Cupa Romaniei

Urziceni-Rapid 1-0. Capitala ramane fara echipe in semifinale

de Sorin Niculescu     HotNews.ro
Miercuri, 27 februarie 2008, 22:30 Sport | Fotbal

Castigatoarea ultimelor doua editii ale Cupei Romaniei, Rapid Bucuresti, a parasit competitia inca din faza sferturilor de finala, in urma unui meci in care a fost o singura echipa pe teren: Unirea Urziceni.

Ialomitenii au dominat inca din start partida, trecand de cateva ori pe langa gol in prima jumatate de ora. Mai intai Danalache a scapat singur spre poarta rapidista, dar a simulat un fault in careu si a vazut un cartonas galben.

Acelasi Danalache a sutat direct in Coman in minutul 20, dupa ce mingea trimisa de Burns a lovit mana lui Griffiths, in careu, dar arbitrul Cristian Balaj nu a considerat hent intentionat.

In cele din urma, centralul partidei a dictat penalti pentru Unirea in minutul 33, dupa un alt hent in careu, produs de aceasta data de Philippe Leonard, dar Danut Coman a ghicit coltul pe care a sutat George Galamaz, si portarul rapidist a reusit sa respinga in lateral.

Si in partea secunda tot ialomitenii au fost vioara intai, Brandan si Danalache trecand pe langa deschiderea scorului. Golul a venit firesc in poarta lui Coman. In minutul 71, Mara a marcat dupa o puternica lovitura de cap de la 10 metri, in centrul careului rapidist.

Nici dupa golul primit rapidistii nu au reusit sa puna in pericol poarta lui Stelea, si rezultatul a ramas neschimbat: 1-0 si Unirea merge in premiera in semifinalele Cupei.

Pentru prima data in ultimii 14 ani, nicio echipa din semifinalele Cupei Romaniei nu vine din Bucuresti. In editia 1993-1994, Gloria Bistrita, U.Cluj, U.Craiova si FC Arges formau careul de asi al competitiei, cu bistritenii castigatori in cele din urma. Ultima echipa din provincie care a triumfat in Cupa a fost Petrolul Ploiesti, in 1995.

860 vizualizari

Asa da (Miercuri, 27 februarie 2008, 23:06)

Asa mai merge [anonim]

Provincia e fruncea frate in fotbal in RO la ora sta ;)

Forzzza Provincia - CFR :)
    este de asteptat (Joi, 28 februarie 2008, 0:16)

cristi [anonim]

Clujul (probabil ca o sa castige) si Urziceniul sunt echipe in mare forma, deci era de asteptat, Mioveniul a profitat de pasa proasta prin care trece Dinamo, iar Pandurii si Buzaul sunt marii norocosi, deoarece au sanse egale de calificare mai departe. Mi-ar placea totusi sa castige FC Brasov pentru ca ar merita Lucescu cel mic.