Ce a spus Marius Șumudică imediat după despărțirea cu cântec de Gaziantep

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 10 ianuarie 2021, 18:34 Sport | Fotbal


Marius Sumudica
Foto: Facebook/ Kayserispor
Antrenorul Marius Şumudică a declarat, duminică, după ce i-a fost reziliat contractul cu Gaziantep, că se simte uşurat după plecarea de la clubul turc.

"Am reziliat contractul de comun acord. Sunt nişte lucruri pe care nu pot să le vorbesc acum, până nu închei tot ceea ce am de încheiat cu ei financiar, nu pot să vorbesc. Mâine voi încheia tot ceea ce este financiar şi mă voi întoarce în ţară", a declarat Marius Şumudică, la Digi Sport.

Întrebat dacă este mai degrabă dezamăgit sau uşurat, Şumudică a răspuns: "Uşurat!"

Clubul Gaziantep a anunţat, duminică, despărţirea de antrenorul Marius Şumudică,
informează site-ul oficial al grupării turce.

"Ne-am despărţit de comun acord de tehnicianul Marius Şumudică, care a fost antrenor la Gaziantep FK de aproximativ un sezon şi jumătate. Le mulţumim domnului Şumudică şi întregii sale echipe pentru contribuţia pe care şi-au adus-o în perioada în care au fost în funcţie şi le urăm succes în carieră", se arată pe site-ul gaziantepfk.org.

Şumudică era antrenorul echipei din Gaziantep din vara anului 2019 şi mai avea contract până în mai. Formaţia ocupă locul 4 în clasament, cu 31 de puncte din 17 meciuri, la trei puncte de liderul Beşiktaş (16 jocuri).

Gaziantep a avut o serie de multe meciuri fără înfrângere, oprită, sâmbătă, în deplasare, de Sivasspor, scor 2-1.

În ciuda rezultatelor bune obţinute, plecarea antrenorului român s-a făcut după un scandal izbucnit între el şi preşedintele clubului, cu privire la prelungirea contractului.

Marius Şumudică a acuzat conducerea clubului că a vrut să îi scadă salariul, deşi rezultatele echipei au fost bune. În schimb, conducerea grupării l-a acuzat pe antrenorul român că are pretenţii financiare prea mari şi a precizat că i-a propus tehnicianului un nou contract cu salariul mărit în măsura posibilităţilor, transmite News.ro.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.

















29911 vizualizari

  • -5 (11 voturi)    
    Jumulica, bine ca ai plecat! (Duminică, 10 ianuarie 2021, 18:45)

    DomnuTrandafir [utilizator]

    Ce rost acea scavete la otomani!
    Sa înveți ienicerii la foot - bool!
    Sunt bani dar si umilințe!
  • +10 (16 voturi)    
    Și totuși derapajele din presa și de la Paris (Duminică, 10 ianuarie 2021, 18:55)

    Koczka [utilizator]

    nu trebuie lăsate nepedepsite.
    Răzvan Burleanu , Comisia de Arbitrii și chiar Marius Sumudica ar trebui sa reclame aceste derapaje rasiste la UEFA și dacă UEFA nu se pronunța să ia poziție față rasismul manifestat public șa ceara daune persoanelor și cluburilor implicate.
    • +1 (5 voturi)    
      Clar (Duminică, 10 ianuarie 2021, 19:10)

      Blackball [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

      .
  • -10 (14 voturi)    
    Deși nu cunoaștem toate detaliile, (Duminică, 10 ianuarie 2021, 19:11)

    backtothedarkages [utilizator]

    se pare că dreptatea este mai degrabă de partea turcilor. Chiar dacă echipa a avut rezultate bune, perioada este una de restricții datorate pandemiei, iar încasările clubului au fost cu siguranță mult mai mici decât cele normale. A insista să ți se mărească salariul când toate economiile se duc în jos, înseamnă că ... (mă abțin, ca să nu fiu acuzat de rasism).
  • +4 (12 voturi)    
    Salariul marit (Duminică, 10 ianuarie 2021, 19:34)

    Grecul [utilizator]

    Interesanta abordarea turcilor: "i-am propus salariul marit in masura posibilitatilor"...
    Adica...marit sau nu? Daca posibilitatile...nu prea sunt...cum e? Probabil marirea e...pe minus...
    A dracu' aritmetica asta!
    • 0 (0 voturi)    
      Foarte bine (Luni, 11 ianuarie 2021, 18:00)

      Relaxat [utilizator] i-a raspuns lui Grecul

      Inseamna ca poate veni la Dinamo Bucuresti
  • -2 (4 voturi)    
    Nu vad (Duminică, 10 ianuarie 2021, 22:02)

    Kepler [utilizator]

    sensul de a cere mai mult decit ti se poate da in aceasta perioada. La prima impresie, Sumudica nu are dreptate.
  • +1 (3 voturi)    
    Ne meritam soarta (Luni, 11 ianuarie 2021, 9:17)

    idealogul [utilizator]

    Se pare ca a venit revolutia degeaba.
    Fratilor suntem in capitalism. Cerere si oferta, marketing, reclama, tehnici de negociere etc. etc. etc.
    Sumudica a incercat sa isi negocieze salariul asa cum orice om normal si de valoare ar trebui sa faca.
    Turcii trebuiau sa negocieze si ei, ce ei nu au fost niciodata prin bazarul din Istanbul. Negocierea practic a fost inventata de turci. Negocierea insemana inclusiv mixorarea salariului.
    In schimb turcii s-au simtit jigniti, s-au suparat si si au inceput cu remarcile rasiste. Cum a indraznit ghiaurul si tiganul de Sumudica sa indrazneaasca sa negocieze de la egal la egal cu ditamai poporul turc de rasa superioara. Locul lui Sumudica era in genunchi, tremurand in fata sabiei turcesti precum domnitorii fanarioti.
    Ciudat este ca atunci cand un roman a facut o remarca aparent rasista (a spus doar adevarul - cazul Coltescu) majoritatea romanilor l-au condamant. Cand turicii au facut o remarca clar rasista majoritatea romanilor il condamna tot pe Sumudica si i-au apararea turcilor. Ne meritam soarta, in genunchi cu noi in fata tuturor.