VIDEO CFR Cluj, campioana României pentru al patrulea sezon consecutiv (1-0 vs FC Botoșani)

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Marţi, 18 mai 2021, 22:22 Sport | Fotbal


CFR Cluj, campioana Romaniei pentru a saptea oara
Foto: Facebook - Fotbal Club CFR 1907 CLUJ-NAPOCA
​Hegemonia celor de la CFR Cluj în Liga 1 continuă: echipa pregătită de Edward Iordănescu a câștigat al patrulea titlu consecutiv, după ce s-a impus cu 1-0 în deplasarea de la Botoșani.

A marcat: Țigănașu ('53, autogol).

Titlurile CFR-ului (7 în 13 ani): 2007-2008 / 2009-2010 / 2011-2012 / 2017-2018 / 2018-2019 / 2019-2020 / 2020-2021.

Acesta este primul titlu de campion din cariera antrenorului Edward Iordănescu.

Au evoluat echipele:

FC Botoşani: Pap - Braun, Chindriş (Târşa '82), Şeroni (Tîrcoveanu '62), Ţigănaşu - Caia (Meleke '4), E. Florescu (Patache '82), E. Papa - Ashkovski (Fili '63), Ongenda, Al Mawas. Antrenor: Marius Croitoru

CFR Cluj: Arlauskis - Cr. Manea, Vinicius, Burcă, Camora - Sigurjonsson (Hoban '76), Bordeianu, M. Gîdea (Păun '4/Pereira '84) - Deac (Chipciu '85), Debeljuh (Rondon '85), Costache. Antrenor: Edward Iordănescu.

Se mai joacă în această etapă:

FCSB vs CSU Craiova
Academica Clinceni vs Sepsi Sf. Gheorghe.

Clasament:

1. CFR Cluj 51 de puncte (+1 meci)
2. FCSB 45
3. Sepsi Sf. Gheorghe 37
4. CSU Craiova 37
5. FC Botoşani 31 (+1 meci)
6. Academica Clinceni 29.

*În cazul în care FCSB ar egala formaţia clujeană la puncte, CFR are avantaj, având în vedere că bucureştenii au beneficiat de rotunjirea punctajului la intrarea în play-off.

Autogolul lui Țigănașu:
*sursă: Look TV









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















4672 vizualizari

  • +21 (23 voturi)    
    O seara magnifica la Cluj! (Marţi, 18 mai 2021, 22:39)

    miriapod [utilizator]

    Orasul minune castiga inca un trofeu, suntem la al 7-lea.
    Clujul e fruncea!!!! Saracul Iomen :))) Ata ete.....soarta!
  • +21 (21 voturi)    
    Bravo CFR ! (Marţi, 18 mai 2021, 22:57)

    Coresponedntu [utilizator]

    Ce fain !
  • +19 (21 voturi)    
    Felicitari! Campionii, campionii..ole ole ole ole! (Marţi, 18 mai 2021, 23:00)

    Seby30 [utilizator]

    Chiar si cu aceasta echipa foarte modesta suntem cei mai buni. Bravo CFR!!!! Clujul e Cluj, asta se vede in orice domeniu. Clujenii sunt cei mai buni.
    • +3 (3 voturi)    
      iti dai (Miercuri, 19 mai 2021, 10:40)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Seby30

      seama, vad, cat de slab e campionatul nostru.
  • +17 (17 voturi)    
    Felicitări (Marţi, 18 mai 2021, 23:53)

    mistydo [utilizator]

    Sunteți cei mai buni! Bravo băieți!
  • +16 (16 voturi)    
    Didicatie pentru toti ciobanii! (Miercuri, 19 mai 2021, 0:48)

    RaduMiron [utilizator]

    Ole! Ole! Elore CFR!

