Formațiile Astra Giurgiu și Viitorul Pandurii Târgu Jiu s-au calificat, joi, în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal.

Astra Giurgiu a trecut în optimi, în deplasare, scor 2-1, de echipa ASU Politehnica Timişoara. Gazdele au condus cu 1-0, prin golul marcat de Coadă ('28). Astra a revenit şi s-a impus prin golurile lui Balaure (’59) şi Montini (’81), potrivit News.ro.

Viitorul Pandurii Târgu Jiu s-a impus în fața celor de la Gaz Metan Mediaş, pe teren propriu, scor 1-0. Golul a fost marcat de Paraschiv ('15).

În sferturi mai sunt calificate Dunărea Călăraşi, Petrolul Ploiești, Chindia Târgovişte, U Cluj şi Dinamo.

Partida FC Botoşani vs CS Universitatea Craiova are loc tot joi, de la ora 20:30.