Portugalia, Franța, Norvegia (Grupa Principală 3), RHF și Egipt (Grupa Principală 4) au obținut, vineri, victorii la Campionatul Mondial de handbal masculin din Egipt. Cel mai echilibrat duel al zilei, Slovenia vs Suedia, s-a terminat la egalitate, scor 28-28.

CM de Handbal masculin 2021Foto: ihf.info

De știut:

• Echipele de pe primele două locuri din cele patru Grupe Principale vor avansa în sferturile de finală.

• Partidele din Grupele Principale se vor disputa între 21-25 ianuarie, urmate de sferturi, în 27 ianuarie, semifinale, în 29 ianuarie, şi finalele pentru medalii, în 31 ianuarie.

4. Coreea de Sud 0 (58-76).

CM din Egipt este primul care se desfăşoară cu 32 de echipe la start, iar meciurile vor avea loc în patru oraşe, însă fără spectatori, din motive pandemice. România nu se află printre participante.