Euro 2020: Allianz Arena nu va fi iluminată în semn de solidaritate pentru LGBT - Cum motivează UEFA decizia

de L.V.A.     HotNews.ro
Marţi, 22 iunie 2021, 12:22 Sport | Fotbal


Allianz Arena
Foto: fcbayern.de
La această ediţie a turneului final al Campionatului European, reprezentativa germană şi-a arătat sprijinul pentru cauza LGBT şi pentru lupta împotriva homofobiei, iar Alianz Arena urma să fie iluminată în culorile curcubeului. Acest lucru nu se va întâmpla, UEFA nefiind de acord cu decizia.

Potrivit cotidianului Bild, UEFA a refuzat cererea autorităţilor din Munchen, care doreau iluminarea arenei în culorile curcubeului la meciul Germania-Ungaria de miercuri, în semn de protest faţă de o lege votată în Ungaria.

Oficialităţile din Munchen doreau acest lucru pentru a arăta "solidaritatea cu comunitatea LGBT din Ungaria".

"UEFA este o organizaţie neutră din punct de vedere politic şi religios. Dat fiind contextul poltic al acestei cereri - un mesaj vizând o decizie luată de Parlamentul maghiar - UEFA trebuie să refuze această cerere", a anunţat forul european conform News.ro.

Portarul Germaniei, Manuel Neuer, a purtat pe braț la meciurile de la Euro 2020 o banderolă în culorile curcubeului, arătându-și astfel susținerea față de comunitatea LGBT. UEFA s-a implicat și în această speță, dar a decis în urma unei anchete că nu se impune nicio sancțiune.

Aceste inițiative fac parte din "Luna mândriei" (eng. Pride Month), o lună de săbătorire a tuturor orientărilor sexuale şi a identităţilor de gen.​






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4403 vizualizari

  • +3 (25 voturi)    
    excelent, fotbalul nu trebuie instrumentat politic (Marţi, 22 iunie 2021, 12:29)

    demaGOGU [utilizator]

    ...vezi harta Ukrainei "mari" imprimata pe tricourile jucatorilor ukrainieni, propaganda lgbtqia de la Munchen, samd.

    Uefa trebuie sa continue pe aceasta linie neutra, conflictele politice trebuie transate politic si nu prin sport!
    • +3 (17 voturi)    
      si atunci de ce nu sanctioneaza drastic HU?1 (Marţi, 22 iunie 2021, 13:32)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      de ex la meciul cu PT l-au facut pe Ronaldo in fel si chip, homosexual, etc, suporterii unguri au fost f.f.f. agresivi si homofobi, rasisti.
      Pe Coltescu l-au facut francezii si turcii si nu numai in fel si chip pt ca a avut "impertinenta" si "rasismul" sa il indice pe "ala negru" (f.f.f. corect de astfel in lb romana), dar pe astia homofobi, rasisti , cica "procedura disciplinara", adica ia-le caii de la bicicleta, gen dupa ce se termina Campionatul, la cateva luni, le da o mustrare si aia e.
      Nu, nene, suspendarea din Campionat si gata.
      Ori suntem neutri si corecti, ori nu.
  • +4 (30 voturi)    
    O decizie corecta (Marţi, 22 iunie 2021, 12:32)

    Imperialistu [utilizator]

    Era doar un atac josnic la adresa Ungariei. Daca ar avea principii, mai marii din Munchen si-ar arata solidaritatea cu minoritatile din China. N-au insa curajul de a se lega de regimul comunist care are a pus la punct sistem de lagare unde terorizeaza, sterilizeaza, violeaza, deporteaza sau ucide intr-o veselie. E mai usor sa ii arati cu degetul pe unguri pentru ca nu si-au insusit Cauza.
    • 0 (14 voturi)    
      China joaca in campionat?! (Marţi, 22 iunie 2021, 13:33)

      Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Imperialistu

      ca asa, ce sens are sa se lege de ce fac aia acolo?
      sa fie solidari? pai ia vedeti ca sunt incalcari ale drepturilor omului si in Etipia, Eritreea, Yemen, Rusia (opus, cu astia nu se pune, vad?!?! ca mai sunt si in campiona)?!
      • +1 (9 voturi)    
        China (Marţi, 22 iunie 2021, 14:37)

