Cât costă întreținerea noului Stadion Steaua - Suma imensă pe care MApN trebuie să o plătească anual

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 30 martie 2021, 11:06 Sport | Fotbal


Stadionul Steaua
Foto: Captura YouTube
​Stadionul din Ghencea este aproape de inaugurare, pe arena bucureșteană urmând să se pregătească Macedonia de Nord la Euro 2020 (din vara acestui an). Costurile de întreținere sunt unele imense, după cum a anunțat Adrian Cefalan, directorul de investiții de la CNI.

Costuri de întreținere uriașe

"Lunar? Păi, gazonul undeva la 10-12.000 de euro, iar restul, pe mentenanță, fără salariile personalului, cred că undeva la 90.000 sau 100.000 de euro.

Deci minimum un milion de euro pe an îți trebuie (n.r. pentru întreținerea stadionului)" - Adrian Cefalan, în cadrul emisiunii "Națiunea Stelistă".

Cel mai probabil, pe Stadionul din Ghencea va juca CSA Steaua. Arena va fi preluată de Ministerul Apărării.

"Va trebui ca Ministerul Apărării, ca să dau exemplul stadionului Steaua, să găsească o strategie prin care să atragă cât mai multe evenimente. Are deja exemplul Arenei Naționale, unde costurile anuale de întreținere sunt foarte ridicate.

MApN va decide dacă și FCSB va putea sau nu să evolueze acolo, dar cred că tot managementul unei astfel de arene trebuie să țină cont și de profitabilitate, înainte de alte lucruri", spunea Gică Popescu, la Telekom Sport, în urmă cu câteva săptămâni.

De la 30:32 poți vedea discuția despre costurile de întreținere:









Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















14922 vizualizari

  • +8 (10 voturi)    
    daramati-l.. (Marţi, 30 martie 2021, 11:18)

    Ismail Paine de circ [utilizator]

    din ce bani? din pensiile voastre speciale?
  • +5 (9 voturi)    
    Unde sunt (Marţi, 30 martie 2021, 13:35)

    Altiro [utilizator]

    vajnicii liber- cugetatori sa se lege cu lanturi de stadion clamand patetic "vrem scoli si spitale..."?
  • +7 (7 voturi)    
    Talpan (Marţi, 30 martie 2021, 13:47)

    savatuf [utilizator]

    trebuie sa l cheme pe becali in judecata sa dea banii....gratis. Dar cel mai bine ar trebuii sa joace el singur si fraierii sa plateasca. De ce sa platesc eu - armata- pt o echipa de de doi lei.
  • +4 (6 voturi)    
    Spitale noi nu (Marţi, 30 martie 2021, 19:30)

    ACP [utilizator]

    dar 4 stadioane noi da... Buna investitie...
  • +5 (5 voturi)    
    Nu MApN plateste, (Marţi, 30 martie 2021, 22:10)

    Anges [utilizator]

    NOI toti platim!
    Eurocopter la Brasov se inchide ca n-are comenzi, noi avem elicoptere vechi de 30 de ani, iar banii apararii se duc pe taiatul ierbii. Cum se imbunatateste apararea nationala din constructia unui stadion, intretinerea lui si a unei echipe de fotabal!?!?
    Curtea de Conturi ce pazeste?
  • -5 (5 voturi)    
    Dupa pandemie o sa-l vanda (Marţi, 30 martie 2021, 22:25)

    Koczka [utilizator]

    Cam asta înțeleg. Dacă vor evenimente nu știu de ce au mai pus gazon. Mai bine îl acoperă și fac din el sala polivalenta ca tot nu exista în București.
    • +2 (2 voturi)    
      Ai fost in Buc vreodata? (Miercuri, 31 martie 2021, 8:13)

      Iomen [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      Prima oara cand ajungi ia-o pe aleea centrala din Parcul Tineretului. Te asteapta acolo o sala polivalenta...din 1974.