Cu gindul la meciul cu Steaua (programat duminica, in Liga 1), antrenorul Ioan Andone a odihnit citiva titulari contra Brasovului. Partida nu a avut cursul dorit de CFR Cluj, divizionara secunda (pregatita de Razvan Lucescu) reusind sa impinga meciul in prelungiri (0-0 dupa 90 de minute).

In al doilea minut al perioadei de departajare, CFR Cluj a reusit sa gaseasca golul calificarii: Ruiz, angajat la marginea careului, a sutat plasat, la coltul lung, si l-a invins pe portarul Nae.

Brasovenii (lideri detasati in prima serie a Ligii secunde) au dominat in ultimele minute ale prelungirilor, insa nu au gasit drumul spre gol. Desi eliminata, echipa lui Razvan Lucescu a lasat o buna impresie: jocul de pase si posesie al brasovenilor a incomodat vizibil angrenajul CFR-ului.