        Imperialistu [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

        Pentru informatia ta, in China au loc: deportari, milioane de oameni sunt inchisi in lagare, femeile din anumite minoritati sunt violate si sterilizate ca sa nu mai aiba copii, femile gravide din anumite minoritati sunt fortate sa avorteze, membrii unor minoritati sunt ucisi si organele lor traficate, dusmanii oranduirii comuniste sunt deportati in alte regiuni ale tarii, regiunile cu etnii diferite de Han sunt colonizate cu ordin de Partid, Partidul iti spune cati copii poti face s.a.m.d. Ce incalcari de tipul asta vezi in Ungaria?
        • +4 (8 voturi)    
          si tot pt informarea ta (Marţi, 22 iunie 2021, 14:58)

          Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Imperialistu

          in statele mentionate (Etiopia, Yemen) dar si in altele (Nigeria, Sudan, Mali, Irak, Afghanistan, Iran, Libia etc) au loc multe multe multe incalcari ale drepturilor omului, unele finalizate cu masacre, atacuri ale unor teroristi, gherlie, armate , multe victime civile nevinovate.
          Deci, ce facem acum, punem bannere cu toate problemele din lume? cu ce e China mai "speciala" decat Rusia de ex?
          Ce faci dta e whatabout-ism....in articol si comentariul meu initial era strict vorba de HU si ce fac ei si ce vor sa faca nemtii, nu ce fac sau nu altii.
          Meciul se joaca intre DE si HU, deci e vb de o chestie intre ei, nu intre DE si China, nici macar DE si RU.
          Deci , da, HU e membra UE si in acelasti timp promoveaza valori contrarii sau atenteaza la cele ale UE.
          Banii UE sunt buni, ca si avantajele apartenentei la UE (Schengen, circulatie libera , investititii etc), dar valorile ei nu...ipocrizie si indolenta la nivel statal...
          • -3 (7 voturi)    
            In regula (Marţi, 22 iunie 2021, 15:20)

            Imperialistu [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

            Nu, mestere, nu punem bannere cu toate probleme din lume. Nu Irakul si Libia (care nici nu mai exista) investesc miliarde in Germania si nu pentru Irak si Libia se bate Berlinul, ci pentru legaturile economice cu Beijingul. Acum intelegi sau ai nevoie de un desen?
          • -2 (6 voturi)    
            In rest, (Marţi, 22 iunie 2021, 15:22)

            Imperialistu [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

            constat ca traiesti cu impresia ca in Uniunea Europeana valorile care conteaza sunt alea care iti plac. Felicitari, ai o gandire totalitara. Nici nu-i de mirare ca esti asa suparat pe unguri, dar reactionezi aproape jignit ca fandositii germani ar putea sa isi foloseasca timpul pentru cauze mai serioase. Totalitarismele sunt mai putin deranjante ca legile Ungariei.
            • +2 (6 voturi)    
              una e una, alta e alta (Marţi, 22 iunie 2021, 16:36)

              Roman_Cetatean [utilizator] i-a raspuns lui Imperialistu

              dumneata continui cu aceeasi fractura de logica si incerci sa fortezi legatura intre subiecte separate.
              Repet pt ultima oara (oricum nu pari sa intelegi, se vede treaba ca analfabetismul functional face ravagii): articolul de fata e STRICT despre propunerea unei echipe (de fapt stadionul!) din DE de a pune un anume tip de iluminat pentru a onora si celebra ceva, ca sa fie opus manifestarilor celor din HU (pe care ii admiri atat de mult) de la meciuri si din Parlamentul lor/conducerea lor.
              Valorile UE nu sunt cele care imi "plac" mie, ci cele din carta UE si TFUE. Se accepta sau nu. Ele includ si nu se limiteaza la toleranta, diversitate, respect, libertate, egalitate, stat de drept etc. Evident, cele care le incalca nu au cum sa fie tolerate, asa putem pretinde sa nu se respecte nici statul de drept, dar oare de ce pedepsim de ex criminalii, ca doar au si ei saracii doar niste alte valori, diferite de ale noastre, pai nu esti mataluta acum totalitar si intolerant pentru ca nu le respecti drepturile?!
              Vezi, i-logica dumitale unde duce?
              Ai un set de valori si de anti-valori. Cele anti sunt cele ale HU, PL, etc, care incalca, restrang pe ale altora, asa cum si un criminal iti poate restrange tie dreptul la viata, libertate etc si nu il tolerezi, da?
              Use your brain, mister, lasa deoparte toate sursele alea fake din care te informezi mataluta, ca se vede ca ti-au alterat grav si logica si bunulsimt.
              • 0 (6 voturi)    
                Chillax (Marţi, 22 iunie 2021, 19:10)