    CFR!................Victorie!
  • +10 (10 voturi)    
    Jos palaria, Cluj! (Miercuri, 19 mai 2021, 2:27)

    GeorgeSb [utilizator]

    Un oras care este pe harta europeana si pe cea mondiala. Clujul a devenit un model pentru toti ardelenii. Peste Carpati e invidie mare :) Inca o data felicitari, baieti!
  • +11 (15 voturi)    
    RESPECTUL nostru, CFR 1907! (Miercuri, 19 mai 2021, 2:49)

    IstvanKing [utilizator]

    O echipa cu traditie, care face cinste Clujului si tarii. Din pacate multi vad doar istoria din 1907 pana in 1918. O mare prostie.In ultimii 15 ani a adus multa faima Romaniei.
  • +9 (11 voturi)    
    Suntem din nou in top. (Miercuri, 19 mai 2021, 3:03)

    clujeanmandru [utilizator]

    Cel mai tare municipiu din Romania si nu numai. Forza, forza CFR. Oh yes!
  • +10 (10 voturi)    
    Bravo baieti, sunteti cei mai buni! (Miercuri, 19 mai 2021, 5:11)

    trident2000 [utilizator]

    Imi pare rau ca nu mai sunt in tara ca sa putem sarbatori impreuna. Mi-e dor de Cluj si mai ales minunatii clujeni dar in curand ma voi intoarce in orasul meu natal, un oras de nota 10. Va iubesc.
  • +9 (11 voturi)    
    Inca o noapte magnifica pe malul Somesului (Miercuri, 19 mai 2021, 6:16)

    trident2000 [utilizator]

    Nu cred ca mai exista un oras ca al nostru. CFR-istii ne reprezinta cu multa mandrie.
    • +7 (7 voturi)    
      Asa este, domnule. (Miercuri, 19 mai 2021, 7:22)

      Cristiana78 [utilizator] i-a raspuns lui trident2000

      Si eu sunt asa de mandra ca-s ardeleanca si mai ales ca-s clujeanca. E ceva ce nu se poate descrie prin cuvinte. Avem un oras plin de oameni gospodari , harnici si talentati.
  • -7 (11 voturi)    
    o dovada in plus (Miercuri, 19 mai 2021, 8:10)

    mongolul [utilizator]

    ca federatia, sau persoane sus-puse, se amesteca in fotbalul nostru, prin arbitraje incorecte. Pe fata.
    Desigur, "ciobanul" nu este agreat. Totusi, asta nu inseamna sa intri cu bocancii si fluierul in fotbal.
    Mai stie cineva, de ce la loto-prono nu se pun echipele romanesti?
    Pe urma ne intrebam de ce suntem ciuca batailor in Europa si avem un arbitraj incorect...
    "Ce tie nu-ti place,/ Altuia nu-i face!"
  • -4 (6 voturi)    
    hhhhhh (Miercuri, 19 mai 2021, 14:11)

    mongolul [utilizator]

    stiind cat de democrati sunt cei de pe aici, nu ma mira ca nu exista nici un comentariu contra. Nici macar "civilizatii" si "democratii" de clujeni nu fac exceptie.
    Cum va explicati ca nu exista nici un comentariu anti-CFR? Sau anti-federatie... sau anti-Iordanescu(familia)...
    Uite cum s-a realizat consenssul tutulol... Strins uniti in jurul conducatorilor supremi, nu? Si banii aia se duc tot la Cluj.... In fond, au avut un debut slabut si prestatii de toata jalea. Noroc cu arbitrii nostri... (Inclusiv un 11 metri refuzat Botosaniului,in ultimele minute...)
    • +2 (4 voturi)    
      Suparat..suparat? (Miercuri, 19 mai 2021, 17:37)

      miriapod [utilizator] i-a raspuns lui mongolul

      Dragul meu Iomen, sufera in tacere si nu mai spune aberatii. La Cluj e sarbatoare, iar asta cu arbitrii este o placa zgariata rau de tot.
      • 0 (0 voturi)    
        nu sunt suparat de campionat (Joi, 20 mai 2021, 17:29)

        mongolul [utilizator] i-a raspuns lui miriapod

        oricum, rasplata e ridicola. 10 milioane lei e nimica toata pentru un club serios.
        Dar fotbalul nostru e de toata jalea. Si la echipe de club si la nationala. Aranamentele de culise sunt principalul motiv. Evident, arbitrii sunt cei ce duc la indeplinire deciziile din spatele usilor inchise. VAR nu, arbitri straini... nu. E clar.
        Ganditi-va -totusi- la meciurile din cupele europene...
        Dar daca asta vreti, asta veti avea!
        Nici nu mai are rost sa vorbim de antrenori etc.