Primul meci al zilei și al doilea meci al Euro 2020 a adus față în față Țara Galilor și Elveția. Meciul desfășurat la Baku s-a terminat 1-1, elvețienii având mai multe ocazii și un gol anulat pentru offsaid.

Logo Euro 2020Foto: Peter Kovac, Dreamstime.com

Elveția a deschis scorul prin Embolo în minutul 49, iar Țara Galilor a egalat prin Moore în minutul 74. Elvețienilor le-a fost anulat un gol pentru offsaid, prin Gavranovic, în minutul 85.

Din Grupa A mai fac parte Italia și Turcia, ele jucând în deschiderea Euro 2020.

Țara Galilor va juca cu Turcia, iar Italia va înfrunta Elveția, miercuri, în a doua etapă din faza grupelor Euro 2020.

• Ultimul meci direct a fost câștigat de Țara Galilor, acum aproape un deceniu, la Swansea, scor 2-0.
  • În prima repriză a meciului, Elvețienii au avut 11 ocazii de gol, un record pentru prima repriză în istoria naționalei cantoanelor.

Au evoluat echipele:

Țara Galilor: Ward - Mepham, Rodon, Davies, Roberts - Allen, Morrell, Ramsey (Ampadu `90+3) - James (Brooks `75), Moore, Bale

Selecționer: Robert Page

Elveția: Sommer - Elvedi, Schar, Akanji - Mbabu, Freuler, Xhaka, Rodriguez - Shaqiri (Zakaria `66) - Embolo, Seferovic (Gavranovic `84)

Selecționer: Vladimir Petkovic

Meciul a fost arbitrat de Clement Turpin (Franta), ajutat de Nicolas Danos, Cyril Gringore (ambii Franta) si Srdjan Jovanovic (Serbia).

Desfășurarea partidei dintre Țara Galilor și Elveția:

Final de meci la Baku. Egalitate între Țara Galilor și Elveția, într-un meci cu multe ocazii și un gol anulat al elvețienilor.

`93 Iese Ramsey și intră Ampadu la Țara Galilor.

`92 Gavranovic este din nou aproape de gol, dar este pentru a treia oară semnalizat în poziție de offside.

Cinci minute suplimentare se anunță de la margine.

`90 Embolo lovește cu capul după un corner, dar mingea este scoasă de sub bară de Ward cu un reflex incredibil.

`87 Gavranovic șutează puțin pe lângă poartă, dar era în poziție de offside.

`85 Gavranovic, abia intrat, înscrie din pasa lui Embolo. Se verifică o poziție de offside. Golul nu este validat.

`84 Iese Seferovic și intră Gavranovic la elvețieni.

`83 Călcâi superb al lui Brooks către Bale care centrează în afara terenului.

`75 Intră Brooks la Țara Galilor și iese James.

`74 Gol Moore. Gol Țara Galilor. Moore înscrie cu capul dintr-o centrare.

`66 Iese Shaqiri și intră Zakaria la elvețieni.

`63 Mbabu faultează în propriul careu și primește cartonaș galben.

`61 Davies trage puternic din afara careului, dar mingea este deviată și se duce peste poartă.

`60 Embolo s-a accidentat și primește îngrijiri medicale.

`52 Embolo pasează în careu pentru Mbabu, dar acesta nu reușește să finalizeze.

`49 Gol Elveția. Embolo scoate cornerul din care deschide scorul, după o lovitură de cap.

`49 Jocul este realut, dar Schar se resimte și primește îngrijiri medicale.

`47 Moore primește cartonaș galben după un cot ”aplicat” lui Schar.

Începe repriza a doua. Țara Galilor are lovitura de începere.

Pauză la Baku. Elvețienii au avut ocazii importante de gol, dar n-au reușit să-l învingă pe Ward.

`45+ Ocazie pentru Elveția. Seferovic ratează singur cu portarul din pasa lui Embolo, care a fost ținut în careu de adversar.

`41 Severovic trage din afara careului, dar mingea se duce mult peste poarta galezilor.

`34 Akanji trimite pe lângă poartă după un corner.

`31 Bale bate lovitura liberă, dar centrează în afara terenului.

`30 Galben pentru Schar. Lovitură liberă din apropierea careului pentru Țara Galilor.

`27 Severovic șutează din interiorul careului. Mingea se duce pe lângă poartă.

`24 Xhaka șutează periculos din afara careului, dar mingea trece pe lângă poarta lui Ward.

`20 Reluare spectaculoasă a lui Schar cu călcâiul, Ward respinge.

`18 Moore primește îngrijiri medicale și o banderolă în jurul capului. Jocul este reluat.

`16 Corner pentru Țara Galilor. După un duel în careu, jocul este întrerupt pentru o sângerare a lui Moore.

`15 Moore îi pune probleme lui Sommer cu o lovitură de cap superbă.

`11 Xhaka șutează violent, dar execuția lovește un coechipier.

`6 Lovitura de cap a elvețianului Mbabu, respinsă în corner.

`2 Pericol în careu. Galezii centrează dar Sommer prinde fără probleme.

Elveția are lovitura de start. Începe al doilea meci al Euro 2020!

Cele două imnuri sunt intonate la Baku.

Țara Galilor - Elveția, cât și Danemarca - Finlanda și Belgia - Rusia sunt LiveText pe Hotnews.ro și live pe Pro TV.

Începe EURO 2020 - Simfonia fotbalului în pandemie. Aici poți afla toate detaliile despre turneul ce se ține și la București