Cu patru săptămâni înainte de finalul sezonului din Ligue 1, primele trei clasate sunt despărțite de doar două puncte. Liderul Lille a reușit să întoarcă rezultatul de 0-2 contra lui Lyon, bifând o victorie spectaculoasă.

Lille a învins, duminică, în deplasare, cu scorul de 3-2, pe Olympique Lyon, în etapa a XXXIV-a a campionatului francez de fotbal.

Liderul din Ligue 1 s-a văzut condus cu 2-0, prin golul lui Slimani ('20) și autogolul lui Fonte ('35).

Burak Yilmaz a reușit să reducă din diferență ('45+1) pentru Lille până la pauză, turcul bifând și golul victoriei în minutul 85. Golul egalării a venit în minutul 60 de la Jonathan David.

PSG urcase pe primul loc în clasamentul din Ligue 1, după ce a învins-o, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 3-1, pe FC Metz. În același timp, duminică, Monaco a reușit să treacă de Angers în această etapă, cu scorul de 1-0.