Gloria Buzau si Politehnica Iasi au remizat, scor 1-1, la capatul unei partide in care cele doua echipe au luptat mult pentru o victorie care sa le scoata din zona fierbinte a retrogradarii.

Partida disputata pe stadionul din Crang a avut parte de un inceput furibund, minutul cinci aducand deschiderea scorului de catre gazdele de la Gloria, fostul stelist Litu punctand cu o lovitura de cap.

Bucuria elevilor lui Fane Stoica nu a durat decat sapte minute, Sebastian Sfarlea izbutind sa marcheze un gol superb dupa o lovitura libera de la aproximativ 30 de metri. Pana la pauza nu se mai intampla nimic demn de mentionat, iar cele doua echipe intra la vestiare intr-o egalitate perfecta, 1-1.

Inceputul reprizei secunde apartine gazelor, cele care au in Claudiu Ionescu unul dintre cei mai periculosi oameni, dar, de fiecare data, moldovenii scapa cu fata curata si pastreaza tabela neschimbata.

Impotriva cursului jocului, in minutul 72 Balba este aproape de a-i aduce pe oaspeti in avantaj, dar sutul sau din interiorul careului de 16 metri trece putin pe langa poarta lui Minca.

Pe final de partida, Stefan Stoica il arunca in lupta si pe Bicfalvi si le cere elevilor sai sa exercite o presiune mult mai mare asupra echipei pregatite de Ionut Popa.

Pana la urma se termina 1-1, cele doua echipe acumuleaza 23 de puncte in clasamentul si au ca principal obiectiv mentinerea in Liga 1 si in sezonul viitor.