Decizia oficială a UEFA: Cât a fost suspendat Sebastian Colțescu după incidentele de la Paris

de Red. Sport     HotNews.ro
Luni, 8 martie 2021, 18:26 Sport | Fotbal


Sebastian Coltescu si Pierre Webo
Foto: FRANCK FIFE / AFP / Profimedia
Arbitrul Sebastian Colţescu a fost suspendat de UEFA până la finalul sezonului, deşi nu a fost găsit vinovat de rasism după meciul PSG - Istanbul BB din Liga Campionilor. El a fost găsit vinovat pentru comportament inadecvat în timpul unui meci. De asemenea, asistentul Octavian Şovre a primit avertisment, din acelaşi motiv.

"În urma unei investigaţii efectuate de un inspector de etică şi disciplină UEFA cu privire la evenimentele care au condus la abandonarea meciului din UEFA Champions League 2020/21, dintre Paris Saint-Germain şi İstanbul Başakşehir FK, din 8 decembrie 2020, şi a procedurilor ulterioare deschise împotriva oficialilor meciului Sebastian Constantin Coltescu şi Octavian Sovre, Comisia de Control, Etică şi Disciplină UEFA (CEDB) a luat următoarea decizie:
  • Îl suspendă pe Sebastian Constantin Coltescu de la îndeplinirea oricărei funcţii de arbitru până la sfârşitul sezonului 2020/21, adică până la 30 iunie 2021, pentru încălcarea articolului 11 alineatul (1) din Regulamentul disciplinar UEFA (DR) şi a articolului 6 (1) din Termenii şi condiţiile generale pentru arbitrii care oficiază la meciurile UEFA (GTC), adică pentru comportamentul inadecvat în timpul unui meci UEFA la care a fost delegat.
  • Îi ordonă lui Sebastian Constantin Coltescu să participe la un program educaţional înainte de 30 iunie 2021, în condiţiile stabilite de comisia de arbitri a UEFA.
  • Îl avertizează pe Octavian Sovre pentru încălcarea articolului 11 alineatul (1) DR şi a articolului 6 alineatul (1) din Termenii şi condiţiile generale pentru arbitrii care oficiază la meciurile UEFA, adică pentru comportamentul inadecvat în timpul unui meci UEFA la care a fost delegat.
  • Îi ordonă lui Octavian Sovre să participe la un program educaţional cât mai curând posibil, dar înainte de 30 iunie 2021, în condiţiile stabilite de comisia de arbitri a UEFA.
Prin această decizie, CEDB a considerat, prin urmare, că ambii oficiali de la meci au încălcat articolul 11 ​​alineatul (1) DR şi articolul 6 alineatul (1) CG (obligaţia de a se comporta într-un mod adecvat), dar nu articolul 14 DR (rasism şi alte conduite discriminatorii).

CEDB a fost de asemenea de acord cu EDI că oficialii UEFA ar trebui să fie instruiţi în mod adecvat şi specific pentru a lua decizii mai bune cu privire la alegerea limbajului şi cuvintelor care vor fi utilizate în competiţiile UEFA. În context internaţional, utilizarea corectă a limbajului este esenţială pentru a evita situaţii precum cele care au avut loc în meciul menţionat mai sus.

Deciziile motivate vor fi publicate în timp util.

În legătură cu acelaşi meci şi cu cartonaşul roşu al antrenorului asistent FK İstanbul Başakşehir, Pierre Achille Webo, care a avut loc înainte de incidentele care au declanşat sancţiunile de mai sus şi, prin urmare, nu au fost provocate de acestea, CEDB a luat următoarea decizie:

- Să-l suspende pe asistentul antrenorului FK İstanbul Başakşehir, Pierre Achille Webo, pentru un (1) meci de competiţie UEFA la care altfel ar participa, pentru comportament nesportiv", se arată în decizia UEFA.

