Barcelona a reușit duminică, în etapa a-XXXIV-a din La Liga, o victorie, scor 3-2, contra Valenciei. Catalanii s-au apropiat de liderul Atletico, iar lupta la titlu rămâne foarte strânsă.

Primul gol al partidei a fost reușit de Valencia, prin Gabriel Paulista (50'). Messi a ratat un penalti în minutul 57, dar mingea a ajuns tot la el în aceeași fază, iar argentinianul nu l-a mai iertat pe Cillessen.

Griezmann a adus-o pe Barca în avantaj în minutul 63, pentru ca Messi să mai reușească un gol în minutul 69. Soler a readus speranța în tabăra Valenciei prin golul său din minutul 83, dar ”liliecii” nu au mai marcat, iar Barca s-a impus în deplasare.

Real Madrid a trecut, sâmbătă, cu scorul de 2-0 de Osasuna, în timp ce liderul Atletico a învins-o în aceeași zi pe Elche (1-0).

Atletico a strâns 76 de puncte în fruntea clasamentului, urmată de Real și Barca, amândouă cu 74. Sevilla, care joacă luni contral lui Athletic Bilbao, ocupă locul patru cu 70 de puncte.

Mai sunt patru etape de disputat în La Liga, iar Barca întâlnește liderul Atletico etapa viitoare, pe Camp nou.