Sassuolo a ținut piept lui Juventus chiar și în inferioritate numerică, izbăvirea Bătrânei Doamne venind pe final, după o indecizie a lui Vlad Chiricheș. Cu o evoluție apreciată în restul partidei, internaționalul român a greșit decisiv la golul al doilea al campioanei en-titre din Serie A (s-a încheiat 3-1 pentru torinezi).

Vlad ChirichesFoto: Marco BERTORELLO / AFP / Profimedia

Momentele importante ale partidei:

• Au marcat Danilo '51, Ramsey '82 și Ronaldo '90+2 pentru gazde, respectiv Defrel '59 pentru oaspeți.
  • Din minutul '45+2, Sassuolo a jucat în inferioritate numerică: Obiang a fost eliminat după consultarea VAR-ului. A fost un fault asupra lui Chiesa.
  • Titular la Sassuolo, Chiricheș a avut câteva intervenții bune de-a lungul partidei (în special la Cristiano Ronaldo), dar a gafat decisiv pe finalul de meci. O indecizie a sa a făcut ca mingea să ajungă la Ramsey, cel care a adus pe Juventus în avantaj.
  • La scurt timp după eroare, Chiricheș a fost înlocuit de antrenorul Roberto De Zerbi.

Ce spune antrenorul lui Sassuolo despre gafa lui Chiricheș

"Cred că Vlad a fost obosit, tocmai ce venise de la poarta cealaltă. A fost școlit de Maurizio Sarri la Napoli, deci ar trebui să cunoască astfel de momente ale jocului" - Roberto De Zerbi.

Gazzetta dello Sport și eroarea internaționalului român

"A început bine, s-a sacrificat de două ori în fața lui CR7, în prima repriză, dar s-a pierdut la final, când a fost indecis la faza golului de 2-1" - Gazzetta dello Sport.

De altfel, Vlad a primit nota 5 din partea respectivei publicații, doar Obiang (eliminat pe finalul primei reprizei) primind o notă mai mică (4.5).

În actuala stagiune de Serie A, Chiricheș a adunat 12 meciuri în tricoul lui Sassuolo (două goluri și o pasă decisivă).