Filmul evenimentelor de pe Parc des Princes

Meciul PSG-Istanbul BB, din 8 decembrie, contând pentru etapa a VI-a, ultima, a Grupei H a Ligii Campionilor, arbitrat de români, a fost întrerupt, în minutul 16, la scorul de 0-0. Turcii au părăsit terenul după ce arbitrul de rezervă Sebastian Colţescu a folosit cuvântul "negru" la adresa unei persoane din staff-ul echipei din Istanbul.

Oaspeţii au protestat deseori la deciziile arbitrului de centru Ovidiu Haţegan, iar Sebastian Colţescu l-a atenţionat pe central că o persoană din staff-ul echipei turce trebuie sancţionată. Colţescu a folosit cuvântul "negru" indicându-i centralului Haţegan acea persoană.

Haţegan l-a eliminat pe antrenorul secund Pierre Webo, fost internaţional camerunez, iar turcii au decis să iasă de pe teren după mai multe discuţii cu brigada şi cu alţi oficiali ai meciului. Demba Ba l-a apostrofat pe Colţescu, spunându-i următoarele: "Nu spui niciodată <omul ăsta alb>, spui <omul ăsta>. Atunci de ce vorbeşti despre Webo folosind cuvintele <omul ăsta negru>?"

Jucătorii echipei Istanbul Başakşehir au părăsit după aproape două ore Stadionul Parc des Princes, refuzând să mai dispute meciul, în urma scandalului de rasism. UEFA a stabilit ca partida să se reia a doua zi, cu o altă brigadă de arbitri, iar PSG s-a impus cu 5-1, informează News.ro.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















6756 vizualizari

  • +33 (39 voturi)    
    Daca FRF ar fi reactionat si l-ar fi aparat... (Luni, 8 martie 2021, 18:35)

    Olyx [utilizator]

    poate ca nu era sanctionat. Insa FRF a dat dovada de o SLUGARNICIE vecina cu LASITATEA pedepsindu-l pe arbitru imediat dupa incident... In ce tara se mai intampla asa ceva ? De ce nu a reclamat FRF si faptul ca oficialii turci chiar au dat dovada de RASISM numinduu-i pe romani TIGANI ? RUSINOS !!!...Daca pana si turcii au ajuns sa ne "calce in picioare" bruma de mandrie ce o mai avem ca neam, atunci, mai jos de atat, nu putem fi !....
    • +9 (15 voturi)    
      ce NEGRI la suflet sunt UEFA si FRF .... (Luni, 8 martie 2021, 20:13)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      ce NEGRI la suflet sunt UEFA si FRF .... mereu am spus ca burleanu e un soi de robot yyyyessssman de ultima generatie ..... pai turcaletii aia ne-au facut tzighani din mai multe parti si negrii aia mititei de la UEFA se fac ca nu au auzit nimic ????
    • -1 (9 voturi)    
      hehehe (Luni, 8 martie 2021, 21:59)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Olyx

      Daca autoritatile romane nu ar fi dat dovada de exces de SLUGARNICIE fata de NATO si UE, probabil ca acum Romania ar fi fi fost unita cu vechile teritorii romanesti de peste Prut, inclusiv Bucovina de Nord si sudul Basarabiei (dar nu Transnistria).
      • +1 (3 voturi)    
        sau anexata precum crimeea (Marţi, 9 martie 2021, 10:23)

        Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui john70

        Voi nu intelegeti unde sunt vecinii romaniei aflati in afara UE. Va dau cateva exemple : Ucraina, Moldova, Serbia... bubuie economia in tarile astea, au ajuns sa vaccineze toata populatia in timp de 2 saptamani, am inteles ca Molova deja face donatii catre Romania si Germania.
        Apropo nu vrei sa luam si cadrilaterul de la bulgari? hai ca l-am avut 20 de ani deci e ca si cum ar fi fost al Dacilor :))))))))))))))))))))
        Bai baiatule daca Unguri ar fi fost atat de nationalisti precum noi, pai nu ar mai fi fost romania pe harta lor. Sa ne amintim polonia sau ducatul lituaniei, ce sa mai vorbesc de Serbia. Aproape toate tarile din Europa au fost mai mari decat teritoriile pe care le au acum. DE UNDE VREI TERITORIU BAIETE?

