Chiar dacă nu a pierdut în Grupa A, România nu a reușit să obțină calificarea în sferturile Campionatului European rezervat naționalelor Under 21. Bara lui Mățan din minutul 4 a rămas singura ocazie importantă în fața Germaniei (0-0 - nemții au ratat un penalti), iar echipa pregătită de Adrian Mutu a încheiat faza grupelor pe poziția a treia (trei echipe au terminat la egalitate de puncte, însă tricolorii au avut cel mai slab golaveraj).

Romania U21, remiza cu GermaniaFoto: Marton Monus / AFP / Profimedia

Ce a declarat selecționerul Adrian Mutu:

"Sincer, nici nu știu cum aș putea lua acest lucru. Dezamăgirea e mare, pentru că nu am pierdut niciun meci. Dar și mulțumiți. Rămâne experiența unui turneu bun. Au arătat că au mare inimă și au arătat că joacă cu mare ardoare pentru tricoul României. Asta mă face un antrenor mulțumit. Este U21, să nu uităm că, pe lângă rezultatele îmbucurătoare, trebuie să-i pregătim pe acești băieți pentru naționala mare, să fie învățați cu un astfel de ritm. Băieții trebuie felicitați pentru atitudinea lor.

Am schimbat echipa pentru că a fost un turneu greu. Nu doar fizic, ci și emoțional. Cred că era foarte greu să încep cu același 11. Ideea a fost să intru cu trei mijlocași proaspeți, să pot susține mijlocul, să putem avea o apărare cu agresivitate foarte bună, iar în repriza a doua să-i băgăm pe cei care au calitate, ca Ciobanu, Moruțan, etc.

Ideea a fost să rezistăm cât mai mult. N-am reușit, am fost aproape prin Mățan în prima repriză. Să ridicăm capul acum. Cred că suporterii noștri sunt mândri de noi, de cum ne-am bătut cu fiecare echipă. V-am zis că n-am venit în vacanță și cred că am demonstrat acest lucru", a spus Mutu, la conferința de presă.

Au evoluat echipele:

România: Vlad - Vlădoiu, Ciobotariu, Paşcanu (R. Drăguşin '63), Haruţ - Itu (Ciobanu '46), Dulca (Moruţan '57), Oaidă - Olaru, Ad. Petre (Oct. Popescu '76), Măţan. Selecţioner Adrian Mutu;

Germania: Dahmen - Vagnoman, Pieper, Schlotterbeck, Raum - Baku (Jakobs '82), Dorsch, Maier - Klimowicz (Burkardt '63) - Nmecha, Berisha (Stach '90+1). Selecţioner Stefan Kunz.

Desfășurarea livetext a partidei dintre România și Germania:

Final de meci... Neînvinsă, România părăsește Campionatul European.

90+4 Vlădoiu îl descalță pe Nmecha. Nemții nu se grăbesc.

'90+1 Stach intră în locul lui Berisha.

Vor fi patru minute suplimentare.

'89 Pieper trimite în bară cu o lovitură de cap.

INFO Olanda se distrează cu Ungaria, scor 6-1 (au înscris Botman '87 și Brobbey '89).

Tricolorii forțează în atac, lipsește pasa decisivă.

'82 Jakobs intră pe teren (a ieșit Baku).

'76 Octavian Popescu îi ia locul lui Adi Petre.

'75 Intervenție superbă a lui Vlad - șutul i-a aparținut lui Burkardt.

'72 Nmecha trimite în bară din penalti! Tricolorii mai au o șansă.

'70 Berisha trimite în zid, Oaidă atinge mingea cu mâna și nemții au primit penalti...

INFO Olanda vs Ungaria 4-1 (dublă pentru Gakpo '70).

'69 Ciobotariu îl faultează la marginea careului pe Berisha - este avertizat cu galben.

'67 Adi Petre îl calcă pe gambă pe Pieper și primește cartonaș galben.

INFO Ungaria reduce din diferență (1-3 vs Olanda - a înscris Bolla, din penalti, în minutul 65).

'65 Ciobanu trimite peste zid, dar mingea este prinsă fără probleme de Dahmen.

'64 Moruțan ratează complet o preluare, mingea sare la Olaru și acesta este faultat la marginea careului de Pieper (a primit cartonaș galben).

'62 Radu Drăgușin debutează la acest European. La nemți, Burkardt intră în locul lui Klimowicz.

'62 Pașcanu rămâne întins pe gazon. Radu Drăgușin primește ultimele instrucțiuni la marginea terenului.

'60 Ciobanu ratează complet execuția din lovitură liberă.

INFO Olanda vs Ungaria 3-0, a înscris și Gakpo ('58).

'57 Dulca este înlocuit cu Moruțan.

'50 Dorsch îl faultează pe Oaidă și primește cartonaș galben.

INFO Olanda se desprinde în fața Ungariei, scor 2-0 (a marcat Boadu, în minutul 47, din penalti).

A început repriza secundă.

Ciobanu intră în locul lui Itu.

Pauză la Budapesta. Cele două echipe se află la egalitate, scor 0-0.

INFO Olanda a deschis scorul împotriva Ungariei (de Wit, în minutul 42) - la aceste rezultate nu ne calificăm.

'43 Raum a fost avertizat cu un cartonaș galben după ce a faultat de mai multe ori.

'42 Ocazie imensă pentru nemți. Vagnoman pasează pentru Baku, acesta trimite în fața porții și Pașcanu intervine în ultimul moment.

'40 Itu oprește un contraatac și primește cartonaș galben. Acesta a protestat afirmând că a lovit mingea.

'32 Nmecha trage pe jos, dar Vlad prinde mingea.

'31 Baku ratează lovitura de cap de lângă Haruț.

'28 Oaidă primește cartonaș galben după o intrare dură.

'27 Nmecha trece în viteză de Pașcanu, jucătorul nostru îl trage de tricou, dar arbitrul nu dictează fault. Neamțul protestează (reluările au demonstrat că avea dreptate).

'24 Klimovicz primește o pasă pe culoar și scapă singur cu Vlad, ridică mingea peste portarul României, dar Pașcanu are o intervenție foarte bună și respinge din fața porții.

'22 Nmecha cade în careu după un duel cu Pașcanu, arbitrul lasă jocul să continue. Reluările au arătat că jucătorul nostru nu l-a atins pe neamț.

'20 Schlotterbeck lovește cu capul de lângă Dulca, dar mingea trece pe lângă poartă.

Început foarte bun de meci pentru tricolori - fac pressing în terenul advers și recuperează multe mingi.

'4 Ocazie imensă pentru România! Mățan trimite cu mult efect, însă mingea lovește bara laterală.

'3 Ciobotariu trimite cu capul, dar Raum respinge de lângă bară (a stat pe linia porții).

'2 Primul atac al nemților - Berisha faultează.

A început partida. Germania a avut lovitura de start.

Se intonează cele două imnuri: cel al României este primul.