FC Barcelona s-a calificat cu emoții în finala Supercupei Spaniei la fotbal, catalanii trecând după loviturile de departajare de Real Sociedad. După 120 de minute scorul a fost 1-1. Eroul formației lui Ronald Koeman a fost Marc Andre ter Stegen, portarul german parând două execuții de la punctul cu var.

Ter StegenFoto: Mutsu Kawamori / AFLO / Profimedia

După 120 de minute scorul a fost egal, 1-1, golurile fiind înscrise de Oyarzabal ’51 (penalti) pentru Real Sociedad şi De Jong ’39 pentru FC Barcelona.

Ce a fost la penaltiuri

Au înscris pentru Barcelona Dembele, Pjanic şi Puig, în timp ce De Jong și Griezmann au ratat.

De cealaltă parte, au marcat Merino şi Januzaj, în timp ce Bautista, Oyarzabal şi Willian Jose au ratat.

În cealaltă semifinală din Supercupa Spaniei se vor duela joi, de la ora 22:00, formațiile Real Madrid și Athletic Bilbao.

Finala se va disputa duminică, de la ora 22:00, la Sevilla.

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Real Sociedad și FC Barcelona.