        Pai teritoriile alea le-am primit ca am fost cu europa in primu razboi mondial Dar dupa am ales sa fim cu germania nazista.
        Practic noi ne credem stapani peste teritorii avute cateva zeci de ani, dar aia care le-au detinut sute de ani ce sa mai zica?
        Ti-am zis mai sus de Ungaria, pai Transilvania a fost anexata de unguri sute de ani, acum evident ca daca mergi pe aceeasi gandire cu a ta ce sa zica ungurii cand vad cum Transilvania dupa sute de ani sub stapanire ajunge la o tara barbara. Tu ai idee pana sa iti aduca ungurii alfabetul latin ce alfabet aveai tu in ROMANIA DACILOR? Sa zicem merci ca ungurii ne-au scos din mizeria asta de alfabet chirilic...
  • +23 (29 voturi)    
    adica mortul e de vina... (Luni, 8 martie 2021, 18:53)

    aero [utilizator]

    Pai daca vorbim de comportament nesportiv si inadecvat (arogant, inuman si rasist chiar,,) antrenorii si tot clubul turc ar trebui suspendati pe viata!!!
    Despre FRF - comportament las tipic romanesc… Burleanu si-ar vinde si mama pentru banut sau o functie!
    • +2 (4 voturi)    
      din ce am inteles eu cica traieste (Marţi, 9 martie 2021, 10:13)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui aero

      Traieste saracu! :)
      Si nici acum nu intelege cu ce a gresit, ca el milioane de romani. :)))))))))))))))))))))
  • +9 (19 voturi)    
    Nu mai poti trai pe lumea asta... (Luni, 8 martie 2021, 19:10)

    Zapateado [utilizator]

    Fiindca peste tot sunt numai PREJIGNITI. Abia asteapta prejignitii sa faci o greseala cat de mica pentru ca sa sara in sus de doi metri si sa zbiere din toti rarunchii ca au fost insultati.

    PREJIGNIT: expresie inventata de profesorul Adrian Papahagi de la Cluj pentru a descrie exact atitudinea jignitilor de profesie. Mai are una geniala: PROGRESEII, adica militantii pentru idei progresiste.

    Si inca una: MARXISTUȚII.
    • 0 (6 voturi)    
      hahaha (Luni, 8 martie 2021, 22:01)

      john70 [utilizator] i-a raspuns lui Zapateado

      Uite aici doua inventate de mine: Obamagiu si Obamuista. Din pacate, astia sunt pe cai mari acum.
  • +3 (9 voturi)    
    CI de roman costa 7 lei (Luni, 8 martie 2021, 19:18)

    mescaline [utilizator]

    Cat dai, atata face.
    • 0 (2 voturi)    
      dap (Marţi, 9 martie 2021, 10:04)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui mescaline

      Asa e, din pacate costa la fel pentru toti cetatenii. Ar trebui astia xenofobi, rasisti sa plateasca mai mult pentru ca ne face de ras!
      • 0 (2 voturi)    
        Adevarat (Marţi, 9 martie 2021, 12:56)

        mescaline [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

        De cand cu lebedele din Viena, toata Europa ne stie de rasisti si xenofobi.
        • 0 (2 voturi)    
          neaaa (Marţi, 9 martie 2021, 14:55)

          Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui mescaline

          Aia erau niste needucati si saraci (Ca daca aveau bani sigur se dadeau in stamba pe la restaurante nu prin parcuri dupa lebede), si ai dreptate toate europa ne stie nivelul de educatie, doar ca sunt testele PISA, nu lebedele.
          Eu cred insa ca europa a aflat cum romania omora evrei si tigani in al 2-lea reazboi mondial. Tu zici ca ei au aflat abia la episodul asta de la viena, ca romania are aproape un milion de tigani, ai caror strabuni erau sclavi pe pamanturile boierilor?

