Atalanta a remizat, scor 1-1, în meciul contra lui Sassuolo din etapa a-XXXIV-a din Serie A. Astfel, Inter devine matematic campioana Italiei, având în vedere că nicio contracandidată nu o mai poate ajunge din urmă.

În deplasare, Atalanta a început prost meciul, Gollini fiind eliminat în minutul 23. Cu toate acestea, Gosens a deschis scorul pentru trupa lui Gasperini în minutul 32.

Berardi a egalat pentru Sassuolo în minutul 52, dar și aceștia au rămas în 10 după ce Marlon a primit al doilea galben cu 15 minute înainte de finalul timpului regulamentar.

În minutul 64, Sassuolo a avut un gol anulat de VAR pentru offsaid.

Ca urmare a egalului Atalantei, Inter Milano a devenit matematic campioană a Italiei, cu patru runde înainte de final.

Echipa lui Conte are 13 puncte în fața Atalantei și rivalei AC Milan, ocupantele locurilor doi și trei.