Real Madrid a obținut prima calificare în sferturile Champions League după plecarea lui Cristiano Ronaldo. Drumul galacticilor spre victorie a fost netezit de gafa imensă a lui Sportiello, portarul Atalantei oferind o pasă de gol adversarilor. Albii s-au impus cu 3-1, iar acum așteaptă tragerea la sorți.

Marco Sportiello, contra RealuluiFoto: Pressinphoto / Shutterstock Editorial / Profimedia

Benzema '34, Ramos '60 (p) și Asensio '84 au marcat pentru campioana Spaniei, în timp ce Muriel '83 a bifat golul de onoare pentru italieni.

Madridul se impusese și în manșa tur, scor 1-0.

De știut:

• Karim Benzema a marcat golul său cu numărul 70 în Liga Campionilor. Doar patru jucători se pot lăuda cu o performanță mai bună decât a francezului: Cristiano Ronaldo (134), Lionel Messi (120), Robert Lewandowski (72) şi Raul (71).

S-au calificat până acum în sferturi echipele: FC Porto, Borussia, PSG, Liverpool, Real Madrid și Manchester City.