                Imperialistu [utilizator] i-a raspuns lui Roman_Cetatean

                Inainte de toate, te invit sa te calmezi. Nu prea ai de a face cu oameni care au opinii diferite de ale tale?

                Propunerea a fost a primarului, nu a echipei de fotbal. Banderola a fost a lui Neuer. Sunt niste aiureli politice de doi bani. In Ungaria nu are loc nici o vanatoare de LGBT.

                Iti atrag atentia ca mesajul meu s-a referit strict la ipocrizia germana dovedita de Neuer si primarul din Munchen. Nemtii nu fac niciodata scandal in privinta adevartelor tragedii ale acestei lumi. In schimb, iata ca s-au emotionat unii dintre ei pentru ca la Budapesta a fost adoptata o lege care nu le deranjeaza sensibilitatile. Foarte curajos, n-am ce zice.

                In rest, ideea ca marea cauza LGBT face parte din identitatea europeana este ridicola. Sigur, ii pasioneaza pe eurocrati, te pasioneaza, il pasioneaza pe Neuer. Nu toti au obsessile voastre. Maturizati-va.
  • 0 (16 voturi)    
    Si de asta (Marţi, 22 iunie 2021, 12:32)

    gigiK [utilizator]

    Si de asta UEFA e o ogranizatie corupta si condusa de diferite interese. BLM ok LGBT not ok. Coca Cola ok
  • +8 (22 voturi)    
    Corecta decizie (Marţi, 22 iunie 2021, 12:36)

    Milka Man [utilizator]

    Nu exista nici un motiv pentru a amesteca "Pride Month" cu fotbalul sau politica.Nu am nimic impotriva LGBT, dar ma deranjeaza insistenta lor de a se face mai vizibili. E doar ipocrizie si nimic mai mult.
  • 0 (10 voturi)    
    Nu vă faceți iluzii prea mari (Marţi, 22 iunie 2021, 13:05)

    Tescovin [utilizator]

    UEFA e în continuare cu diversitatea, incluziunea și anti-rasismul în gură, ca orice mare corporație. Pentru că „dă bine”. Doar că ideea nemților puțea de la zece poște a ranchiună politică, era prea mult chiar și pentru niște wokes ca cei de la UEFA, așa că au făcut un mic pas înapoi. Dar vor face alți zece înainte cu prima ocazie, n-am nici un dubiu.
  • -3 (7 voturi)    
    really hotnews? (Marţi, 22 iunie 2021, 13:38)

    TheBorg [utilizator]

    Genul asta de comentarii il aprobati? Atunci nu mai bine scoateti moderarea de tot, ca sa nu mai pierdeti timpul?
  • -3 (11 voturi)    
    "astora" (Marţi, 22 iunie 2021, 13:40)

    gigiK [utilizator]

    "Astora" le trebuie respectate drepturile, atata tot. Minti bolnave sunt cele care nu toleareaza si nu pot sa vada mai departe decat "eu" si "ce cred eu". Poate nu bolnave, dar sigur needucate.
  • -1 (15 voturi)    
    Cum e cu drogatii? (Marţi, 22 iunie 2021, 14:08)

    O_Tannenbaum [utilizator]

    Lor de ce nu li se accepta o luna de Mindrie? Că poate si ei sunt mindri de apucaturile lor. Pe ce criteriu a te droga e ceva detestabil dar a te homo-iubi e ceva admirabil?

    Este momentul sa ne unim fortele si sa cerem dreptate pentru drogati!
  • +1 (9 voturi)    
    Sa sarbatoreasca (Marţi, 22 iunie 2021, 14:52)

    wintershadow [utilizator]

    toate orientările sexuale şi identităţile de gen in spatiul privat. Sau daca vor in public, singurul loc unde ar trebui sa fie ar fi la coada la un control la procesor.