Campioana en-titre a Italiei, Juventus Torino, a pierdut surprinzător duminică, pe teren propriu, în faţa lui Benevento, cu 1-0, într-un meci contând pentru etapa a 28-a din Serie A şi îşi vede tot mai îndepărtate şansele de a-şi păstra titlul în acest sezon, informează Agerpres.

Cu românul Radu Drăguşin pe banca de rezerve, Juventus, deşi a dominat şi a avut mai multe ocazii, nu a reuşit să înscrie. Oaspeţii au reuşit golul neaşteptatei victorii în minutul 69, când Adolfo Gaich a profitat de o greşeală în careu făcută de mijlocaşul Arthur şi l-a ''executat'' cu un şut plasat pe portarul Szczesny.

Juventus rămâne totuşi pe locul 3, cu 55 de puncte, la egalitate cu Atalanta (locul 4) care tot duminică a trecut în deplasare de Verona cu 2-0.

Vezi aici rezumatul partidei dintre Juventus și Benevento.

Lazio, cu Ştefan Radu integralist, a învins în deplasare pe Udinese cu 1-0. Singurul gol al meciului a fost reuşit de Adam Marusic, în minutul 37. Fundaşul român a bifat meciul cu numărul 401 în tricoul lui Lazio şi a egalat recordul deţinut de Giuseppe Favalli pentru cele mai multe partide oficiale în tricoul formaţiei romane. Lazio este pe locul 7, cu 49 de puncte, iar Udinese pe 12, cu 33 de puncte.

Aici poți vedea rezumatul meciului dintre Udinese și Lazio.

Pe Stadio Luigi Ferraris, Sampdoria a învins cu 1-0 pe Torino. Antonio Candreva a marcat singurul gol al meciului în minutul 25. Sampdoria este pe locul 10, cu 35 de puncte, iar Torino este pe 17 cu 23 de puncte şi luptă pentru evitarea retrogradării.

Într-un meci plin de răsturnări de situație, AC Milan s-a impus pe terenul echipei Fiorentina, scor 3-2. Ibrahimovic a deschis scorul pentru oaspeți ('9), gazdele au preluat conducerea prin golurile înscrise de Pulgar ('17) și Ribery ('51), însă Diaz ('57) și Calhanoglu ('73) au adus victoria milanezilor.