Germania și Olanda au remizat, sâmbătă seară, la Szekesfehervar, scor 1-1, într-un meci din grupa A de la Campionatrul European Under 21, din care face parte şi România.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Kluivert a profitat de eroarea imensă a portarului Dahmen și a deschis scorul pentru olandezi ('48), iar Nmecha a egalat pentru germani ('84).

Cum ajunge România în sferturi:

• victorie împotriva Germaniei - România merge mai departe indiferent de rezultatul partidei dintre Olanda și Ungaria.
  • egal împotriva Germaniei/Olanda câștigă în fața Ungariei - La 0-0, "tricolorii" ar fi eliminați (golaveraj inferior). La 1-1, România se califică doar dacă Olanda se impune cu 1-0. La 2-2 (sau un egal cu mai multe goluri), România termină grupa pe locul 2 și se califică.

• Înfrângere împotriva Germaniei - România se califică în sferturi dacă Olanda nu câștigă meciul cu Ungaria.

Sistemul de desfășurare de la Euro 2021

Euro 2021 U21 se va desfășura într-un format diferit de până acum. Din cele patru grupe a câte patru formații, primele două clasate vor merge mai departe în sferturile de finală.

Noutatea vine din faptul că faza grupelor și fazele finale sunt separate. Grupele se joacă în perioada 24-31 martie, iar fazele eliminatorii vor fi între 31 mai și 6 iunie.