Armenia, una dintre adversarele României în preliminariile Cupei Mondiale din Qatar, a reușit un egal, scor 1-1, împotriva vicecampioanei mondiale Croația, într-un meci amical.

Armenia vs RomaniaFoto: Asatur Yesayants / Sputnik / Profimedia Images

Croații au deschis scorul prin Perisic în minutul 24, dar oaspeții au egalat în minutul 72 prin Wbeymar Angulo.

Croația, calificată la Euro 2020, se va duela cu Anglia, Scoţia şi Cehia în grupa D.

Jucătorii antrenaţi de Zlatko Dalic vor mai juca, duminică, un amical cu Belgia, înainte de turneul final al CE, potrivit News.ro.

Armenia capătă astfel moral și mai bun, după rezultatele importante obținute în preliminariile CM.

Naţionala Armeniei a învins, pe rând, Liechtenstein (1-0), Islanda (2-0) şi România (3-2), trecând pe primul loc în Grupa J, cu 9 puncte, devansând Macedonia de Nord şi Germania (6 puncte).