AFK Csikszereda a câştigat, duminică, Liga Elitelor U19, după ce a învins Viitorul Constanța, scor 2-1, într-un meci desfășurat la Centrul Naţional de Fotbal Mogoşoaia. Ca urmare, echipa din Miercurea Ciuc va juca în UEFA Youth League.

AFK Csikszereda a învins în finală formaţia Viitorul Constanţa, scor 2-1. La pauză, Viitorul a condus cu 1-0 prin golul marcat de Andronache în minutul 14. Dar în partea secundă, Csikszereda a reuşit să întoarcă rezultatul prin reuşitele lui Rotar ‘58 şi Botorok ‘79.

Clubul din Miercurea Ciuc va reprezenta România în viitoarea ediţie a UEFA Youth League.

În finala mică, disputată tot duminică, la Centrul Naţional de Fotbal Buftea, FCSB s-a impus cu 3-1 în faţa lui Gaz Metan Mediaş, potrivit News.ro.