Marco Rossi, după ce Ungaria a remizat cu Germania la Munchen: "Este incredibil că noi suntem dezamăgiți, iar ei sărbătoresc"

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Joi, 24 iunie 2021, 9:29 Sport | Fotbal


Marco Rossi
Foto: Pavel Golovkin / AFP / Profimedia
Ungaria s-a aflat la doar câteva minute distanță de o calificare incredibilă în optimile Campionatului European de fotbal. După ce a obținut două puncte în "grupa morții", selecționerul Marco Rossi a declarat că echipa sa va intra în istoria fotbalului maghiar.

Marco Rossi, după Germania vs Ungaria 2-2:

  • "Este incredibil că noi suntem dezamăgiți după un rezultat de 2-2 la Munchen, iar germanii sărbătoresc. Acest lucru vorbește de la sine.
  • Jucătorii au luptat ca leii în toate meciurile și au făcut toată țara mândră. Nu ne-a fost teamă de numele mari pe care le-am întâlnit, am luptat umăr la umăr cu toată lumea. Nimeni nu se poate plânge de performanța noastră sau de atitudine.

  • Am fost foarte aproape de o calificare care nu ar fi fost doar istorică, ar fi fost incredibilă, aproape de neimaginat. Dar, din păcate, chiar şi în cele mai frumoase basme pot exista finaluri mai puţin fericite şi aşa a fost în seara asta.
  • Acestea fiind spuse, sunt foarte mândru de jucătorii mei. Ştiu că dintr-o perspectivă tehnică nu suntem una dintre cele mai bune echipe din lume, dar din orice altă perspectivă suntem. Tactic, modul în care ne ajutăm reciproc, luptăm şi dovedim sacrificiu mă fac foarte mândru că antrenez această echipă.
  • Suntem dezamăgiţi, am fost foarte aproape, dar am felicitat toată echipa şi le-am spus să ţină capul sus, pentru că peste două luni se reiau calificările la Cupa Mondială.
  • Aş provoca pe oricine să spună că jucând împotriva acestor echipe ar fi putut crede că putem obţine vreun punct. Dar am obţinut două puncte, am remizat împotriva Franţei şi, aici, împotriva Germaniei. Cred că acestea vor intra în istoria recentă a fotbalului maghiar" - Marco Rossi.

Germania s-a chinuit în fața Ungariei, a fost condusă aproape pe toată durata partidei, dar a egalat în minutul 84 (2-2) și s-a calificat în optimile Campionatului European de fotbal.

Rezultatele înregistrate miercuri:

Germania vs Ungaria 2-2
Au marcat: Havertz '66, Goretzka '84 / Szalai '11, Schafer '68

Portugalia vs Franța
Au marcat: Ronaldo '31, '60 (ambele penalty) / Benzema '45+2 (penalty), '47

Clasament final Grupa F:


1. Franța (4-3 golaveraj) 5 puncte
2. Germania (6-5) 4
3. Portugalia (7-6) 4
4. Ungaria (3-6) 2.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















8143 vizualizari

  • +4 (24 voturi)    
    nemtzalaii.. (Joi, 24 iunie 2021, 9:42)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    .. sarbatoresc ca au vazut cur-cubeul.
  • +14 (18 voturi)    
    Ungurii au facut o figura frumoasa dar ... (Joi, 24 iunie 2021, 9:56)

    Maspp [utilizator]

    despre Germania se stie un lucru : nu ii poti considera invinsi pana nu ies de pe teren si se urca in autocar. In rest, Germania a jucat mediocru si a avut mare noroc la primul gol.
    • +6 (8 voturi)    
      isi va reveni pe parcurs, (Joi, 24 iunie 2021, 10:23)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

      echipele mari isi revin mereu pe masura ce se apropie de finalul competitiei.
  • +24 (28 voturi)    
    Felicitari Ungaria (Joi, 24 iunie 2021, 9:57)

    Alin Delin [utilizator]

    Sper ca jucatorii nostri sa vada ca daca esti putin organizat si joci cu vointa poti obtine rezultate bune: sa faci egaluri cu Franta si Germania nu mi se pare ceva usor.
    Bravo lor!
    • +11 (11 voturi)    
      Din pacate pentru noi a devenit greu (Joi, 24 iunie 2021, 10:23)

      bancher [utilizator] i-a raspuns lui Alin Delin

      sa facem egaluri cu Armenia si Macedonia...Franta si Germania sunt nume la care nici nu putem visa.
  • +7 (15 voturi)    
    Ave,Marco Rossi, morituri te salutant (Joi, 24 iunie 2021, 11:36)

    Cactus Jack [utilizator]

    A fost un meci deosebit. Batranii unguri au vazut in acest meci, un raspuns la finala campionatului mondial din 54, Germania-Ungaria, unde nemtii dopati au castigat cupa. UEFA pe drept a interzis ca stadionul sa fie iluminat in culorile curcubeului, politica nu are cea cauta in sport. Guvernul Orban a interzis ca minorii sa nu fie influientati de literatura homofoba. Ei vor un tineret sanatos, atat fizic, psihic, cat si moral. E bine asa! Nu condamn homosexualitatea, poate gresesc, personal consider un corp masculin, cu un creier feminin si invers. Natura are jocurile sale, tb acceptata. Numai ca ei incearca sa influienteze copii, de multe ori in copilarie personal am auzit de la homosexuali ca in fiecare baietel se afla o doza homofoba, numai ca nu vrem sa acceptam, deoarece asa am fost educati. Astfel reusesc sa racoleze un nr destul de mare de copii in randurile homofobilor. Orban&Co nu vor sa accepte ca aceasta literatura sa ajunga in mana minorilor. Primarul Muenchen Reiter SPD, a incercat sa iluminerze stadionul in culorile curcubeului, deoarece vrea la toamna simpatia si voturile homosexualilor. Stau in acest moment la ca 14%, o situatie deplorabila. N-o inteleg pe dna Leyen/UE, ca nu accepta acest lucru, a dat doar viata la 7 copii, Orban are 4 copii. La intrarea stadionului au stat transsexualii, au distribuit mici drapele, masti in culorile curcubeului. Nu le-am vazut la meci, au ajuns doar in buzunarele spectatorilor? Erau constienti ca totul este doar o inscenare? Despre meci, am vazut jocul ungurilor si impotriva Portugaliei si Frantei. O echipa tanara plina de pasiune, cu o putere imensa de lupta. Nemtii se bucura ca si copii mici ca au prins optimile, au o tehnica de joc mai avansata, ungurii o dolenata imensa de a invinge.Ar fi meritat sa castige jocul, erau mai buni. Deosebit finalul in care echipa maghiara, impreuna cu suporterii maghiari cantau imnul maghiar, am vazut lacrimile jucatorului Andras Schaefer,autorul celui al doilea gol unguresc.
  • +11 (13 voturi)    
    Pai se pare (Joi, 24 iunie 2021, 11:43)

    yol [utilizator]

    ca nea Mircea avea dreptate! Chiar e genial acest Rossi. Ce a facut din mediocrii aia e uluitor!
    Ar fi putut face si la noi, dar deja au sarit dinozaurii din jurul federatiei, ca e strain, ca s-au saturatde Daum….. Prosti dar mandrii, exact cum le sade bine usl-istilor. ( nea puiu e un pui de comunist care a devenit un pui de psd-ist si care suge orice de la stat, pentru ca asa a fost invatat toata viata lui)

    Nu mi o bagati p-aia ca america 94… La ce lot avea romania, putea si o maimuta sa ajunga in sferturi.
    Poate ca ne-am oprit in sferturi din cauza lui, din cauza lu prunea (despre care nu stie nimeni de ce a trebuit sa joace el, cand stelea jucase toate meciurile)

    Bravo Ungaria! ati reusit sa aduceti un italian talentat, pe care nu l-ati jignit de cate ori aveati ocazia, resusind sa treceti peste mandrie.
    Iata rezultatele!
    • +5 (7 voturi)    
      Antrenorul. (Joi, 24 iunie 2021, 13:30)

      patrick_higher [utilizator] i-a raspuns lui yol

      Nu Rosii a jucat. Nici nu s-a multiplicat de vreo 15 ori. Toate meciurile le-au jucat "mediocrii ăia" (unii la Leipzig, aproape să fie campionii Germaniei). Investitii in tot sistemul fotbalistic, consilieri buni, oameni priceputi, răbdare, muncă, viziune, antrenor cu echipă bună alături, tenacitate. Sună banal, dar fără astea stăm doar si chibițăm, ronțăind semințe.
      • +2 (2 voturi)    
        Am avut (Vineri, 25 iunie 2021, 20:29)

        yol [utilizator] i-a raspuns lui patrick_higher

        si noi la in moment dat, pe la chelsea, la ac milan, inter milan, adica peste ce are si a avut vreodata ungaria, ca valoare fotbalistica ( lasati ma cu ani 55 cand se juca altceva) si tot nu ne-am calificat!
        Deci selectionerul e diferenta in cazul ungariei!
  • +5 (5 voturi)    
    Afara cu Burleanu ! (Joi, 24 iunie 2021, 13:29)

    Rahan5 [utilizator]

    -
    • +4 (4 voturi)    
      il dam.. (Joi, 24 iunie 2021, 15:33)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

      .. dar pe cine punem in loc?
      pe lacheii aia din generatia de tinichea care abia asteapta sa preia fraiele sa capuseze tot ce se poate?
      • +1 (1 vot)    
        Corect (Vineri, 25 iunie 2021, 8:46)

        Maspp [utilizator] i-a raspuns lui Ismail Paine de circ

        Nu ai ce sa aduci , suntem condamnati. Pana politic nu apar unii care sa investeasca bani publici in cluburile de copii si juniori, nu va mai exista fotbal in aceasta tara.
        • 0 (0 voturi)    
          ei, lasa ca nu e asa rau.. (Vineri, 25 iunie 2021, 10:57)

          Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui Maspp

          ... si pana la urma de ce ne-ar trebui fotbal in tara asta? sunt atatea sporturi mai frumoase, creative si productive decat oina asta primitiva plina de coruptie.