​Naționala Spaniei a jucat deja două meciuri la Campionatul European de fotbal, dar încă nu a obținut prima victorie în Grupa E. Reprezentativa pregătită de Luis Enrique a terminat la egalitate, scor 1-1, meciul disputat împotriva Poloniei, la Sevilla.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Morata a deschis scorul pentru Spania ('25), iar Lewandowski a egalat pentru Polonia ('54).

În minutul 58, Gerard Moreno a trimis în bară din penalty, mingea a sărit la Morata, dar acesta a ratat complet șutul.

• Intrat pe teren în minutul 55, Kacper Kozlowski (17 ani și 246 de zile) a devenit cel mai tânăr jucător din istoria Euro. Acesta a doborât recordul stabilit acum 6 zile de englezul Jude Bellingham (17 ani și 349 de zile).

Au evoluat echipele:

Spania: Simon - M. Llorente, Laporte, P. Torres, Alba – Koke (Sarabia ’68), Rodri, Pedri - Gerard Moreno (Fabian ’68), Morata (Oyarzabal ’87), Dani Olmo (Torres ‘61). Selecţioner: Luis Enrique

Polonia: Szczesny - Bereszynski, Glik, Bednarek (Dawidowicz ’85) - Jozwiak, Moder (Linetty ’85), Klich (Kozlowski ’55), Puchacz – Swiderski (Frankowski ’68), Lewandowski, Zielinski. Selecţioner: Paulo Sousa.

Partida a fost arbitrată de italianul Daniele Orsato, avându-i asistenţi pe Alessandro Giallatini şi Fabiano Preti. Arbitru de rezervă a fost franţuzoaica Stephanie Frappart.