​Zlatan Ibrahimovic a pus serios umărul la victoria Milanului pe terenul celor de la Cagliari, suedezul reușind o dublă care a securizat cele trei puncte. S-a încheiat 2-0, iar formația lui Stefano Pioli a revenit pe prima poziție din Serie A.

Zlatan IbrahimovicFoto: Alberto Lingria / Xinhua News / Profimedia

Ibrahimovic a deschis scorul în minutul 7, dintr-o lovitură de la 11 metri, iar apoi a majorat avantajul milanezilor în debutul reprizei secunde (52).

Confruntarea a făcut parte din runda cu numărul XVIII din Serie A.

Răzvan Marin a fost integralist la Cagliari, în timp ce portarul Ciprian Tătăruşanu a rămas pe banca de rezerve a oaspeţilor până la final.

• Ibra a fost pentru prima dată titular în Serie A după aproape două luni (a avut probleme musculare, a ratat opt meciuri din campionatul italian de fotbal).
  • Zlatan are 12 reușite în acest sezon, aflându-se pe locul 2 în ierarhia marcatorilor (Cristiano Ronaldo are 15 goluri).