​Slavia Praga a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa Zlin, în etapa 28-a a campionatului ceh de fotbal.

La gazde, Nicolae Stanciu a fost titular şi a marcat în minutul 29. Aici poți vedea reușita.

Internaţionalul român a ieşit de pe teren în minutul 74, când a fost înlocuit cu Hromada.

Nicolae Stanciu se află pe poziția secundă în clasamentul golgheterilor: a înscris 11 goluri și a oferit 5 pase decisive. Prima poziție este ocupată de colegul său Jan Kuchta (13 goluri și 3 assist-uri).

Potrivit site-ului oficial al clubului ceh, Slavia a egalat un record de 40 de meciuri consecutive de campionat fără înfrângere. Recordul a fost stabilit de Sparta Praga în perioada 1943-1946.

Slavia Praga vs Zlin 2-1

Au marcat: Stanciu '29, Kuchta '50 / Potocny '7 (penalti)