RB Leipzig, Borussia Dortmund şi VfL Wolfsburg, cât şi deja campioana Bayern Munchen, vor fi reprezentantele Germaniei în ediția următoare a Ligii Campionilor.

Leipzig şi Wolfsburg şi-au asigurat locurile de Champions League printr-o remiză în meciul direct, scor 2-2, disputat, duminică, pe terenul primei echipe.

Oaspeţii au condus cu 2-0 la pauză, după reuşitele lui Philipp ('12 şi '45+1). Justin Kluivert ('51) şi Sabitzer ('78) au adus egalarea în repriza secundă.

Dortmund s-a impus, tot duminică, în deplasare, cu scorul de 3-1, la Mainz, prin reuşitele lui Guerreiro ('23), Reus ('42) şi Brandt ('80). Pentru gazde a marcat Quaison ('90+1; p).

După 33 de etape, Bayern ocupă locul 1, cu 75 de puncte, fiind urmată de RB Leipzig, 65 de puncte, Borussia Dortmund şi Wolfsburg, ambele cu câte 61 de puncte. Eintracht Frankfurt este pe locul 5, cu 57 de puncte, potrivit News.ro.

Bayern a cucerit al nouălea titlu consecutiv de campioanăa Germaniei în etapa anterioară.