Real Madrid a nu profitat de situația din clasament și a ratat urcarea pe prima poziție din LaLiga după ce a bifat doar o remiză, scor 2-2, pe propriul teren cu Sevilla (runda XXXV). Lupta la titlu în Spania se menține la cote maxime.

Echipa lui Zinedine Zidane a remizat, scor 2-2, în meciul contra ocupantei locului 4 în La Liga, Sevilla.

Scorul putea fi deschis de Real în minutul 12 prin Benzema, dar golul acestuia a fost anulat prin intermediul VAR.

Fernando a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 22, iar Ascensio a egalat pentru madrileni în minutl 67.

În minutul 75, madrilenii au plecat pe contraatac, iar Benzema a scăpat singur cu portarul și a fost faultat de acesta. Totuși, nu s-a dictat nimic pentru că din camera VAR s-a transmis că la faza premergătoare, Eder Militao a atins mingea cu mâna în careul Realului.

Prin urmare, Sevilla a primit penalti, transformat de Rakitic în minutul 78. Kroos a egalat după un șut deviat de Eden Hazard în prelungirile partidei.

După egal, Real rămâne la două puncte de primul loc, ocupat de Atletico Madrid. Trupa lui Diego Simeone a remizat alb contra Barcelonei, ocupanta locului 3 în La Liga.

Programul celor patru echipe aflate în lupta pentru titlu:

Atletico Madrid: Real Sociedad (acasă), Osasuna (a), Valladolid (deplasare)

FC Barcelona: Levante (d), Celta Vigo (a), Eibar (d)

Real Madrid: Granada (d), Athletic Bilbao (d), Villarreal (a)

Sevilla: Valencia (a), Villarreal (d), Alaves (a).

1. Atletico Madrid (61-22 golaveraj) 77 puncte / 35 meciuri

2. Real Madrid (60-26) 75 / 35

3. FC Barcelona (80-33) 75 / 35

4. Sevilla (51-29) 71 / 35 etc.​

Click pe Watch on Youtube pentru a viziona rezumatul partidei dintre Real Madrid și FC Sevilla: