Preliminarii CM 2022

FOTO Armenia vs România 3-2 / Final de coșmar pentru tricolori

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Miercuri, 31 martie 2021, 18:20 Sport | Fotbal


Armenia vs Romania
Foto: Karen MINASYAN / AFP / Profimedia
"Dubla" lui Cicâldău părea să fie suficientă pentru o victorie, însă finalul partidei de la Erevan a fost unul de coșmar pentru tricolori. Rămasă în inferioritate numerică după eliminarea lui Pușcaș ('77), reprezentativa României a pierdut în fața Armeniei (3-2), după ce gazdele au egalat dintr-o poziție de offside ('86) și au înscris golul decisiv din penalty ('89). Selecționata lui Mirel Rădoi a adunat doar trei puncte din primele trei partide disputate în grupa J a preliminariilor pentru Campionatul Mondial și competiția din Qatar pare deja un vis îndepărtat.

Au marcat: Spertsyan '56, Haroyan '86, Barseghyan '89 (p) / Cicâldău '62, '72.

Declarații la finalul partidei:

"Ne-am retras la 2-1, mai ales după cartoaşul roşu, am încercat să menţinem rezultatul, dar din păcate am pierdut. Sunt trist, nu mă pot bucura, am dat două goluri, dar echipa a pierdut. Cred că trebuie să uităm acest meci, sunt încrezător pe viitor", a declarat Cicâldău la Pro X.

"M-aş fi bucurat să nu am această prestaţie şi să luăm cele trei puncte. A întâlnit o echipă deschisă şi la capitolul determinare au avut un plus şi cred că asta a făcut diferenţa. Atât s-a putut în această seară, atât am putut. Îmi pare rău că nu am putut mai mult. Nu-mi explic golurile primite pe final, probabil că trebuie să fim mult mai atenţi. Avem această problemă cu finalurile.

Trebuie să ne mobilizăm mai bine la următoarele partide. Este destul de greu din acest moment, dar nu imposibil. Trebuie să fim mult mai atenţi la tot ce ne spune de pe margine. Trebuie să avem puţin mai multă răutate. Sunt supărat şi este normal să fiu supărat. Am avut victoria în mână”, a spus Niţă la Pro X.

Mai au loc miercuri:

Germania - Macedonia de Nord (ora 21:45)
Liechtestein - Islanda (ora 21:45).

Clasament Grupa J:

1. Armenia 9 puncte (6-2 golaveraj) / 3 meciuri
2. Germania 6 (4-0) / 2
3. Macedonia de Nord 3 (7-3) / 2
4. Romania 3 (5-6) / 3
5. Islanda 0 (0-5) / 2
6. Liechtenstein 0 (0-6) / 2.

La Campionatul Mondial din 2022 se califică direct primul loc din grupă, iar locurile secunde urmează să dispute baraje.

De știut:
  • În precedentele 4 meciuri directe, România nu pierduse niciodată cu Armenia: 3 victorii, un egal și un golaveraj de 10-1.

Au evoluat următoarele echipe:

Armenia: Yurchenko - Hambartsumyan, Calisir, Haroyan, Hovhannisyan - Barseghyan (Udo '90+2), Grigoryan, Muradyan (Spertsyan '46), Bayramyan - Karapetyan (Shaghoyan '46), Briasco (Adamyan '46). Selecţioner Joaquin Caparros;

România: Niţă - Mogoş, Toşca, Chiricheş, Bancu - Cicâldău (Creţu '81), R. Marin - Man (Mihăilă '81), Stanciu (Fl. Tănase '73), Maxim (Keşeru '73) - Puşcaş. Selecţioner Mirel Rădoi.

Cele mai importante momente ale partidei dintre Armenia și România:

'90+2 Udo îi ia locul lui Barseghyan.

'90+1 Răzvan Marin trage peste poartă de la marginea careului.

Vor fi trei minute suplimentare.

'89 Gol Armenia! Barseghyan trimite cu mult calm lângă bară, Niță a sărit în direcția opusă.

'88 Crețu îl faultează pe Spertsyan în careu și arbitrul dictează penalty.

'86 Haroyan urmărește o centrare și înscrie. Golul este validat, deși reluările au arătat că acesta se afla în offside.

'86 Bancu nu este atent în apărare, Adamyan îi fură mingea și Toșca deviază în corner în ultimul moment.

'84 Shaghoyan încearcă o execuție cu mult efect, dar șutul său trece peste poartă.

'83 Niță are două intervenții foarte bune.

'81 Tricolorii pleacă pe contraatac, însă șutul lui Keșeru trece pe lângă poartă.

'81 Cicâldău și Man sunt schimbați cu Crețu și Mihăilă.

'77 Pușcaș îl faultează dur pe Calisir și primește cartonaș roșu.

'74 Tănase și Keșeru au intrat, Stanciu și Maxim au ieșit.

'72 Goool România! Maxim pasează pentru Bancu, acesta trimite o centrare în careu și Cicâldău înscrie cu o lovitură de cap!

'66 Bancu oprește un contraatac și ia galben (va lipsi în următorul meci).

'62 Goool România! Maxim driblează superb, Bancu trimite în fața porții și Cicâldău egalează.

'61 Barsegyan centrează perfect, Adamyan trimite cu capul lângă bară, dar Niță plonjează și respinge în corner.

'60 Pușcaș trimite cu capul, dar Yurchenko prinde fără probleme.

'59 Maxim primește cartonaș galben.

'56 Gol Armenia! Spertsyan avansează în teren, trage de la marginea careului, mingea este deviată de Toșca și Niță este învins.

'54 Haroyan șutează pe lângă poartă, dar se afla oricum în offside.

'51 Ocazie importantă pentru gazde: Hambardzumyan trimite în careu, mingea trece prin spatele lui Chiricheș și Shaghoyan trage pe lângă poartă.

Armenia face trei schimbări la pauză: au ieșit Briasco, Karapetyan și Murayan, au intrat Adamyan, Shaghoyan și Spertsyan.

Pauză la Erevan. Tricolorii au avut mai mult mingea, dar nu au reușit să înscrie.

'41 Stanciu șuteză puternic la firul ierbii, Yurchenko respinge.

'41 Pușcaș și Haroyan primesc cartonașe galbene.

'40 Pușcaș trage din prima, mingea este deviată în corner.

'29 Bayramyan cade în careu și cere penalti, dar arbitrul consideră că acesta a simulat.

'28 Cartonaș galben pentru Bayramyan.

'24 Nici Mogoș nu scapă: ia cartonaș galben.

'23 Cicâldău pasează în careu la Pușcaș, acesta îl găsește pe Maxim, dar șutul său trece peste poartă.

'22 Barseghyan este avertizat cu un cartonaș galben.

'15 Barsegyan șutează la scurt, Niță intervine din nou.

'14 Karapetyan trimite la lung, Toșca deviază și Niță respinge în ultimul moment o minge care cădea în poartă.

'11 Man trimite o pasă peste apărare, Pușcaș încearcă să dribleze portarul din preluare, dar Yurchenko îi fură mingea.

'10 Stanciu execută bine o lovitură liberă, Yurchenko respinge în corner.

'6 Stanciu trage din afara careului, Yurchenko prinde în doi timpi.

'3 Barsegyan trimite periculos din lovitură liberă, mingea se scurge prin fața porții și iese afară.

Meciul a început. România a avut lovitura de start.

Sunt intonate cele două imnuri.

Sursă foto:

Asatur Yesayants / Sputnik / Profimedia
Aram Nersesyan / Sputnik / Profimedia
Karen MINASYAN / AFP / Profimedia


















Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















17034 vizualizari

  • +21 (29 voturi)    
    Ai noștri (Miercuri, 31 martie 2021, 20:21)

    ploiesteanu [utilizator]

    joc de gleznă. Parcă joacă o amicală cu o echipă de divizia a doua. Nu pun suflet, nu pun osul, ce mama dracu´ tot banul ăla-l ia. Un fel de mercenari de ultimă speță.
    • +6 (14 voturi)    
      FRF este joc de glezna, Antrenorul Nationalei (Miercuri, 31 martie 2021, 21:01)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      Evident Jucatorii
    • -1 (7 voturi)    
      Asta e rezultatul... (Joi, 1 aprilie 2021, 7:35)

      grongobar [utilizator] i-a raspuns lui ploiesteanu

      ...becalizarii fotbalului romanesc. Nu-i mai intereseaza pe "eroii" nostri cum joaca, conteaza masinile pe care le au, pitipoancele pe care le "dribleaza", sampaniile pe care dau mii de euro etc. In rest vin patronii cu valiza si ei sunt mari "campioni"...
  • +16 (24 voturi)    
    echipa de PAPAGALI (Miercuri, 31 martie 2021, 20:49)

    gic [utilizator]

    trebuie sa fii nebun sa mai pierzi timp sa te uiti la asemenea indivizi care sunt platiti regeste pentru NIMIC!
    • +4 (16 voturi)    
      indivizii sunt ok.. (Miercuri, 31 martie 2021, 21:21)

      Ismail Paine de circ [utilizator] i-a raspuns lui gic

      .. fac bani. fraierii care se uita dupa ei cum alearga dupa o basica sunt problema.
    • +4 (12 voturi)    
      si Federatie de maimutoi (Miercuri, 31 martie 2021, 22:28)

      Libanu [utilizator] i-a raspuns lui gic

      Trebuie sa fii nebun sa le mai dai bani.. Pentru ca sponsorii Nationalei redirectioneaza spre FRF o parte din vanzarile lor.. Timisoreana de pilda, probabil ca din pretul fiecarei sticle de bere pe care o vinde, redirectioneaza 2-3-5 bani spre federatie. Eu nu mai pun gura pe Timisoreana. Nu vreau sa ma stiu cu constiinta incarcata ca i-am dat 2 bani lui Burleanu. In Penny nu mai intru nici picat cu ceara, la Telekom nu ma voi abona in cat Burleanu va fi bashtan la FRF, Joma imi provoaca voma, si asa mai departe. Urmeaza sponsorii pe care ii vad prin L1... De ce sa isi ia gagica lui Coman o cafea de la mall, cu o parte din banii dati de mine catre Citi Insurance?? Ce sunt eu, sponsor de siliconate??
    • -5 (5 voturi)    
      Ei, hai...nu chiar pt nimic (Joi, 1 aprilie 2021, 1:21)

      baimarean [utilizator] i-a raspuns lui gic

      Ci alimenteaya bancurile cu Radio Erevan....
      De fapt, chiar cred ca au vandut meciul si ai nostri si germanii.
      Daca nu scoateti macar doua bancuri cu radio Erevan si Fotbalul romanesc nu mai scriu aici :))))
  • +12 (22 voturi)    
    Puscas (Miercuri, 31 martie 2021, 20:50)

    Gotal [utilizator]

    Puscas sa joace in curte scolii. Acolo ii este locul. 3 puncte pierdute din cauza unui idiot. Nita e in poarta un gigant, dar daca apararea e visatoare, 3 goluri sunt primite usor asa.
    • +5 (5 voturi)    
      Două goluri (Miercuri, 31 martie 2021, 23:28)

      Soarele [utilizator] i-a raspuns lui Gotal

      Penalty-ul se ratează, nu este vina portarului că ia gol.
      • +1 (1 vot)    
        . (Joi, 1 aprilie 2021, 9:26)

        Gotal [utilizator] i-a raspuns lui Soarele

        Penalty-ul cum a fost obtinut? L-a faultat Nita pe armean? Nu. Deci de vina e apararea, nu portarul.
  • +20 (28 voturi)    
    Cosmar? (Miercuri, 31 martie 2021, 20:53)

    True_Romanian [utilizator]

    Nu mai urmaresc de mult meciurile de fotbal ale nationalei, caci nu reprezinta nimic de interes. De ce sa fie un "cosmar" daca asta este valoarea noastra reala? Vremurile cand ne bateam de la egal la egal cu Argentina, Germania, Spania sau Franta, sunt de mult apuse. Sanatosi sa fim, sa scapam de pandemie!
    • +5 (5 voturi)    
      Si totusi (Joi, 1 aprilie 2021, 8:12)

      Anges [utilizator] i-a raspuns lui True_Romanian

      Sint acum 28 de comentarii, inclusiv al tau, care fie arunca cu noroi in nationala si tot ce e legat de ea.
      Nu vad pe nimeni sa comenteze concret meciul si, mai mult, sa observe ca Armenia a intors rezultatul in ultimele minute, in superioritate numerica, CU GOL DIN OFSAID si PENALTI inventat.
      Practic armenii nu au jucat mai bine si a fost viciere de rezultat.
      Si ma mai intreb ce ar trebui sa zica nemtii care au mancat bataie acasa de la o echipa pe care noi am invins-o.
  • +14 (22 voturi)    
    Cam asta e locul nostru ? (Miercuri, 31 martie 2021, 20:55)

    clint [utilizator]

    Undeva intre Armenia, Macedonia de nord 3 si Islanda, Liechtenstein
  • +15 (21 voturi)    
    Ca de obicei (Miercuri, 31 martie 2021, 21:00)

    Martinezu [utilizator]

    Incercam sa facem rahatu praf in ultimile minute.
    90 nu avem timp, ne dam cu stangu in dreptu.
    Macar am castigat un mare portar dar pacat ca nu are nationala.
    • -3 (5 voturi)    
      Jucator in plus (Joi, 1 aprilie 2021, 0:59)

      D.M.A.Gogu [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      Armenii au avut un jucator in plus cam tot timpul, pe Bulb Rahidyan. Eh, daca aveam si noi unul ca el nu mai era Nita portar fara echipa nationala...
  • +6 (22 voturi)    
    UN ANTRENOR ( Radoi) numit DEZASTRU !.... (Miercuri, 31 martie 2021, 21:01)

    Olyx [utilizator]

    Sunt dintre cei care i-am cerut DEMISIA cand a ratat calificarea la Campionatul European ( gazduit de Romania ! ) insa o intreaga Federatie a facut ZID (SCUT) in jurul lui din dorinta de a-si pastra functiile ( si PRIVILEGIILE ). Cand joci cu Mogos in careul advers iar cu Stanciu in careul...propriu (!!!), cand introduci in jos "expiratul" ( sa ma ierte ! ) Keseru, cand R.Marin si Puscas sunt "maini moarte", cand faci greseli IMPARDONABILE in aparare, DEZASTRUL E INEVITABIL !...DEMISIA e singura optiune pentru Radoi, antrenorul "parasutat" la Nationala fara sa antreneze nicio echipa de club...
    • +9 (17 voturi)    
      Sunt de acord cu Dvs. (Miercuri, 31 martie 2021, 21:11)

      ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      Keșeru n-are ce căuta în echipa națională. La fel Pușcaș care joacă din an în paște la o echipă slăbuță din eșalonul secund englez, Marin la fel.
    • 0 (8 voturi)    
      Predestinat Metrorexian (Miercuri, 31 martie 2021, 21:12)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      Clar
  • +8 (14 voturi)    
    echipa de impiedicati (Miercuri, 31 martie 2021, 21:22)

    ivana.tiberiu1375394274205 [utilizator]

    Chiar daca este posibil ca un gol sa fie din ofsaid si penaltiul sa fie pe jumatate, Armenia a meritat vitoria pnetru ca am avut in teren o echipa de impiedicati, fara viteza, depasiti, cu sute de pase gresite sau date inapoi cu nici o viziune si o aparare pe care si branza sveiter o invidiaza. Nita si Cicaldau au mai salvat din prestatia noastra. Radoi nu a creat nici o mentalitate de luptator jucatorilor nostri, nu i-a asezat in teren si nu le-a asigurat o tactica adecvata. Daca Radoi si Burleanu nu pleaca inseamna ca nationala noastra nu va avea nici un viitor. Aici suntem. Totusi ma bucur ca din ce am vazut la nationalele noastre in ultimii 2-3 ani, avem trei portari de clasa: Andrei Vlad, Florin Nita si Ionut Radu.
  • -1 (9 voturi)    
    hahaha (Miercuri, 31 martie 2021, 21:29)

    tusnami [utilizator]

    aaahahahahahahahhaaaa !!!
  • +9 (19 voturi)    
    Rezultatul corespunde valorii (Miercuri, 31 martie 2021, 21:34)

    Jordan23 [utilizator]

    Atata putem. Istoric vorbind, noi nu am contat in fotbal decat in anii 80/90. La CM am participat in anii 30 ai secolului trecut, cand la CM se ducea cine avea chef. Apoi dupa razboi au inceput calificarile si a durat 42 ani pana am prins si noi o generatie care s-a calificat la CM Mexic 1970. Anii 80 au adus centrul Luceafarul, care a scos o generatie buna, capabila sa se califice de 3 ori la rand la CM. De atunci pauza. Si sunt convins ca fara Luceafarul nu ar fi existat nici anii 90 pentru fotbalul romanesc. Partidul comunist a vrut recunoastere internationala prin sport si a pompat bani in toate sporturile, iar rezultatele s-au vazut peste tot. Este cam ce face acum guvernul ungar. Inca nu se vede, dar stiu cate academii de juniori fotbal/baschet/handbal etc sunt finantate in Ungaria direct de la stat- nu una, zeci! In 10-15 ani o sa se vada. Revenind la oile noastre: Poate peste 20 ani prindem iar o generatie buna si reusim calificarea la CM. Juniorii nostri U21: cu tot respectul, mediocri. Au jucat contra unor echipe B sau C. La Germania un Havertz/ Wirtz/ Mousiala au jucat la echipa mare, ca si un Haaland sau Mbappe. Si nu-mi ziceti ca si la noi a lipsit Ianis Hagi sau Marin, ca nu tine. Iar Radoi da: nu e calificat pentru functie si aici e si vina FRF. Pe cine a antrenat Radoi inainte de echipa nationala? Cateva meciuri la Gigi, pana l-a dat Nasu‘ in suturi afara de bun ce era, apoi un pic de U21 si direct echipa nationala? Cum se zice in Cismigiu: „bai, ma lasi?“. Ca sa dau un exemplu hai sa ne uitam la Franta: Didier Deschamps a inceput cariera de antrenor in 2001 si dupa ce a antrenat 11 ani Monaco, Juve si Marseille a ajuns in 2012 la echipa nationala, dupa ce a acumulat experienta. Comparatiile sunt de prisos.
    • 0 (8 voturi)    
      Valoarea.... (Joi, 1 aprilie 2021, 0:01)

      Jordan23 [utilizator] i-a raspuns lui Jordan23

      Si ca sa fie de rasul curcilor: noi am prins o grupa extrem de usoara, in care in afara de Germania celelalte echipe sunt „de duzina“. Tocmai ce s-a terminat meciul Germaniei si Macedonia de Nord tocmai a adancit criza Germaniei. Avem um singur favorit in grupa, care mai si pierde, iar pe noi ne bate Armenia.... :-) Ca Germania joaca slab, se stia. Doar noi nu am fost in stare sa vedem asta. Germania 2014 ne dadea acum 3 zile de la 7 goluri in sus, asta ca se opreau din mila, echipa actuala a Germaniei se chinuie din 2018 meci de meci. Problema la nemti cred ca e alta: in 2014 secundul lui Löw raspunzator pentru analiza tactica era Hansi Flick, care intre timp stim ce a facut la Bayern. Poate ca „in spate“ creierul succesului din 2014 a fost altcineva, si care intre timp nu mai este acolo si se vede. Oricum, o sansa mai mare ca acum de a ne califica la un CM nu am mai avut din 2002 de la barajul pierdut cu Slovenia tot din cauza unui antrenor fara experienta la vremea aceea ��
    • -2 (6 voturi)    
      Acum, sincer, ce se asteptau astia sa iasa... (Joi, 1 aprilie 2021, 2:01)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui Jordan23

      Acum, sincer, ce se asteptau astia sa iasa, cand la finala pentru conducerea FRF romanii au preferat un securist cu ZERO history in fotbal fata de Ionut Lupescu, nu numai un jucator remarcabil al generatiei de aur dar si cu cu experienta in forurile de conducere UEFA?

