Federaţia Internaţională de Istorie şi Statistică a Fotbalului (IFFHS) a anunțat numele tehnicianului desemnat drept "antrenorul ultimului deceniu" din fotbalul mondial. Surprinzător sau nu, premiul desemnat câștigătorului nu merge nici la Guardiola, nici la Mourinho și nici la Klopp.

Minge de fotbalFoto: Dppi/Joaquin Corchero / Zuma Press / Profimedia

Astfel, argentinianul Diego Simeone, antrenorul echipei Atletico Madrid, a fost desemnat cel mai bun tehnician de club din ultimul deceniu de Federaţia Internaţională de Istorie şi Statistică a Fotbalului (IFFHS), conform Agerpres.

Simeone a reuşit să-i devanseze pe spaniolul Pep Guardiola, actualul manager al echipei Manchester City, şi pe germanul Jurgen Klopp, antrenorul lui FC Liverpool, campioana en titre a Angliei.

Pentru stabilirea învingătorului, IFFHS a luat în calcul clasarea anuală a echipelor pregătite de tehnicienii respectivi, oferind puncte pentru fiecare poziţie ocupată în intervalul 2011-2020 (de exemplu, primul loc în fiecare an a fost recompensat cu 20 de puncte, locul secund cu 19 puncte etc).

Antrenorul argentinian a condus-o neîntrerupt pe Atletico Madrid în toată această perioadă, pe parcursul căreia a câştigat şapte trofee şi 502 de meciuri în competiţiile oficiale, a ajuns la un total de 152 de puncte, fiind urmat de Pep Guardiola, cu 114 puncte, şi de Jurgen Klopp, cu 105 puncte.

Pe locul al patrulea s-a clasat portughezul Jose Mourinho, cu 91 de puncte, în timp ce francezul Zinedine Zidane, care a câştigat trei trofee în Liga Campionilor şi două titluri de campion al Spaniei cu Real Madrid în această perioadă, ocupă poziţia a şaptea, cu 59 de puncte.