până la accederea în fazele eliminatorii.

Țara Galilor s-a calificat de pe al doilea loc al grupei A, Italia fiind câștigătoarea fără drept de apel. Pe de altă parte, Danemarca a terminat pe a doua poziție în grupa B, în condițiile în care înainte de ultimul meci, trupa lui Kasper Hjulmand nu avea niciun punct acumulat.

Echipele de start

Țara Galilor: Ward - Roberts, Mepham, Rodon, Davies - James, Ramsey, Allen, Morrell, Bale - Moore

Danemarca: Schmeichel - Christensen, Kjaer, Vestergaard - Stryger, Hojbjerg, Delaney, Maehle - Braithwaite, Damsgaard - Dolberg

Meciul are loc la Amsterdam și va fi arbitrat de Daniel Siebert. Ovidiu Hațegan este al patrulea oficial la această partidă.