          Si am impresia, doar am impresia, ca aia de la viena care fugareau lebede prin parc erau romani. Doar ca avem o tendinta de a da vina pe tigani (care nu, nu sunt romani, sunt extrateresti), atunci cand ceva nu e ok. Sigur ala de acum cateva zile de a omorat 2 tineri in apartament are origini tiganesti, nu? :)
  • +7 (11 voturi)    
    Semiluna menajata in orgoliu (Luni, 8 martie 2021, 20:12)

    Plagarus [utilizator]

    Un arbitru turc intr-o situatie asemanatoare era doar avertizat.
    • -1 (3 voturi)    
      ai vre-un exemplu? (Marţi, 9 martie 2021, 10:03)

      Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      Sau e doar o ipoteza de lucru? esti prea specific pentru a nu fi xenofob! :))))
      • +1 (1 vot)    
        Nici vorba de vreo aversiune,ci doar.......... (Marţi, 9 martie 2021, 18:31)

        Plagarus [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

        .....obiectivitate !
        Au impacat si capra si varza,sa nu-l agite pe sultan si pe "infierbantatii " lor de prin Europa.
    • +3 (5 voturi)    
      pai turcii au ucis la greu vreo 700 de ani prin (Marţi, 9 martie 2021, 10:16)

      viziru [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      pai turcii au ucis la greu vreo 700 de ani prin Europa + 1 milion de armeni ucisi ..... .si acuma erdogan se da porumbelu pacii ......
      • -2 (4 voturi)    
        imi palce gandirea ta (Marţi, 9 martie 2021, 15:00)

        Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui viziru

        Coltescu, nevinovat frate... pai cand atacau tatarii si omorau prin china, ce vina a avut coltescu? :)))))))))))))))))))))
        Prietene cand iesi pe strada pune-ti o casca de fotbal american in cap, nu te ajuta sa ocolesti stalpii dar macar nu te mai doare!
  • +4 (8 voturi)    
    Bătaie de joc la adresa fotbalului si a lb romane (Luni, 8 martie 2021, 21:37)

    Koczka [utilizator]

    UEFA e o adunătură de hoți și nesimțiți dacă poate valida o asemenea decizie. Iar FRF e culmea prostituției intelectuale și a trădării intereselor naționale dacă accepta aceasta decizie.
    Chiar dacă brigada de arbitrii a avut o reacție reținută , fricoasa la agresiunile verbale ale grupului de jucători de culoare putând sa i se reproșeze ca nu a manifestat fermitate în aplicarea stricta a regulamentului, decizia ca a avut un comportament inadecvat este mult exagerata și discriminatorie. Deasemenea faptul ca celor doi arbitrii li se imputa faptul ca utilizează limba romana în comunicarea dintre ei este o ofensa la adresa limbii romane. Mai mult, faptul ca s-au aplicat pedepse mult prea ușoare antrenorului secund si jucătorului echipei turce ( doar o etapa ) e de natura sa creeze un precedent periculos. Asta pentru ca de acum înainte oricărui jucător căruia i se pare ca orice persoana implicata fizic în meci are un comportament rasist sau discriminatoriu poate agresa verbal sau fizic pe acea persoana și poate întrerupe , suspenda sau chiar amâna disputarea unui meci de fotbal. Publicarea după trei luni de la eveniment a acestei decizii și faptul ca nu obliga pe nimeni sa ceara scuze arbitrilor romani pentru agresarile verbale și chiar fizice, pentru linșajul mediatic este o grava greșeală decizionala a UEFA. Personal am cerut restituirea contravalorii biletelor la campionatul european 2021 ( 4 bilete la meciul din optimi de la Bucurestiv) și mi-am șters contul personal pe site-ul UEFA încă din decembrie 2020 după incident. Recomand și altor romani care fac audienta la meciurile de fotbal transmise în România din CL si meciurile intertari sub egida UEFA sa le boicotam schimbând canalul TV..
  • +2 (6 voturi)    
    ha (Luni, 8 martie 2021, 22:05)

    john70 [utilizator]

    Sa zicem merci ca nu l-au suspendat si pe Hategan, desi ma tem ca nu va mai prinde EURO.
    Auzi, tu, ce imbecili: ii pun sa mearga la niste cursuri de spalare pe creier. De fapt, toate multinationalele prezente in Romania si oriunde au astfel de cursuri de spalat creieru'. Nu mai trebuie sa vina partidul cu reeducarea, o fac corporatiile. Bolsevismul occidental e mai pervers decat ce-am trait noi si se va termina trist.
  • -1 (3 voturi)    
    uau o tara intreaga (Marţi, 9 martie 2021, 10:02)

    Adry@n [utilizator]

    Nici nu-i de mirare.
    In tara in care romanii inca mai spun pe strada copiilor, "Te dau la tigani daca nu esti cuminte", o vorba care baga frica in copii de mici si pur rasista!
    Pai daca vezi un tigan pe strada il identifici ca tigan, daca vezi o prsoana cu handicap pe strada zici ala handicapatu a furat, daca vezi un negru pe strada (mai rar, dar sa zicem) zici cabral sau ciorou ala a furat. Daca vezi un roman pe strada, zici erau un barbat de 170, cu par saten, geaca gri, cred ca el a furat daca nu sigur cioroiu ala....

    Evident ca domnu Coltescu, nu a fost rasist, a fost roman! si vedem ca romanii nu sunt rasisti sunt lipsiti de educatie. Daca esti needucat si acum iesi pentru prima data pe strada si o traversezi prin loc nepermis primesti amenda, nu inteleg de ce e o scuza asta cu nu am stiut... Esti rasist in comportament, ca nu o faci cu rea intentie e altceva, pentru asta esti pedepsit asa usor. Altfel zburai din sport!
    Dar vad cum romanii sunt decajezii ca un roman a fost sanctionat pentru prostie si statu nu i-a luat apararea! :)))))))))))))))
    40% analfabeti functionali conform statisticilor rezultate in urma testelor PISA. Asa ca nu ma mira raspunsurile de noastre "dacice".
    • 0 (2 voturi)    
      Apropo de PISA si statistici (Marţi, 9 martie 2021, 13:16)

      mescaline [utilizator] i-a raspuns lui Adry@n

      Analiza pe textul tau: "domnu Coltescu, nu a fost rasist", nu iti da cu virgula?
      • 0 (2 voturi)    
        nu (Marţi, 9 martie 2021, 15:22)

        Adry@n [utilizator] i-a raspuns lui mescaline

        NU!
        Pentru ca "domnul coltescu a fost roman, nu a fost rasist." (ce incadreaza virgulele alea 2 mai baiete?)

        Dar asta este un adevar, domnul coltescu chiar este un roman si nu putem sa zicem despre el ca este rasist. Nu e in gena noastra...

        Ce s-o fi intamplat cu sirilankezi aia de doreau sa faca paine "romaneasca"?
        Ma gandeam cum or fi ajuns tiganii in romania, o fi fost romania o tara bogata in evul mediu de au visat ei sa emigreze tocmai aici, in lanturile boierilor romani? Comunismul o fi avut vre-o problema cu etnici germani sau cu tiganii? nuuuu

        Dar daca tu consideri ca nu e discriminare , negru; atunci cu siguranta poti sa admiti ca e prostie! Si cum multi romani nu o vad ca pe o discriminare, rezulta ca statisticile PISA sunt false, mult mai multi concetateni ar intra in "placinta" numita analfabeti functionali!