Cu romanii Ciprian Marica si Sergiu Radu pe banca de rezerve, VfB Stuttgart a fost eliminata in sferturile de finala ale Cupei Germaniei de o formatie din liga a a doua, Carl Zeiss Jena. Scorul final a fost de 5-4, dupa lovituri de departajare, pentru anonima formatie din esalonul secund.

Dupa 120 de minute tabela de marcaj a aratat 2-2, punctand Gomez 81' si 94' pentru Stuttgart, respectiv Werner 32' si Muller 120', intr-un final dramatic de partida. Singura ratare de la punctul cu var i-a apartinut lui Da Silva, cel care a eliminat-o pe campioana Germaniei din competitie.

Intr-o alta disputa, Borussia Dortmund a trecut cu 3-1 de formatia Hoffenheim, liga secunda, obtinand biletele pentru semifinale. Astazi se vor juca partidele VfL Wolfsburg - Hamburg SV si Bayern Munchen - TSV 1860 Munchen, urmand ca meciurile din penultimul act al Cupei Germaniei sa fie programate in zilele de 18 si 19 martie, intr-o singura mansa.