Serie A

VIDEO Parma vs Inter 1-2 / Dennis Man, schimbat la pauză cu Valentin Mihăilă - Ce a spus antrenorul D'Aversa despre cei doi români

de Silviu Dumitru     HotNews.ro
Vineri, 5 martie 2021, 9:28 Sport | Fotbal

Dennis Man
Formaţia Parma, la care joacă Dennis Man şi Valentin Mihăilă, a fost învinsă, joi seară, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, de echipa lui Ionuţ Radu, Internazionale Milano, într-un meci din etapa a 25-a din Serie A.

Învingătorii au marcat prin Alexis Sanchez, în minutele 54 şi 62. Pentru Parma a înscris Hernani, în minutul 71.

Dennis Man a fost titular la gazde şi a fost înlocuit în minutul 46 cu Mihăilă (în minutul 27, Man s-a lovit de Bastoni încercând să îl dribleze și a avut nevoie de îngrijiri medicale). La oaspeţi, Ionuţ Radu a fost rezervă.

Inter Milano este lider în clasament, cu 59 de puncte, în timp ce Parma este pe penultimul loc (19), cu 15 puncte, potrivit News.ro.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Parma și Inter.

Ce a spus antrenorul Roberto D'Aversa despre Man și Mihăilă

"Am făcut un joc aproape excelent. Kurtic și Man au avut ocazii importante în prima repriză, iar pe final puteam forța egalarea cu încă o fază fixă. Atunci când faci o greșeală în Serie A, oricât de mică ar fi, ești pedepsit.

Nu văd de ce nu am putea să evităm retrogradarea, mai ales dacă ținem cont de modul în care am jucat astăzi. Să nu uităm că jucăm fără vârf în acest moment, Pelle și Inglese încă nu sunt pregătiți 100%. Echipa s-a prezentat bine astăzi. Îmi pare rău că după un asemenea joc nu am obținut măcar un punct.

Din păcate facem greșeli care ne costă și luăm goluri absurde pentru o echipă care luptă să evite retrogradarea. Trebuie să fim mai hotărâți în atac, Mihăilă putea șuta în câteva rânduri", a spus Roberto D'Aversa, potrivit Corriere dello Sport.

2404 vizualizari

• +3 (3 voturi)
    isi plang in pumni.. (Vineri, 5 martie 2021, 9:32)

Ismail Paine de circ [utilizator]

.. ca si-au luat teapa de la oier.
    Integrarea europeana a fotbalului romanesc (Vineri, 5 martie 2021, 10:53)

Metec [utilizator]

Cred ca acest comentariu nu este tocmai corect politic, avand in vedere moda vremii, dar fotbalul est-european (inclusiv romanesc) s-a prabusit odata cu comunismul, ca urmare a liberalizarii transferurilor de jucatori in Est.
    Acum, vedem jucatori la inceputul carierei, cum e tanarul Dragusin de la Juventus sau cei doi de la Parma, care sunt pierduti pentru campionatul romanesc. Cu cine sa faci echipe de fotbal, daca orice talent mai rasarit emigreaza, inainte de a deveni matur dpdv sportiv?
    Asa au falimentat europenii toate campionatele lumii, din America de Sud si pana in Africa. Profesionismul este, totusi, o cutie a Pandorei.