Vicepremierul Dan Barna a declarat vineri, la Sibiu, că fanii fotbalului s-ar putea întorce în tribune. Acest lucru s-ar putea produce chiar în actualul sezon al Cupei României.

Cupa României – meciul din perioada următoare – să fie un eveniment fanion de test la care să poată participa un număr limitat de persoane, dar persoane vaccinate. Intenţionăm să redeschidem acivităţile sportive şi participarea publicului, cu această condiţie: persoane vaccinate”, a spus Barna potrivit News.ro.

În Cupa României, săptămâna viitoare, vor avea loc partidele Dinamo – Astra Giurgiu (11 mai, ora 20.15) şi Viitorul Pandurii Târgu Jiu – Universitatea Craiova (12 mai, ora 20.30), în manşa secundă a semifinalelor.

În tur, Astra a învins Dinamo cu 1-0 şi Universitatea Craiova s-a impus cu 3-0 în confruntarea cu Viitorul Pandurii.

Meciul disputat cu spectatori în Cupa României va fi un test înaintea Campionatului European, competiţie care se va desfăşura în această vară cu public şi în cadrul căreia Arena Naţională va găzdui patru meciuri. Cu toate acestea, vor putea fi prezenți doar 12.500 de spectatori la fiecare partidă.

Euro 2020 va avea loc între 11 iunie și 11 iulie 2021. Inițial, turneul ar fi trebuit să aibă loc în vara anului trecut, dar a fost amânat din cauza pandemiei de Covid-19.

28 iunie, ora 22:00, optimi

Câştigătoarea Grupei F şi formaţia clasată pe locul al treilea într-una din grupele A, B sau C.