​FC Barcelona s-a calificat, miercuri seară, în finala Cupei Spaniei, învingând cu scorul de 3-0 după prelungiri, pe teren propriu, echipa FC Sevilla, în manşa secundă a semifinalelor. În tur, scorul a fost 2-0 pentru FC Sevilla.

Dembele a readus speranțele în tabăra catalanilor deschizând scorul devreme ('12). Ocampos putea să o califice pe Sevilla, însă a ratat un penalti ('73).

Oaspeţii au rămas în inferioritate numerică în minutul 90+2 (a fost eliminat Fernando), iar Pique a împins partida în prelungiri marcând în minutul 90+4. Braithwaite a fost cel care a înscris golul decisiv, în minutul 95.

Cele două echipe s-au întâlnit şi sâmbătă, în La Liga, meci care a fost câştigat cu 2-0 de FC Barcelona.

În cealaltă semifinală a Cupei Spaniei joacă, joi, Levante şi Athletic Bilbao. În tur, cele două formaţii au remizat, scor 1-1.