Barcelona agită apele: Răspunsul catalanilor după ce UEFA a interzis iluminarea Allianz Arena în culorile curcubeului

de L.V.A.     HotNews.ro
Miercuri, 23 iunie 2021, 11:09 Sport | Fotbal


Allianz Arena
Foto: fcbayern.de
Relația dintre UEFA și Barcelona, oricum afectată de inițierea proiectului Super Ligii europene, pare să se deterioreze și mai mult. Clubul catalan și-a arătat indignarea față de forul fotbalistic printr-o postare pe rețelele de socializare.

Alianz Arena urma să fie iluminată în culorile curcubeului la meciul Ungaria - Germania de miercuri, dar UEFA a decis să nu permită acest lucru, susținând că forul este ”o organizaţie neutră din punct de vedere politic şi religios”.

Într-o postare pe Twitter, Barcelona a răspuns cu o poză cu stema clubului înconjurată de culorile curcubeului, simbol specific comunității LGBT. Mesajul care însoțea poza era: ”Mândrie și respect”.

Postarea a fost distribuită de Gerard Pique care a adăugat: ”Absolut”. Și președintele clubului, Joan Laporta, și-a exprimat suportul pentru comunitatea LGBT.

Aceste inițiative fac parte din "Luna mândriei" (eng. Pride Month), o lună de săbătorire a tuturor orientărilor sexuale şi a identităţilor de gen.​​






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4392 vizualizari

  • -9 (13 voturi)    
    Fii barbata Zoe (Miercuri, 23 iunie 2021, 11:15)

    IpseAnton [utilizator]

    Fii "barbata" Zoe, ca de aia ai pierdut campionatul!
    • -1 (13 voturi)    
      /// (Miercuri, 23 iunie 2021, 11:45)

      GemstonesPig [utilizator] i-a raspuns lui IpseAnton

      de ce trebuie sa fii mandru ca faci altceva la tine acasa in dormitor? Ce treaba are fotbalul cu ce face un cetatean consimtit sub plapuma lui?
      • -1 (3 voturi)    
        Mândru că beau apă plată (Miercuri, 23 iunie 2021, 12:39)

        Rolly [utilizator] i-a raspuns lui GemstonesPig

        Poate că este singurul lor motiv de mândrie...
  • -1 (13 voturi)    
    Fiecare e liber sa faca ce vrea, (Miercuri, 23 iunie 2021, 11:44)

    Leo55 [utilizator]

    atata timp cat nu deranjeaza pe nimeni.
    Ce faci tu in dormitorul tau cu alt adult care consimte este in intregime treaba ta.
    Ce fac unii, mie mi se pare dezgustator si probabil ca multora li se pare de asemenea.
    A te exhiba in public mi se pare de asemenea dezgustator.
    Mai multa discretie si decenta as cere.
  • +1 (7 voturi)    
    Stadioanele din Germania vor fi iluminate... (Miercuri, 23 iunie 2021, 12:09)

    Ioan.Toma [utilizator]

    ...in culorile curcubeului in aceasta seara. Printre acestea:

    - Köln, Frankfurt, Berlin: https://www.faz.net/aktuell/sport/fussball-em/bundesliga-setzt-zeichen-regenbogen-beleuchtung-in-frankfurt-berlin-und-koeln-17401373.html

    - Wolfsburg, Hannover: https://www.ndr.de/sport/fussball/Regenbogen-Entscheidung-Nordclubs-setzen-Zeichen-fuer-Toleranz,regenbogenfarben100.html

    - in München, Primaria, Olympiaturm si alte obiective vor purta culorile curcubeului. Inclusiv o eoliana aflata la cateva sute de metri de stadion: https://www.focus.de/sport/fussball/em_2021/muenchen-stadt-wehrt-sich-gegen-regenbogen-veto-und-trickst-uefa-mit-anderen-aktionen-aus_id_13424828.html
  • -2 (8 voturi)    
    Curca pe valuri plutind (Miercuri, 23 iunie 2021, 12:38)

    Rolly [utilizator]

    Aha, după Eurovision, încă o chestie la care se pare că voi înceta să mă mai uit în curând. Numai fotbal nu e ăsta...

    Cred că virez spre șah, măcar acolo nu au stadioane.
  • -2 (6 voturi)    
    Ce ipocrita e uefa (Miercuri, 23 iunie 2021, 15:00)

    kkciosuldelahamangia [utilizator]

    Si nu doar uefa, dar si fifa si comitetul olipmic !
    Cand politicul decide alocarea de miliarde pt. constructia de infrastructra sportiva, atunci e permis,,amestecul politicului "?