​​Formațiile Inter Milano și Napoli s-au calificat în sferturile de finală ale Cupei Italiei, după ce au obținut victorii la limită, miercuri, în fața echipelor Fiorentina, respectiv Empoli.

Inter a trecut în optimi de Fiorentina, în deplasare, scor 2-1 după prelungiri (1-1 după 90 de minute). Inter a deschis scorul prin Vidal în minutul 40 (dintr-un penalti obţinut de Alexis Sanchez), iar Kouame a egalat pentru Fiorentina ('57). Romelu Lukaku a adus victoria nerazzurrilor în minutul 119.

Inter va juca în sferturi cu AC Milan, care, cu Ciprian Tătăruşanu între buturi, a eliminat-o marţi pe Torino la loviturile de departajare.Portarul român a apărat unul dintre penaltiurile torinezilor.

Napoli a avut parte de un meci dificil împotriva celor de la Empoli. Echipa pregătită de Gattuso s-a impus cu 3-2, golul victoriei fiind marcat în minutul 77. Au înscris Di Lorenzo ’18, Lozano ’38 şi Petagna ’77 pentru învingători, respectiv Bajrami ’33, ’68 pentru Empoli.

Napoli va juca în sferturi cu echipa care se va impune în meciul AS Roma vs Spezia.