      Asata este Romanika, tara securistilor...d'aia spun ca o sa va uitati cu invidie la talibani in mai putin de un deceniu. Nu poate iesi altceva!
  • +3 (11 voturi)    
    Cum e turcul e și pistolul (Miercuri, 31 martie 2021, 22:17)

    irys [utilizator]

    Nivelul, starea și condiția sportului în România
    reflectă întocmai societatea românească de azi -
    a capitalismului multilateral înapoiat.
    La Rio s-au obținut 3 (trei) medalii olimpice (1A,1a,1b), ratăm pe bandă rulantă calificări pt Tokio, pierdem sau abia ne descurcăm în sporturi de tradiție în Ro în fața unor țări de valoare neglijabilă acum 1,2,3 decenii.
    Fotbalul românesc - ,,selecționata” României are rezultate slabe de mai multă vreme dar s-au băgat sub preș preferându-se politica struțului, din cauza popularității acestui sport , a propagandei ce i se poate atașa, a unor interese financiare.
    De fiecare dată m-am (ne-am) întrebat : nici acum nu se privesc lucrurile în față, nu se face o analiză obiectivă-riguroasă a situației reale pt. a se putea aplica măsuri de redresare pe măsură ?
    Aceste ,,nici acum”-uri s-au înmulțit în urma jocului prestat cu echipe tot mai slab cotate și, în pofida oricărui țap ispășitor scos din mânecă, trebuie să acceptăm azi realitatea:
    Nu e un accident ci acesta este nivelul fotbalului în România.
    • 0 (0 voturi)    
      nu uita: (Joi, 1 aprilie 2021, 7:48)

      mongolul [utilizator] i-a raspuns lui irys

      "capitalism de cumetrie", edificat de Bombonel si ai lui.Tot ei sunt la putere, nu te uita la papagalii din Parlament, care sunt colorati diferit...
  • 0 (10 voturi)    
    De ce de coșmar pentru tricolor? (Miercuri, 31 martie 2021, 22:26)

    Nyk1 [utilizator]

    Tricolorul roșu-albastru-portocaliu este fericit. E, poate, prima marea victorie după înfrângerea din Arțah.
  • +2 (2 voturi)    
    Se complica rau grupa ! (Miercuri, 31 martie 2021, 23:48)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Ohohoooo...Romania Game Over ! Macedonia tocmai a batut Germania cu 2-1 in deplasare ! Rusine FIFA, 10 minute de prelungire ? O mizerie !
  • -3 (7 voturi)    
    un meci foarte, foarte trist (Joi, 1 aprilie 2021, 0:03)

    cercetasul [utilizator]

    Va dati seama, toti oamenii aia din tribuna, cam 4500, in 15 zile sunt morti toti sau macar rudelele lor. Ca nu purtau nici masca si nici distantare sociala. M-au uitat doar la ei si nu la meci, ca ii vedeam ptr prima si ultima oara. M-am bucurat ca a castigat Armenia, macar au fost fericiti si ei 5 minute. Cred ca asa au gandit si foltbalistii lui Radoi. Ma rog, aia 11 ai lui Radoi, ati inteles voi.
    Asta e, daca nu au un Arafat, un Vlad Voiculescu care sa ii salveze.
    Trist, atat de trist....
  • -3 (7 voturi)    
    Singurul antrenor roman de Nationala (Joi, 1 aprilie 2021, 0:28)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    De peste 10 ani, de cind a cistigat Campionatul cu raposata Unirea Urziceni, e clar ca singurul antrenor roman capabil sa realizeze cu o echipa performante (mult) peste valoarea individuala a jucatorilor este Dan Petrescu. De peste 10 ani, presedintii de federatie se invirt in jurul cozii, din hotie sau prostie.
  • -2 (6 voturi)    
    Rezultate pe masura obiectivelor (Joi, 1 aprilie 2021, 0:35)

