Nicolae Stanciu a ieșit din nou în evidență în tricoul Slaviei Praga. Internaționalul român a înscris un gol superb din lovitură liberă, iar formația cehă s-a calificat în sferturile Europa League, după ce s-a impus cu 2-0 pe terenul celor de la Glasgow Rangers (scoțienii au terminat meciul în inferioritate numerică, Roofe și Balogun fiind eliminați). Chiar dacă jucătorii din atacul echipei lui Steven Gerrard nu au dat randament, Ianis Hagi a fost uitat pe banca de rezerve.

Nicolae StanciuFoto: Eduard Erben / PA Images / Profimedia

Glasgow Rangers vs Slavia Praga 0-2 (1-3 la general)

Au marcat: Olayinka '14, Stanciu '74

Au fost eliminați: Roofe '62, Balogun '73.

Cele mai importante momente ale partidei dintre Rangers și Slavia:

'90 Nicolae Stanciu este înlocuit cu Lingr.

'74 Goool Slavia! Nicolae Stanciu execută perfect o lovitură liberă de la aproximativ 25 de metri distanță și îl învinge pe McGregor. Aici poți vedea reușita internaționalului român.

'73 Balogun (Rangers) primește al doilea cartonaș galben după un fault asupra lui Masopust și este eliminat.

'61 Intrat pe teren în minutul 55, Roofe (Rangers) a fost eliminat după ce l-a lovit cu piciorul în fața pe Kolar. Plin de sânge, portarul Slaviei a fost scos cu targa de pe teren. Vagner (18 ani) debutează pentru oaspeți.

'45+2 Sima cade în careul scoțienilor după un duel cu Balogun, dar arbitrul consideră că intervenția a fost una corectă.

'34 Stanciu încearcă un șut de la distanță, dar mingea se duce în tribune.

'14 Goool Slavia! Boril centrează perfect, iar Olayinka înscrie cu o lovitură de cap.