    Leon_Magnificul [utilizator]

    Romanii au pierdut - acasa - in fata Germaniei pentru ca au jucat sa nu se faca de ras. Macedonenii (de Nord, sa nu se supere grecii) au cistigat - in deplasare - in fata aceleiasi echipe pentru ca au jucat sa cistige.
  • -2 (6 voturi)    
    Acuma... (Joi, 1 aprilie 2021, 5:05)

    brigadierul [utilizator]

    As vrea sa vad si Eu niste proteste de strada care Sa ceara “Jos FRF”!!! “DEMISIA” s.a.m.d...
  • 0 (10 voturi)    
    un sport de domnisoare (Joi, 1 aprilie 2021, 6:39)

    Coresponedntu [utilizator]

    am fost mare fan fotbal dar nu pot sa mai urmaresc acest sport de cocalari, iar jucatorii romani sunt parca cei mai , cei mai. De mai bine de 10 ani urmaresc cu pasiune meciurile de rugby. Desi nici la rugby nu mai stam asa bine, acum 30 ani bateam echipe mari, forte ale rugby ului. Totusi inca ne clasam in primele 16-18 echipe ale lumii. In fotbalul romanesc se baga multi bani , s-au costruit stadioane moderne si degeaba, nici un rezultat, ne fac de rusine peste tot si mai nou vor sa fure si singurul stadion de rugby , Arcul de Triumf, sa se joace acest joc cocalaresc pe el .
  • +1 (1 vot)    
    de acord, (Joi, 1 aprilie 2021, 7:56)

    mongolul [utilizator]

    arbitrul ne-a furat; un gol din ofsaid si un penalty la un fault imaginar. Intimplator, si tineretul a fost fraudat vizibil in meciul cu Ungaria.
    Dar de ce fotbalul romanesc ar fi tratat corect, daca e condus de un om cu saci de bani furati, care scapa de Justitie "legal" si se doreste reprimirea lui in FRF? Daca un lider al FRF isi ascunde baiatul (cunoscut ca interlop) prin toata Europa, pentru a-l sustrage anchetei pentru omorarea unui om. (Are bani destui?) Daca FRF schimba regulile federatiei, pentru a scapa echipa fostei Securitati de retrogradare.
    ETC.
    De altfel, s-a mai spus, echipa noastra nu a tras la victorie. Nu a murit pe stadion. Nu a castigat impotriva arbitrului. Asta e valoarea lor....
  • -4 (4 voturi)    
    Armenia a fost (Joi, 1 aprilie 2021, 8:08)

    Costi888 [utilizator]

    Mai buna.. dar ultimele 15 minute chiar si cu eliminarea lui Puscas, au fost execrabile. Nu ai cum sa cazi in halul asta.
    Nu mi pot explica.. daca nu ar fi fost un meci de preliminarii as fi putut suspecta ca au trantit meciul. Ultimele 15 min parca au fost jucate de o echipa adunata de pe strada. Nici macar o degajare sau o pasa de 2m nu mai erau in stare. Pacat
  • +1 (1 vot)    
    Jucatorul roman joaca fara creier (Joi, 1 aprilie 2021, 11:57)

    Metec [utilizator]

    Imi pare rau sa o spun dar, cu mici exceptii, echipa Romaniei este formata din oameni lipsiti de inteligenta. Modul de joc, lipsa de imaginatie, gafele demonstreaza nu numai slaba pregatire tehnica, ci si prostia.
    Faultul lui Puscas a fost cea mai crasa dovada de prostie in fotbal, pe care am vazut-o in ultima vreme.
    Apararea e visatoare, NIta e insasi apararea. Ce pretentii sa ai?!
    Peste toate, domneste un aer de smecherie idioata. Ma uitam la Keseru, cum ranjea ca o vedeta inchipuita. Ranjeste dupa ce castigi, nu inainte!
    Una peste alta, pacat de munca lui NIta si Cicaldau, singurii care meritau sa intre pe teren aseara...